اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۱۷ آذر ۱۴۰۰

حضور کم حامیان ترامپ در تجمع روز شنبه مقابل کنگره آمریکا

حضور کم حامیان ترامپ در تجمع روز شنبه مقابل کنگره آمریکا

عوامل پلیس و رسانه‌ها تعدادشان بسیار بیشتر از شرکت کنندگان در تجمع روز شنبه مقابل کنگره آمریکا در حمایت از عوامل حمله ششم ژانویه گذشته به ساختمان کنگره بود.

 به نقل از خبرگزاری رویترز، در این تجمع حدود 100 تا 200 تن شرکت کرده و پرچمهای گروه راستگرای Three Percenters را بر شانه‌هایشان داشتند. این تعداد خیلی کمتر از 700 نفری بود که سازماندهندگان تجمع توقع شرکت در آن را داشتند و همچنین کمتر از تعداد چند هزار نفری بود که در ششم ژانویه کنگره را به آشوب کشیدند.

صدها افسر پلیس و امنیتی در محل ساختمان کنگره آمریکا گشت زنی کردند و یک حصار مشکی به ارتفاع 2.44 متر که برای مدت شش ماه بعد از حمله ششم ژانویه ساختمان کنگره را احاطه کرده بود مجددا نصب شد که بازتاب دهنده نگرانی در خصوص تکرار بالقوه وقایع ششم ژانویه بود. صد تن از سربازان گارد ملی نیز در وضعیت آماده باش قرار گرفته بودند.

به گزارش رویترز، همزمان با تلاش چندین حامی راست افراطی دونالد ترامپ، رئیس جمهور سابق آمریکا برای بازنویسی تاریخ درباره حمله مرگبار اوباش به ساختمان کنگره که توسط دوربین‌ها ضبط شد، چندین سخنران در تجمع دیروز تاکید کردند چند صد آشوبگری که به خاطر اقداماتشان در آن روز دستگیر شدند "زندانی سیاسی" هستند که مرتکب هیچ خشونتی نشده‌اند.

دادستانها و کارشناسان حقوقی می‌گویند پرونده‌های آنها به درستی مورد رسیدگی قرار می‌گیرند.

مت برینارد، از سازمان‌دهنده‌های این تجمع و حامی ادعای دونالد ترامپ درخصوص رقم خوردن شکست انتخاباتی‌اش در سال 2020 در نتیجه "تقلب گسترده" اظهار کرد: مساله درباره عدالت و رفتار نابرابر است.

هر چند تعداد جمعیت شرکت کننده کم بود، گاها شرکت کنندگان تهییج می‌شدند و درگیری‌هایی بین تجمع کنندگان و تظاهرکننده‌هایی که با آنها مخالفت کردند بالا گرفت و ماموران پلیس با دوچرخه ورود پیدا کرده و برای متفرق کردن آنها مداخله کردند.

پلیس کنگره از دستگیر کردن چهار تن در این تجمع از جمله یک مرد مسلح به یک کلت که در جمعیت شناسایی شد خبر داد، هر چند آنها گفتند "مشخص نیست چرا این مرد در تجمع شرکت داشت". همچنین افسران پلیس ضد شورش مردی را که یک چاقوی بزرگ به کمرش بسته بود از تجمع خارج کردند.

سازمان‌دهنده‌های این تجمع تحت عنوان "عدالت برای ششم ژانویه" خواستار یک تجمع آرام بودند اما جی. توماس مانجر، رئیس پلیس کنگره آمریکا به خبرنگاران روز جمعه گفت تهدید به خشونت در ارتباط با این تجمع که برخی علیه نمایندگان کنگره هستند مطرح شده‌اند و پلیس برای جلوگیری از درگیری بین حامیان و مخالفان ترامپ در این تجمع آمادگی دارد.

بیش از 600 تن در ارتباط با شرکت در خشونتهای ششم ژانویه گذشته در محل کنگره آمریکا که در پی سخنرانی ترامپ در تجمع دیگری در همان نزدیکی برای تاکید بر ادعای غلط وقوع تقلب گسترده در انتخابات به راه افتاد، متهم شده‌اند.

اعضای چند گروه راستگرا از جمله این متهمان هستند.

ترامپ در مصاحبه‌ای در روزپنجشنبه تجمع روز شنبه را "صحنه سازی" خوانده و گفت، رسانه‌ها آن را بهانه‌ای برای حمله به جمهوریخواهان صرف نظر از نتیجه‌اش قرار خواهند داد.

بر خلاف ششم ژانویه گذشته این بار ساختمان کنگره در روز شنبه عمدتا خالی بوده و اکثر اعضایش خارج از شهر بودند.

هیچ یک از نمایندگان کنگره در این تجمع برگزار شده در روز شنبه شرکت نکردند، هر چند که چند کاندیدای جمهوریخواه کنگره برای این گروه سخنرانی کردند. لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا برای کمک به عوامل پلیس در قبال تجمع روز شنبه درصورت لزوم 100 سرباز گارد ملی را در آماده باش قرار داده بود.

/ ایسنا

 

کپی