اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۳ آبان ۱۴۰۰

کلمات کلیدی

کشورهای آمریکای لاتین به دنبال ایجاد بلوکی مانند اتحادیه اروپا

کشورهای آمریکای لاتین به دنبال ایجاد بلوکی مانند اتحادیه اروپا

رئیس جمهور مکزیک و دیگر رهبران در اجلاسی اعلام کردند که کشورهای آمریکای لاتین و حوزه دریایی کارائیب باید به دنبال تشکیل بلوکی مانند اتحادیه اروپا باشند تا بتوانند نفوذ "سازمان کشورهای آمریکایی" مستقر در ایالات متحده را در کشورهای خود از بین ببرند.

 به نقل از خبرگزاری رویترز، سال‌هاست که تعدادی از کشورهای چپگرای منطقه آمریکای لاتین که در اجلاس "جامعه کشورهای آمریکای لاتین و حوزه دریای کارائیب" شرکت دارند، سازمان کشورهای آمریکایی را خیلی نزدیک به ایالات متحده می‌بینند به ویژه آنکه این سازمان، کوبا را از کشورهای عضو حذف کرده است.

آندرس مانوئل لوپز اوبرادور، رئیس جمهوری مکزیک در میزبانی نشست روز شنبه به ده‌ها تن از روسای جمهوری و نخست وزیران کشورهای شرکت کننده در مراسم افتتاحیه گفت که یک نهاد جدید دیپلماتیک می‌تواند باعث ارتقا و پیشرفت بیشتر اقتصادهای از هم گسسته در منطقه شده و به سازمانی برای مقابله با بحران‌های سلامت تبدیل شود.

وی ادامه داد: در این برهه زمانی، "جامعه کشورهای آمریکای لاتین و حوزه دریای کارائیب" می‌تواند به یک ابزار مهم برای تحکیم روابط بین کشورهای حوزه دریای کارائیب و آمریکای لاتین تبدیل شود. ما باید در قاره آمریکا چیزی شبیه به جامعه اقتصادی که آغاز اتحادیه اروپایی کنونی بود، ایجاد کنیم.

وی همچنین بر لزوم احترام به حق حاکمیت ملی و پای‌بندی به سیاست‌های غیر مداخله جویانه و حامی توسعه تاکید کرد.

این نشست با تمرکز بر رهبران چپ میانه منطقه از جمله پدرو کاستیو، رئیس جمهوری جدید پرو، میگوئل دیاز کانل، رئیس جمهوری کوبا و نیکولاس مادورو، همتای ونزوئلایی آنها آغاز به کار کرد.

ژایر بولسونارو، رئیس جمهوری جناح راستی برزیل که سال گذشته میلادی از این اجلاس بیرون رانده شد، آن را بابت ارتقای کشورهای غیردموکراتیک مورد انتقاد قرار داد. همچنین آلبرتو فرناندز، رئیس جمهوری آرژانتین نیز به دلیل تغییر ناگهانی کابینه حضورش در این اجلاس را در دقیقه آخر لغو کرد.

در این میان، برخی از رهبران منطقه‌ای حضورشان را در این اجلاس توجیه کردند به طوریکه "لوئیس لاکایه"، رئیس جمهوری راست میانه اورگوئه گفت، حضورش در این اجلاس را نباید به معنای حمایت از برخی از رژیم‌های مستبد منطقه یا انکار سازمان کشورهای آمریکایی تفسیر کرد./ ایسنا

کپی