اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۷ آبان ۱۴۰۰

کلمات کلیدی

دیدار وزیر خارجه با همتایان هندی، ویتنامی و لوکزامبورگی

دیدار وزیر خارجه با همتایان هندی، ویتنامی و لوکزامبورگی

وزیران امور خارجه ایران و هند بر ضرورت گسترش رایزنی‌ها برای ارتقای روابط تجاری و نهایی کردن مذاکرات برای تامین واکسن تاکید کردند.

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان در نخستین دیدار دوجانبه خود در حاشیه هفتاد و ششمین اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک، روز سه شنبه با سوبراماتیام جایشانکر وزیر امور خارجه هند دیدار کرد.
در این دیدار، طرفین ضمن مرور روابط دوجانبه و تبادل نظر در خصوص مسائل منطقه‌‌ای و بین المللی، بر ضرورت گسترش رایزنی‌ها برای ارتقاء روابط تجاری و نهایی کردن مذاکرات در جریان در خصوص تامین واکسن تاکید کردند.
وزیران امور خارجه ایران و هند ضمن گفت‌وگو در خصوص آخرین وضعیت افغانستان، بر ضرورت تحقق اراده مردم و تشکیل دولت فراگیر و اجتناب از دخالت خارجی تاکید کردند.
امیرعبداللهیان در این دیدار، ضمن اعلام آمادگی جمهوری اسلامی ایران برای ارتقاء همکاری و برگزاری کمیسیون‌های مشترک کنسولی و اقتصادی، بر ضرورت نهایی شدن موافقتنامه تجارت ترجیحی میان دو کشور و همکاری در حوزه انرژی تاکید کرد.
جایشانکار وزیر امور خارجه هند نیز در این دیدار، آغاز روند عضویت ایران در سازمان همکاری شانگهای را تبریک گفت و از وزیر امور خارجه کشورمان برای سفر به دهلی نو مجددا دعوت کرد.
وی همچنین، آمادگی دولت متبوع خود را برای ارسال فوری واکسن‌های تعهدشده و در حال مذاکره اعلام کرد.

وزیران امور خارجه ایران و لوکزامبورگ دیدار کردند

وزیران امور خارجه ایران و لوکزامبورگ راه‌های گسترش روابط دوجانبه به‌ویژه در حوزه اقتصادی را مرور و بر ارتقای سطح همکاری‌ها تاکید کردند.
حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان در ادامه دیدارهای دوجانبه خود در حاشیه هفتاد و ششمین اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک، روز سه شنبه با جان آسلبورن وزیر خارجه لوکزامبورگ دیدار کرد.
وزیر امور خارجه کشورمان در این دیدار، تلاشهای لوکزامبورگ برای ارتقاء روابط را ستود و گفت برای آن احترام ویژه‌‌ای قائل است.
امیرعبداللهیان در این دیدار ضمن تاکید بر سیاست خارجی متوازن و آمادگی دولت جدید برای مرور روابط با اتحادیه اروپا بر ارتقاء این روابط مبتنی بر احترام و منافع متقابل تاکید کرد.
وی با بیان اینکه ایران برای سال‌ها به همه تعهداتش ذیل برجام عمل کرد اما طرف‌های مقابل به طرق مختلف از عمل به تعهداتشان فاصله گرفته‌‌اند، تصریح کرد: آمریکا یک نقض دامنه دار و کامل داشته و تروئیکای اروپایی نیز دچار بی‌عملی و بی‌تفاوتی نسبت به تعهداتشان و همچنین منافع تعهد شده ایران ذیل برجام داشت.
وزیر امور خارجه لوکزامبورگ نیز در این دیدار، ضمن آرزوی توفیق برای امیرعبداللهیان در وزارت خارجه، به سه دیدار قبلی خود از ایران اشاره و ظرفیت‌های بسیار زیاد برای ارتقاء همکاری‌های اقتصادی و تجاری بین دو کشور را یادآور شد.
وی همچنین آمادگی لوکزامبورگ برای توسعه رایزنی‌های دوجانبه را اعلام و از احیای برجام حمایت کرد.

امیرعبداللهیان از مواضع اصولی ویتنام از ایران در سازمان ملل تشکر کرد

حسین امیرعبداللهیان در دیدار با بوی تان سون وزیر امور خارجه ویتنام از مواضع اصولی این کشور از ایران در سازمان ملل تشکر کرد.
وزیر امور خارجه ایران در ادامه دیدارهای دوجانبه خود در حاشیه هفتاد و ششمین اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک امروز (سه شنبه) با وزیر امور خارجه ویتنام دیدار کرده و روابط دوجانبه و موضوعات فی ما بین را مرور کردند.
امیرعبداللهیان ضمن اعلام آمادگی ایران برای صادر کردن واکسن‌های تولید شده ایرانی جهت کمک به بهبود وضعیت کرونا در ویتنام، آمادگی جمهوری اسلامی ایران برای همکاری در حوزه‌های صنعتی، کشاورزی و گردشگری را اعلام کرد و گفت انتظار می‌رود کمیسیون مشترک اقتصادی دو طرف در اسرع وقت برگزار شود.
وزیر خارجه ویتنام نیز در این دیدار ابتدا از حمایت جمهوری اسلامی ایران از کاندیداهای تایلند در سازمان‌های بین المللی تشکر کرد و در ادامه پس از ارائه گزارشی از آخرین وضعیت کرونا و مشکلات پیش آمده، از همکاری با ایران در حوزه‌های اقتصادی، سرمایه گذاری، علمی و فناوری استقبال کرد. / ایرنا

کپی