اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۲۴ مهر ۱۴۰۰

گروه‌های پرخطر ابتلا به آنفلوانزا چه کسانی هستند؟

گروه‌های پرخطر ابتلا به آنفلوانزا چه کسانی هستند؟

سرپرست معاونت امور بهداشتی دانشگاه درباره نحوه توزیع واکسن آنفلوانزا، گفت: طبق روال هرسال اواخر شهریور تا اوایل مهرماه واکسن آنفلوانزا وارد کشورمی شود و با اولویت گروهها و افراد در معرض خطر تزریق خواهد شد.

دکتر شهریار جانبازی از ورود واکسن آنفلوانزا به کشور خبر داد و اظهار کرد: سهم قابل توجهی از محوله واکسن آنفلوانزا در بخش بیمارستانی و مراکز دولتی بهداشتی و درمانی توزیع خواهد شد تا با کمک تیم های واکسیناسیون به گروههای هدف تزریق شود.

وی خاطرنشان کرد: کادر بهداشتی و درمانی، مبتلایان به بیماری های زمینه ای و مزمن مانند تالاسمی ، سیکل سل آنمی  و  ام اس از مهمترین گروههای در معرض خطر ابتلا به آنفلوانزا هستند بنابراین واکسینه شدن این افراد در اولویت قرار دارد.

معتادان متجاهر و کارکنان مراکز ماده۱۶ ، مشاغل صنعت مرغداری کشور، پرسنل سازمان دامپزشکی و حفاظت محیط زیست، پرسنل  نظامی انتظامی امنیتی شاغل در بخش بهداشت و درمان، پرسنل و سالمندان ساکن در مراکز نگهداری سالمندان، معلولین جسمی حرکتی، معلولین عصبی عضلانی، معلولین ذهنی، بیماران روانی مزمن، کودکان بی سرپرست و زنان آسیب دیده اجتماعی از دیگر گروههای پرخطری هستند که سرپرست معاونت بهداشتی دانشگاه ضرورت واکسیناسیون علیه آنفلوانزا در این افراد را مورد تاکید قرار داد.


گروههای پرخطر ابتلا به آنفلوانزا چه کسانی هستند؟

وی ادامه داد:  بیماران مبتلا به AIDS/HIV ، مبتلایان به اختلال ضعف سیستم ایمنی، بدخیمی با یا بدون شیمی درمانی یا رادیوتراپی، گیرندگان پیوند، دیالیزی، تالاسمی ماژور، آنمی سیکل سل، هموفیلی،  گروه های پرخطر در جامعه ایثارگران و جانبازان، مادران باردار که در فصل شیوع آنفلوانزا باردار هستند یا باردار می شوند نیز دردسته گروههای پرخطر ابتلا به آنفلوانزا هستند.

دکتر جانبازی افرادیکه جزو گروه پرخطر درجه دو محسوب می شوند و با درخواست خود و تجویز پزشک می توانند از طریق بخش خصوصی و داروخانه ها منوط به تامین واکسن آنفلوانزا واکسینه شوند را؛ مبتلایان به بیماریهای مزمن و زمینه ای شامل بیماری های ریوی از جمله آسم، قلبی عروقی، کلیوی، کبدی، نورولوژیک، هماتولوژیک، غدد، دیابت ملیتوس و اختلالات متابولیک ذکرکرد.

مبتلایان به دیابت تیپ یک و تیپ دو که عارضه دار شده اند، افرادی که  به ضایعات نخاعی و بیماریهای عصبی عضلانی دچارند، بیماران دارای سوء جذب قابل توجه یا سوء تغذیه، بیماران دارای نقص و سرکوب ایمنی از جمله بیمارانی که توسط دارو دچار نقص ایمنی شده اند، افراد فاقد طحال(بدنبال طحال برداری و یا نبودن مادرزادی طحال)، گروههای سنی ۶ ماه تا ۱۸ سال که تحت درمان طولانی مدت با آسپیرین قرار دارند، افراد درمعرض خطر ابتلا به سندرم ری Reye، متعاقب عفونت با ویروس آنفلوانزا، مبتلایان به چاقی مفرط یا چاقی بیمارگونه وافراد دارای شاخص توده بدنی "BMI"مساوی یا بیشتر از ۴۰ برای بالغین نیز از دیگر گروه های خطر کاندید تزریق واکسن آنفلوانزا هستند که سرپرست معاونت امور بهداشتی دانشگاه ضرورت واکسینه شدن آنان را موردتاکید قرار داد.

وی در ادامه به تمامی افرادیکه قصد سفر به خارج از کشور دارند نیز توصیه کرد: این افراد باید حداقل ۲ هفته قبل از سفر نسبت به انجام واکسیناسیون علیه آنفلوانزا اقدام کنند.

وی با بیان این که موضوعی که تا حدودی مغفول مانده موارد منع مصرف واکسن آنفلوانزا است عنوان کرد: منع استفاده در   کسانیکه سابقه واکنش های آلرژیک شدید نظیر آنافیالکسی به واکسن و یا هریک از اجزای واکسن دارند باید رعایت شود.

دکتر جانبازی ادامه داد: در برخی در گروهها نیز واکسن آنفلوانزا باید با احتیاط و تحت نظر پزشک با تجهیزات کافی احیای قلبی ریوی استفاده شود.

به گفته سرپرست معاونت امور بهداشتی دانشگاه افرادی که حساسیت شدید به تخم مرغ دارند، دچارتغییرات قلبی عروقی و افت فشارخون هستند، مشکلات تنفسی حاد و یا علایم گوارشی دارند که نیازمند دریافت اپینفرین یا مداخالت اورژانسی طبی هستند باید با نظر پزشک متخصص اقدام به دریافت واکسن آنفلوانزا کنند و پس ازواکسینه شدن به مدت نیم ساعت تحت نظر پزشک در یک مرکز مجهز بهداشتی درمانی قرار بگیرند.

وی به افرادی که دارای سابقه آلرژی خفیف به تخم مرغ  هستند و بعد از استفاده از تخم مرغ فقط دچار خارش و کهیر خفیف می شوند نیز توصیه کرد: این افراد می توانند واکسن آنفلوانزا استفاده کنند اما باید بعد از دریافت واکسن  حداقل ۱۵ دقیقه در حالت نشسته یا خوابیده به پشت تحت نظر قرار گیرند.

دکتر جانباری ادامه داد: افرادیکه دارای سابقه بیماری گیلن باره در طی شش هفته پس از دریافت واکسن آنفلوانزا قبلی، بیماران حاد متوسط یا شدید با یا بدون تب  هستند، باید واکسیناسیون علیه آنفلوانزا فصلی تا زمان بهبود حال عمومی به تعویق افتد.

وی با تاکید بر این موضوع که بیماران مشکوک یا مبتلایان به بیماری کووید-۱۹ تا زمان رفع علایم بیماری مجاز به دریافت واکسن آنفلوانزا نیستند یادآور شد: افرادیکه دارای حساسیت و آلرژی هستند و در عین حال نیازمند دریافت واکسن آنفلوانزا نیز هستند باید در مراکز دارای امکانات وتجهیزات کافی احیای قلبی ریوی، اقدام به واکسیناسیون کنند.

سرپرست معاونت امور بهداشتی دانشگاه درخاتمه در پاسخ به این سوال که آیا واکسن آنفلوانزا درصورت تزریق واکسن کرونا ضروری است یا خیر گفت: این ۲ موضوع جداگانه است و این واکسن ها  هر کدام به یک بیماری خطرناک مربوط هستند و باید افراد خصوصا گروههای در معرض خطر از هر دو واکسن استفاده کنند، تزریق واکسن غیرفعال آنفلوانزا همزمان ولی در محل متفاوت با سایر واکسن ها، منعی ندارد و تداخلی در ایجاد ایمنی زایی واکسن های مذکور ندارد./ دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی

از همزمانی کرونا و آنفلوانزای فصلی غافل نشوید/ گروه‌های پرخطر واکسن آنفلوانزا بزنند

با تزریق همزمان واکسن کرونا و آنفلوانزا چه عوارضی در انتظارم است؟

واکسن آنفلوانزا با بروز لخته خون در بیماران کرونایی مقابله می کند

نسخه امریکایی برای تزریق واکسن آنفلوانزای فصلی به کودکان

چند روز بعد از واکسن کرونا می‌توانیم واکسن آنفلوانزا بزنیم؟

تزریق همزمان واکسن آنفلوانزا و کرونا خطری ندارد

آخرین اخبار مربوط به کرونا در ایران و جهان را اینجا بخوانید

 

 

 

 

کپی