اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۲۴ مهر ۱۴۰۰

کلمات کلیدی

سفر نخست وزیر اسپانیا به جزایر قناری همزمان با فوران آتشفشان

سفر نخست وزیر اسپانیا به جزایر قناری همزمان با فوران آتشفشان

درو سانچز، نخست وزیر اسپانیا همزمان با فوران آتشفشان و تخلیه ۵ هزار نفر از ساکنان جزیره لا پالما در مجموعه جزایر قناری، وارد این منطقه شده است.

تصاویر هوایی جزیره لا پالما، نشان می‌دهد که گدازه‌های آتشفشان 'کامبر ویجا ' در حال سرازیر شدن از دامنه کوه است و چندین خانه را در مسیر خود ویران کرده است.

آقای سانچر گفته است که مقامات محلی از نزدیک وضعیت را زیر نظر دارند و نیروهای نظامی و غیرنظامی امدادی برای کمک‌رسانی اعزام شده‌اند.

آتشفشان کامبر ویجا پس از ۵۰ سال مجددا فعال شده است.این آتشفشان در جنوب جزیره لا پالما واقع است و در این جزیره حدود ۸۰ هزار نفر سکونت دارند.

یوناس پرز یک راهنمای تور محلی، گفته است که هنوز می‌تواند لرزش‌های ناشی از فوران را احساس کند.

به گفته وی "نکته شگفت انگیزی که تاکنون من هرگز تجربه نکرده بودم، این است که سر و صدای ناشی از آتشفشان، مانند صدای به پرواز درآمدن همزمان بیست جنگنده است و بسیار صدای بلندی دارد و در نوع خود شگفت انگیز است."

دستور تخلیه اجباری چهار روستا در این جزیره صادر شده ولیکن تاکنون گزارشی از تلفات احتمالی منتشر نشده است.

آنجل ویکتور تورس، بالاترین مقام اجرایی در جزایر قناری، یکشنبه شب گفت گدازه‌ها به آرامی به سمت ساحل در حال حرکت هستند و "در حال حاضر قابل پیش بینی نیست که آیا مجبور به تخلیه منطقه دیگری بشویم یا خیر."

نخست وزیر اسپانیا سفرش به مجمع عمومی سازمان ملل متحد را برای بازدید فوری از جزیره لا پالما به تعویق انداخته است.

آقای سانچز گفت که "همه چیز طبق برنامه در حال انجام است و اولویت تضمین امنیت شهروندان لا پالما است."

پس از ثبت بیش از ۲۲ هزار زمین لرزه در یک هفته و در اطراف این آتشفشان، جزیره لا پالما در حالت آماده باش کامل به سر می‌برد.

جزایر قناری که شامل مجموعه‌ای از هفت جزیره در شمال غربی آفریقا است، آخرین بار در سال ۲۰۱۱ شاهد فوران آتشفشان در زیر دریا و در نزدیکی جزیره الهیرو بوده است.

آتشفشان کامبر ویجا آخرین بار در سال ۱۹۷۱ و پیش از آن در ۱۹۴۹ فوران کرده بود./بی بی سی 

کپی