اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۸ آذر ۱۴۰۰

آیا می‌توانم ۲ دوز متفاوت از واکسن‌های کرونا را دریافت کنم؟

آیا می‌توانم ۲ دوز متفاوت از واکسن‌های کرونا را دریافت کنم؟

فرمانده عملیات مقابله با کرونا در کلانشهر تهران با اشاره به استراتژی مخلوط کردن واکسن‌ها در دنیا و احتمال اثربخشی بیشتر، توصیه کرد؛ در صورتی که دوز دوم آسترازنکا در دسترس نبود، به دلیل نزدیکی پلتفرم می‌توان با نظر پزشک از واکسن اسپوتنیک استفاده کرد یا اینکه واکسن کووایران‌برکت به جای واکسن سینوفارم تزریق شود.

دکتر علیرضا زالی درباره تزریق دو دز از واکسن های متفاوت و احتمال اثربخشی بیشتر، گفت: استراتژی تحت عنوان استراتژی مخلوط کردن واکسن ها در دنیا مطرح شده که بر اساس آن اگر فردی دو واکسن غیرهمگن را تزریق کند، شانس امینی زایی آن از یک واکسن دو دز بیشتر است.

این موضوع در بسیاری از واکسن ها اثبات شده است. به عنوان مثال درباره واکسن فایزر و آسترازنکا اثبات شده است.

وی افزود: در این استراتژِی دز اول را از یک واکسن و دز دوم را از واکسن دیگری تزریق می کنند. مطالعات اخیری که انجام شده، نشان می دهد که این واکسن ها که دز اول و دوم شان باهم متفاوت هستند، به مراتب اثربخش تر از واکسن هایی هستند که هر دو دز آن ها یکی است.

زالی گفت: به عنوان مثال توصیه ما این است که اگر دوز دوم آسترازنکا نبود، به دلیل نزدیکی پلتفرم می توان از اسپوتنیک استفاده کرد یا اینکه برکت به سینوفارم نزدیک تر است و با نظر پزشکی می توان به جای هم تزریق شوند./ ایسنا

افرادی که واکسن آسترازنکا زده‌اند برای دوز دوم فایزر یا مدرنا دریافت کنند

آیا با ترکیبی از برندهای مختلف واکسن کرونا ایمنی بیشتری ایجاد می‌شود؟

آخرین اخبار مربوط به کرونا در ایران و جهان را اینجا بخوانید

 
 
 
 
 
کپی