اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۲۹ مهر ۱۴۰۰

جانبداری آلمان از فرانسه در مناقشه بر سر پیمان آکوس

جانبداری آلمان از فرانسه در مناقشه بر سر پیمان آکوس

دولت آلمان امروز سه‌شنبه در راستای مواضع فرانسه، از ایالات متحده بابت عقد پیمان امنیتی با استرالیا و انگلیس و قطعی کردن آن به بهای از دست رفتن توافق دفاعی قیمتی پاریس با کانبرا، انتقاد کرد. یک مقام ارشد اتحادیه اروپا هم چنین رفتاری را "غیرقابل پذیرش" دانست.

 به نقل از خبرگزاری رویترز، سفیران اتحادیه اروپا در راستای نمایش خشم این بلوک، تدارکات برای افتتاحیه شورای تجاری و فناوری در تاریخ ۲۹ سپتامبر با ایالات متحده را به تعویق انداختند؛ گردهمایی‌ای که از آن به عنوان پیشرفت مهم در ائتلاف ترانس آتلانتیک یاد می‌شد. 

اورزولا فون درلاین، رئیس کمیسیون اروپا در دفاع از فرانسه گفت: با یکی از کشورهای عضو ما به گونه‌ای رفتار شده است که قابل قبول نیست، بنابراین باید بدانیم چه اتفاقی افتاده است و چرا.

دو دیپلمات اتحادیه اروپا به رویترز گفتند که این نهاد زیر نظر او خواستار حذف مذاکرات مقدماتی اتحادیه اروپا برای شورای تجارت و فناوری ایالات متحده از دستور کار روز چهارشنبه شد.

فرانسه در حال ارزیابی تمام گزینه‌ها در واکنش به لغو قرارداد ۴۰ میلیارد دلاری زیردریایی با استرالیاست. در همین حال بزرگترین متحد آن، آلمان در مقام دفاع از فرانسه برآمد و گفت واشنگتن و کانبرا به اعتماد میان متحدان که احیای آن بسیار دشوار خواهد بود، لطمه زده‌اند.

مایکل روث، وزیر امور اروپا در آلمان در نشست بروکسل به خبرنگاران گفت: ما نمی‌توانیم به دیگران تکیه کنیم بلکه باید همکاری داشته باشیم و باید بر اختلافات خود درون اتحادیه اروپا غلبه کرده و با یک صدا صحبت کنیم. همه ما باید پشت یک میز بنشینیم. اعتماد از دست رفته باید بازسازی شود و این بدیهی است که این امر آسان نخواهد بود، اما ما می‌خواهیم مشارکت سازنده داشته باشیم.

استرالیا تاکید دارد که پیشنهاد ایالات متحده برای دسترسی به فناوری هسته‌ای آمریکا به منظور ساخت زیردریایی هسته‌ای به حدی خوب بود که نتوانست آن را رد کند. بعد از انگلیس در سال ۱۹۵۸، استرالیا دومین کشوری است که به چنین فناوری‌ای دسترسی می‌یابد و به کانبرا اجازه می‌دهد که به واشنگتن برای جلوگیری از قدرت گرفتن چین کمک کند.

استرالیا اعلام کرد، با این شراکت امنیتی جدید تحت عنوان آکوس (AUKUS) سفارش زیردریایی متعارف از فرانسه را لغو می‌کند.

این مناقشه همچنین مذاکرات تجارت آزاد میان اتحادیه اروپا و استرالیا را در هاله‌ای از ابهام فرود برده است. این مذاکرات هنوز در جریان است و دور بعدی آن برای ماه اکتبر برنامه‌ریزی شده است اما مشخص نیست ادامه یابد یا خیر.

اکنون کلمنت بون، وزیر امور اروپا در فرانسه روابط با استرالیا را "بسیار دشوار" توصیف کرده است. او از حمایت اتحادیه اروپا استقبال و تأکید کرد که این یک مساله اروپایی است، نه اینکه فقط مشکل فرانسه باشد و اتحادیه باید در دفاع از منافع خود قاطع‌تر عمل کند، هرچند مشخص نیست که این اتحادیه چه اقداماتی را می‌تواند به سرعت انجام دهد./ ایسنا

کپی