اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۰

یک گروه شورشی مسوولیت حمله به فرودگاه بروندی را بر عهده گرفت

یک گروه شورشی مسوولیت حمله به فرودگاه بروندی را بر عهده گرفت

خبرگزاری فرانسه به نقل از منابع آگاه اعلام کرد که گروه شورشی «رد – تابارا- RED-Tabara » مسوولیت حمله خمپاره‌ای شنبه شب به فرودگاه بین‌المللی بوجومبورا در بروندی را به عهده گرفته است.

بوجومبورا بزرگ‌ترین شهر، بندر اصلی و پایتخت اقتصادی بروندی به حساب می آید.

این حمله یک روز پیش از عزیمت «اواریسته دایی‌شیمیه - Évariste Ndayishimiye» رئیس جمهوری بروندی به نیویورک به منظور شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل متحد رخ داد.

گروهی موسوم به جنبش مقاومت برای حاکمیت قانون (RED-Tabara) در توئیتر خود اعلام کرد: حوالی ساعت ۲۳ شنبه، ما چندین گلوله به فرودگاه بین المللی بوجومبورا بروندی پرتاب و دست‌کم به مدت یک ساعت با نظامیان یکی از موقعیت‌های حفاظتی فرودگاه تبادل آتش کردیم.

یک مامور در فرودگاه «ملچیور ندادیه - Melchior Ndadaye» به خبرگزاری فرانسه گفت که صدای انفجار گلوله و شلیک سلاح خودکار را شنیده است. یک منبع دیگر هم گفت که دست‌کم سه گلوله خمپاره به فرودگاه اصابت و خساراتی وارد کرده است.

یک منبع دیپلماتیک با تایید حمله به فرودگاه گفت که این حادثه اختلالی در ترافیک هوایی ایجاد نمی‌کند.

هیچ مقام امنیتی در این باره سخنی نگفته است اما یک مقام ارشد ارتش به شرط افشا نشدن نامش گفت که تیراندازی‌ها به فرودگاه نرسیده است.

او می‌گوید این یک اقدام تبلیغاتی از سوی رد تابارا در آستانه سفر رئیس جمهوری به نیویورک است.

شاهدان عینی به خبرگزاری فرانسه گفتند که به دنبال این حمله، گشت‌های نظامی در مناطق نزدیک به فرودگاه مانند شمال غرب بوجومبورا افزایش یافته است.

گروه شورشی رد تابارا با پایگاه پیشین خود در کیوو کنگو از ۱۰ سال پیش تاسیس شده و امروز به عنوان فعال‌ترین گروه شورشیان بروندی مطرح است.

این گروه متهم است که از ۲۰۱۵ منشاء حملات و کمین‌های مرگبار متعددی در سراسر بروندی بوده است.

رد تابارا در سال ۲۰۲۰ مسوولیت زنجیره‌ای از حملات که منجر به ۲۰ قربانی شد را بر عهده گرفت.

بنا به تخمین دولت و بسیاری از دیپلمات‌های بروندی، این گروه شورشی با رهبری «الکسیس سیندوییژه - Alexis Sinduhije» که گفته می‌شود از مخالفان سرسخت رژیم بروندی است، بین ۵۰۰ تا ۸۰۰ عضو دارد./ ایرنا

کپی