اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۲۴ مهر ۱۴۰۰
قاضی‌زاده هاشمی:

فرهنگ ایثار و شهادت به یک جریان،مذهب یا گروه خاص تعلق ندارد

فرهنگ ایثار و شهادت به یک جریان،مذهب یا گروه خاص تعلق ندارد
یاسمن صادق شیرازی خبرنگار

معاون رئیس جمهور و رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران در نشست خبری با اصحاب رسانه به تشریح اهداف و رویکردهای بنیاد شهید و امور ایثارگران و نیز برنامه‌های هفته دفاع مقدس پرداخت.

دکتر سیدامیرحسین قاضی‌زاده هاشمی که یکی از نامزدهای سیزدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری ۱۴۰۰ بود و در شهریور ماه امسال توسط رئیس جمهور به سمت معاون رئیس جمهور و رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران منصوب شد.

وی در نخستین نشست خبری خود بعد از انتصاب خود،  به مناسبت هفته دفاع‌مقدس گفت: هویت اساسی بنیاد شهید فرهنگی و اجتماعی است و باید برای تحقق این هویت‌ تلاش و فرهنگ ایثار را در جامعه تبدیل به ارزش کنیم و اگر چنین نشود، گویی هیچ خدمتی نداشته‌ایم.

قاضی‌زاده هاشمی یادآور شد: سیاست‌های بنیاد شهید در هفته دفاع‌مقدس بر اساس رویکرد حضرت امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری اجرایی می‌شود و در همه برنامه‌ها این رویکرد را مد نظر قرار می‌دهیم. از سوی دیگر تلاش می‌کنیم برنامه‌های بنیاد شهید مردمی باشد و در این باره از ظرفیت‌های تشکل‌های ایثارگری بهره‌مند خواهیم شد.

وی همچنین گفت:متاسفانه بسیاری از والدین شهدا اکنون در میان ما نیستند و ما نتوانسته‌ایم خاطرات آنها را ثبت کنیم. باید در این زمینه فعالیت جمعی صورت گیرد و از ظرفیت‌های مردمی نیز کمک بگیریم.

 فرهنگ ایثار به یک جریان، مذهب یا گروه خاص در کشور ما اختصاص ندارد

رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران ادامه داد: فرهنگ ایثار و شهادت به یک جریان، مذهب یا گروه خاص در کشور ما اختصاص ندارد و همان طور که می‌دانیم از تمامی مذاهب و گروه‌ها شهیدانی در جنگ تحمیلی حضور داشتند که جان خود را در راه میهن فدا کردند. بنابراین ایثار مفهومی فراگیر است و باید رسانه‌ها به گونه‌ای در ترویج فرهنگ ایثار و شهادت بکوشند که همه در این راه خواهان جانفشانی باشند.

وی با اشاره به اهمیت پاسخگویی بنیاد شهید و امور ایثارگران در زمینه‌های حقوقی اظهار کرد: همچون گذشته می‌کوشم با در نظر گرفتن سازوکاری  در فضای مجازی پاسخگوی  فعالیت‌های بنیاد شهید در تمام حوزه‌ها باشم.

قاضی‌زاده هاشمی در بخش دیگر سخنانش از شهیدان انقلاب اسلامی و دفاع مقدس یاد کرد و گفت: تاکنون نیز مسیر مقاومت در سایه فرهنگ شهادت امام حسین علیه‌السلام ادامه یافته است؛همانگونه که «حاج قاسم سلیمانی» تربیت یافته مکتب امام حسین علیه‌السلام بود.

دکتر قاضی‌زاده هاشمی در بخش پاسخگویی به رسانه‌ها و در پاسخ به سوالی گفت: اگر قانونگذار مسئولیت رزمندگان را هم برعهده بنیاد شهید قرار دهد باید منابع مالی آن تامین و به این قشر نیز از سوی بنیاد شهید و امور ایثارگران رسیدگی شود.هم‌اکنون ارایه خدمات در بنیاد شهید مبتنی بر درصد جانبازی است که با تغییر معیار، شیوه ارایه خدمات نیز تغییر می کند.

وی با تاکید بر اصل مهم شفاف‌سازی عملکرد بنیاد شهید، افزود: در همین راستا سامانه‌ای در حال راه‌اندازی است که در آن تمامی خدمات و داده‌های مالی ارائه می‌شود.

باید از تخصص‌های جامعه ایثارگری بهره بگیریم

قاضی‌زاده هاشمی با تاکید مجدد بر اهمیت مردمی‌سازی برنامه‌های بنیاد شهید و امور ایثارگران، اظهار کرد: باید از تخصص‌های جامعه ایثارگری در راه خدمت به این قشر و جامعه بهره بگیریم.

وی با بیان اینکه در حال  حاضر «بیمه دی» به جامعه ایثارگری خدمات ارائه می‌دهد، گفت: اگر این بیمه متناسب با منابعی که در اختیار دارد، خدمات مناسبی ارئه نکند، حتما این شرکت را تغییر خواهیم داد. هدف ما تکریم جامعه ایثارگری است.

آخرین خبر درباره مطالبات جامعه ایثارگری 

قاضی‌زاده هاشمی یادآور شد: هرچند بخش زیادی از  مطالبات جامعه ایثارگری پرداخت شده اما به این علت که وظیفه بنیاد شهید و امور ایثارگران ارایه خدمات به جامعه ایثارگری است، هرگز انتظارات و درخواست‌ها از این نهاد پایان نخواهد یافت.

 

کپی