اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۲ آبان ۱۴۰۰

تلگراف: روح مکرون هم از توافق آکوس خبر نداشت

تلگراف: روح مکرون هم از توافق آکوس خبر نداشت

روزنامه ساندی تلگراف گزارش داد، جزئیات مربوط به عضویت در گروه آکوس شامل استرالیا، انگلیس و آمریکا در نشست ژوئن گروه ۷ در کورنوال بدون اطلاع ماکرون مورد بحث قرار گرفت.

به نوشته روزنامه مذکور، دومینیک راب وزیر خارجه انگلیس با وجود هشدارها مبنی بر اینکه چنین توافقی به روابط با پکن و پاریس آسیب می‌رساند، در تهیه توافق کمک کرد.

در نشست گروه ۷ که ۱۱ تا ۱۳ ژوئن برگزار شد، رهبران انگلیس، ایتالیا، آلمان، کانادا، آمریکا، فرانسه و ژاپن به همراه رهبرانی از استرالیا، هند، کره جنوبی و آفریقای جنوبی به عنوان مهمان شرکت داشتند.

بر اساس گزارش روزنامه ساندی تلگراف، تمامی اسناد مربوط به توافق آکوس پس از نشست با برچسب "فوق محرمانه" طبقه بندی شده است.

۱۶ سپتامبر سال جاری میلادی نیز، استرالیا به همراه آمریکا و انگلیس شراکت امنیتی آکوس را اعلام کردند.

بر اساس این توافقنامه، استرالیا هشت زیردریایی هسته‌ای می‌گیرد و نیروهای خود را به موشک‌های کروز ساخت آمریکا مجهز می‌کند؛ اقدامی که باعث شد تا کانبرا قرارداد دفاعی خود با فرانسه - که بزرگترین قرارداد در تاریخ این کشور محسوب می‌شود را لغو کند.

فرانسه نیز در واکنش به این اقدام بلافاصله سفرایش از آمریکا و استرالیا و نه انگلیس را فراخواند. به گفته ژان ایو لودریان، وزیر خارجه فرانسه، پاریس این تصمیم را "با آگاهی از سیاست فرصت طلبی دائمی لندن" گرفته است./ ایسنا

کپی