اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۲۹ مهر ۱۴۰۰

کلمات کلیدی

انتخابات محلی فلسطین دسامبر برگزار می‌شود/ غزه منتظر تصمیم حماس است

انتخابات محلی فلسطین دسامبر برگزار می‌شود/ غزه منتظر تصمیم حماس است

پس از آنکه دولت فلسطین دستور اجرای انتخابات روستاها و شهرهای فلسطین در تاریخ ۱۱ دسامبر آتی و در دو مرحله را صادر کرد، کمیته مرکزی انتخابات فلسطین جدول زمانی انتخابات روستاها و شهرهای فلسطین را اعلام کرد.

فرید طعم الله، سخنگوی کمیته مرکزی انتخابات فلسطین به خبرگزاری فرانسه گفت: جدول برگزاری این انتخابات را اعلام کردیم و انتظار داریم انتخابات طبق این جدول در تاریخ مقررش برگزار شود.

طعم الله اظهار کرد: این انتخابات در ۳۸۷ روستا و شهر برگزار خواهد شد و در حدود ۹۰ شهرک و شهر بزرگ به مرحله دوم موکول شد.

آخرین انتخابات شهری و روستایی در فلسطین در سال‌های ۲۰۱۷-۲۰۱۸ برگزار شد و جنبش فتح با اکثریت آرا پیروز شد در حالی که جنبش حماس آن را تحریم کرد و اجازه برگزاری آن در غزه را نداد.

بر اساس قوانین فلسطین این انتخابات هر چهار سال باید برگزار شود.

۱۱ روستا و یک شهر در نوار غزه از جمله شهرها و روستاهایی هستند که در آنها انتخابات برگزار خواهد شد، این در حالی است که هنوز مشخص نیست حماس که کنترل نوار غزه را دارد، با برگزاری این انتخابات موافقت خواهد کرد یا نه.

سخنگوی کمیته مرکزی انتخابات فلسطین در این رابطه گفت: ما جدول زمانی موردنظر را تنظیم و ارائه کردیم اما نمی‌دانیم حماس اجازه برگزاری انتخابات محلی در غزه را خواهد داد یا نه، ما منتظریم که دولت فلسطین با غزه هماهنگ شده و توافق به دست آمده را به ما اطلاع دهد.

با وجود اینکه انتخابات یاد شده مربوط به شوراها و ادارات آنها در شهرها و روستاها است، اما رقابت میان گروه‌های فلسطینی به ویژه دو جنبش فتح و حماس برای جلب اعتماد خانواده‌ها و ورود به شوراها با اسامی که گرایش سیاسی ندارند، آشکار است. / ایسنا

کپی