اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۲ آبان ۱۴۰۰

کلمات کلیدی

اردوغان در منهتن: اسلام‌هراسی و خارجی‌ستیزی سیاست را به اسارت گرفته است

اردوغان در منهتن: اسلام‌هراسی و خارجی‌ستیزی سیاست را به اسارت گرفته است

رئیس‌جمهور ترکیه گفت، اسلام هراسی و خارجی‌ستیزی امروز سیاست را به اسارت گرفته و به یک روند مخرب که زندگی مسلمانان را پیچیده و صلح اجتماعی را تهدید می‌کند، تبدیل شده است.

 به نقل از آناتولی، رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه در کنفرانس «جهانی عادلانه‌تر امکان‌پذیر است» که توسط کمیته ملی رهبری ترکیه و آمریکا (TASC) در منهتن برگزار شد، اظهار داشت: ضمن مقابله با ویروس کرونا با ویروسی کشنده و موذی‌تر به نام اسلام‌هراسی مبارزه کردیم. این ویروس به سرعت در کشورهایی که سالها به عنوان مهد دموکراسی و آزادی نشان داده شده‌اند، گسترش یافت.

وی تصریح کرد: دیگر بر همگان کاملا واضح و مبرهن است که گروه فتو که با پوشش تقوا و تقیه سعی می‌کرد چهره واقعی خود را پنهان کند، در اصل یک گروه تروریستی قاتل است.

اردوغان تاکید کرد: اسلام هراسی و خارجی‌ستیزی امروز سیاست را به اسارت گرفته است. این مسئله به یک روند مخرب که زندگی روزمره مسلمانان را پیچیده و صلح اجتماعی را تهدید می‌کند تبدیل شده است.

رئیس‌جمهور ترکیه اظهار داشت: این تعصب ایدئولوژیک از نظر ذهنی تفاوتی با داعش ندارد در لایه‌های مختلف جامعه ریشه دوانده است. در بسیاری از کشورهای جهان مسلمانان به دلیل ایمان، زبان، نام یا نحوه پوشش با رفتارهای تبعیض آمیز مواجه شده‌اند.

اردوغان ضمن انتقاد از هرگونه رویکردهای تبعیض‌گرایی و اسلام‌هراسی گفت: شما شخصا این فضا را پس از حمله تروریستی 11 سپتامبر تجربه کردید. علی‌رغم تمام بی‌عدالتی و تبعیض‌هایی که با آن روبرو شدید، هرگز از قانون، مشروعیت و سیاست دموکراتیک دست نکشیده و با آینده نگری و سختکوشی در آن روزهای سخت، موضعی را نشان دادید که مسلمانان در غربت باید از آن الگو بگیرند.

وی ضمن اشاره به تلاش‌های ترکیه برای مقابله با اسلام‌هراسی و خارجی‌ستیزی گفت: در سازمان‌های مختلف جهانی به ویژه سازمان ملل متحد تلاش‌های فراوانی در این راستا انجام دادیم./ ایسنا

کپی