اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۲ آبان ۱۴۰۰

استقبال سودان از میانجیگری ترکیه در حل اختلافات مرزی با اتیوپی

استقبال سودان از میانجیگری ترکیه در حل اختلافات مرزی با اتیوپی

سودان از میانجیگری ترکیه برای حل بحران مرزی بین این کشور و اتیوپی استقبال کرد.

به نقل از آناتولی، مریم المهدی، وزیر خارجه سودان خاطرنشان کرد: ما برای تقویت روابط تاریخی خود با ترکیه و توسعه چشم‌اندازهای همکاری با آن تلاش می‌کنیم.

وی در ادامه افزود، سفر عبدالفتاح البرهان، رئیس شورای ریاستی حاکمیتی سودان به ترکیه در ماه اوت گذشته، موفقیت‌آمیز بوده و روابط بین دو کشور را در چارچوب درست آن قرار داده است.

وزیر خارجه سودان همچنین تصریح کرد، در جریان این سفر چندین توافقنامه و تفاهم‌نامه امضا شد و خارطوم از میانجیگری ترکیه برای حل بحران مرزهای بین سودان و اتیوپی استقبال می‌کند.

ترکیه روابط خوبی با اتیوپی و سودان دارد و عبدالفتاح البرهان پیشتر به آنکارا سفر کرده بود و توافق‌های دفاعی و اقتصادی با هدف تقویت روابط دوجانبه امضا شد.

از سوی دیگر، اتیوپی از اعزام نیروهای ویژه از اقلیم‌های «أمهره»، «سیداما»، «گامبلا» برای تقویت امنیت و ثبات اقلیم «بنی شنقول» جایی که سد النهضه در آن واقع شده خبر داد.

در همین راستا، معاون رئیس دفتر امنیت و صلح اقلیم بنی شنقول واقع در شمال غربی اتیوپی خاطرنشان کرد، این نیروها تحت نظارت مرکز وضعیت فوق العاده این اقلیم و با هدف مشارکت در حفظ و حمایت از موقعیت سد النهضه پس از نفوذ چند تن از نیروهای جبهه تیگرای به این اقلیم در دوره اخیر و تلاش آنها برای حمله به این سد عمل خواهند کرد./ ایسنا

کپی