اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۲۸ مهر ۱۴۰۰

رأی اعتماد به دولت جدید لبنان با شعار اصلاحات اقتصادی

رأی اعتماد به دولت جدید لبنان با شعار اصلاحات اقتصادی
زهره صفاری

پس از 13 ماه کشمکش سیاسی برای تعیین دولت جدید لبنان، کابینه «نجیب میقاتی» با کسب 85 رأی موافق و 15 رأی مخالف، تأیید پارلمان را گرفت تا در اوج بحران اقتصادی برای ایجاد اصلاحات در این کشور کار خود را آغاز کند.

 به گزارش شبکه خبری «الجزیره»، نمایندگان پارلمان لبنان که در راستای حفظ پروتکل‌های بهداشتی به جای پارلمان در کاخ یونسکوی بیروت تشکیل جلسه دادند، از بحران سوخت و انرژی حاکم بر این کشور مصون نمانده و به دلیل قطع برق با یک ساعت تأخیر در ساعت 12 ظهر دوشنبه به وقت محلی لبنان، نشست 8 ساعته خود را آغاز کردند. اما در جلسه روز دوشنبه به رغم اهمیت بسیار بالای آن تنها 100 نماینده از 117 عضو پارلمان حضور داشتند و چهره‌های سرشناسی مانند «سعد حریری» رئیس جریان المستقبل لبنان غایبان بزرگ آن بودند. «نجیب میقاتی»، میلیاردر لبنانی که از هفته گذشته برای تشکیل کابینه جدید لبنان از «میشل عون» رئیس جمهوری این کشور مأموریت گرفته بود در حالی که دستور کار 9 صفحه‌ای 24 وزیر پیشنهادی‌اش را چند روز قبل به نمایندگان ارائه کرده بود، گفت: «کابینه ما برای روشن کردن شمعی در تاریکی لبنان و قرار دادن فانوس امید و اطمینان برای نجات کشور عزیزمان روی کار خواهد آمد.» او در عین حال مذاکره با صندوق بین المللی پول و شکستن قفل کمک‌های میلیاردها دلاری به لبنان را در رأس تعهدات دولتش خواند. در این جلسه «نبیه بری»، رئیس پارلمان لبنان نیز به دلیل نگرانی از قطع دوباره برق، ارائه برنامه‌های کامل وزرا را لازم ندانست تا نشست به روز دیگری موکول نشود.
معضلات پیش روی دولت «میقاتی»
سازمان ملل به تازگی با ارائه آماری تکان‌دهنده، بیش از دوسوم جمعیت لبنان را در فقر مطلق اعلام کرده است. شرایطی که بنا به اعلام بانک جهانی بحران اقتصادی لبنان را سومین بحران فاجعه‌آمیز جهان در 150 سال گذشته نشان می‌دهد. اما بسیاری از کارشناسان بر این باورند که دولت «میقاتی» برای ایجاد اصلاحات اساسی تمامی تلاش خود را به کار خواهد بست تا در بهترین حالت بتواند لبنان را از قعر بحران اقتصادی خارج کند. این در حالی است که همچنان برخی نمایندگان مستقل و حزب مسیحیان لبنان امید زیادی به کابینه جدید ندارند و به همین دلیل حاضر به رأی اعتماد به آن نیز نشدند. «آلین فلیهان»، فعال سیاسی لبنان معتقد است: «من به این دولت چندان خوشبین نیستم چراکه آنها برخاسته از سیستمی هستند که سبب سقوط کشور شده است. این دولت کنترل بانک‌ها و سازمان‌های بزرگ را در اختیار دارد. بنابراین هر راهکاری برای برون‌رفت از بحران داشته باشد، فشار بر مردم را افزایش می‌دهد.»  اما با اینکه بسیاری از 24 وزیر جدید لبنان تکنوکرات و متخصص هستند، پشتیبانی دست‌کم یک حزب از آنها می‌تواند مانند گذشته بخاطر منافع احزاب مانع پیشرفت اصلاحات اساسی کشور شود. با این حال «میقاتی» در میان همه این مشکلات با شعار اصلاحات اقتصادی و نجات لبنان طلسم تشکیل کابینه را شکسته و به رغم تمامی کارشکنی‌ها، حتی متعهد به برگزاری به موقع انتخابات پارلمانی 2022 نیز شده است. «میقاتی» در مصاحبه اخیر خود با «سی ان ان» گفت: «ما در دوران انتقالی به سمت تغییرات هستیم. بنابراین، این شرایط می‌تواند ما را به سمت تشکیل دولتی ببرد که مقدمات انتخابات و حق تصمیم‌گیری مردم را در آینده فراهم آورد.»/ ایران 

کپی