اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۷ آذر ۱۴۰۰

کلمات کلیدی

حکم جلب در چه شرایط صادر می شود؟

حکم جلب در چه شرایط صادر می شود؟

کارهای حقوقی و پرونده های دادگستری قوائد و قوانین پیچیده ای دارند. آگاهی از سلسله مراتب اداری و قوانین حقوقی کار بسیار سختی میباشد. اما بعضی از این قوائد بسیار پر تکرار هستند و داشتن اطلاعات راجب آن ها بسیار ضروری می باشد.

 از این رو لازم است که از برخی قوائدی که بسیار در امور قضایی و دادگستری با آن ها مواجه می شوید، آشنا باشید تا در صورت نیاز بتوانید به بهترین نحو از این قوانین استفاده کنید و پرونده خود را جلو ببرید. نداشتن آگاهی از این قوائد بارها باعث رخ دادن مشکلات بسیار و گره خوردن بیشتر پرونده های قضایی شده است. از این رو در این مقاله می خواهیم شما را با یکی از اساسی ترین احکام قضایی یعنی حکم جلب آشنا کنیم. این حکم یکی از اساسی ترین بخش های امور قضایی می باشد و در موارد بسیار نیاز است.

 

بیشتر بخوانید : هزینه و مراحل طلاق توافقی چگونه است؟

 

اهمیت گرفتن حکم جلب چیست؟

در بسیاری از پرونده های حقوقی پیش می آید که متهم از حاضر شدن در دادگاه و یا دادگستری سر باز می زند. یا در بسیاری از موارد نیز پیش می آید که فرد که مرتکب جرم شده و یا محکوم به پرداخت جریمه نقدی می باشد؛ متواری می شود و از حضور در دادگاه فرار میکند. در چنین شرایطی بسیار مهم است که شما بتوانید حکم جلب فرد مجرم و یا متهم را بگیرید تا بتوانید پرونده خود را پیگیری نمایید. از این رو بسیار اهمیت دارد که شما بدانید چگونه میتوانید حکم جلب یک شخص را دریافت کنید. آگاهی نداشتن از شرایط دریافت این حکم و سهل انگاری در این موضوع باعث میشود تا پرونده مدت زیادی به تعویق بیفتد و پرونده شما مدت زیادی کش دار شود.

 پس لازم است که برای سریع جلو بردن پرونده خود از این مسئله آگاهی داشته باشید تا در صورت نیاز بتوانید از آن برای سرعت بخشید به روند پرونده خود استفاده نمایید. افرادی که با سهل انگاری و بدون آگاهی از این موضوع پس از حاضر نشدن یک طرف پرونده و یا متواری شدن او دست روی دست می گذارند، پرونده‌شان ماه ها و یا حتی سال ها به حالت تعلیق می ماند.

 

---

حکم جلب چیست؟

قبل از دانستن اینکه چگونه و در چه شرایطی می توانید حکم جلب شخصی را دریافت کنید باید بدانید که حکم جلب چیست. برای دانستن این موضوع باید بدانید که دو مقوله قرار و حکم چه می باشد. حکم هم می تواند به صورت حضوری و هم غیابی باشد ولی قرار این گونه نیست. به همین دلیل حکم قابل تجدید نظر می باشد، اما قرار به این صورت نمی باشد. حکم جلب در واقع همان قرار جلب می باشد. این قرار رای و تصمیمی است که دادگاه برای فیصله دادن به اختلافات دو طرف می گیرد. در پرونده های مالی مانند بدهی، چک برگشتی و اجرا گذاشتن مهریه از این حکم استفاده می شود.

 

چه زمان حکم جلب صادر می شود؟

در دو صورت حکم جلب یک شخص صادر می شود. حالت اول در زمانی است که قاضی قصد دارد، فرد متهم، مجرم و یا بدهکار را ملزم و مجبور به انجام حکم کند در این صورت حکم جلب فرد را صادر میکند. این حالت در زمانی است که حکم قطعی شده باشد. اما حالت دومی که در آن حکم جلب صادر می شود؛ زمانی است که هنوز اتهام فرد خاطی ثابت نشده است. در این حالت معمولا قاضی برای رسیدگی و تحقیق و تفحص بیشتر در پرونده حکم جلب شخصی را صادر می کند. فرد در این صورت ملزم به حضور در دادگاه می باشد و باید برای رسیدگی به پرونده ای که در آن متهم است در دادگاه حاضر شده و به سوالات قاضی پاسخ دهد تا تکلیف پرونده روشن شود.

در این دو صورت است که میتوان حکم جلب یک فرد را کسب کرد. گرفتن حکم جلب مزایایی دارد. از جمله این مزایا سرعت بخشیدن به جریان پرونده می باشد. با این روش دیگر نیازی نیست تا ماه ها منتظر پیدا شدن طرف مقابل بمانید و مقدار زیادی زمان را از دست بدهید. برای سریع به نتیجه رسیدن پرونده های حقوقی این امکان وجود دارد تا در صورت نیاز حکم جلب فرد خاطی را دریافت کنید و این اتفاق باعث می شود پرونده های این چنینی بی نتیجه و در حال تعلیق نماند و در کوتاه ترین زمان تکلیفشان معین شود.

 

نتیجه گیری

دریافت حکم جلب یکی از راه های است که برای سرعت بخشیدن به پرونده می توان از آن بهره برد. گروه وکلای پارسای با داشتن وکلای پایه یک دادگستری تمام مشکلات حقوقی شما را در کوتاهترین زمان حل میکنند. هم اکنون تماس بگیرید. 44033677-021  - 34214440-026

کپی