اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۰

تاکید وزرای خارجه ایران و تاجیکستان بر لزوم تشکیل دولتی فراگیر در افغانستان

تاکید وزرای خارجه ایران و تاجیکستان بر لزوم تشکیل دولتی فراگیر در افغانستان

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان در ادامه دیدارهای رسمی خود شب گذشته با سراج الدین مهرالدین، همتای تاجیکستانی خود، دیدار و گفتگو کرد.

 وزیر امور خارجه کشورمان در این دیدار ضمن تشکر از مساعدت های دولت و رییس جمهور تاجیکستان در پذیرش عضویت ایران در سازمان شانگهای از گسترش همکاری های دو کشور در تمامی زمینه ها حمایت کرد .

امیرعبداللهیان با توجه به اشتراکات دینی، تاریخی، فرهنگی و زبانی دوکشور بر لزوم توسعه هرچه بیشتر همکاری های دو کشور در عرصه های منطقه ای و بین المللی تاکید کرد.

وزیر امورخارجه با اشاره به وضعیت افغانستان، تشکیل دولت کاملا فراگیر با حضور نمایندگان کلیه اقوام از جمله تاجیک، پشتون، هزاره و سایرین را تنها راه بازگشت ثبات، آرامش و توسعه این کشور دانست.

وزیر امور خارجه تاجیکستان نیز ضمن تبریک پذیرش عضویت ایران در سازمان شانگهای، این تحول را فرصت جدیدی برای گسترش همکاریهای ایران و تاحیکستان دانست‌.

وی با اشاره به تحولات افغانستان، در خصوص ضرورت کمک های بشردوستانه به مردم این کشور در شرایط کنونی، بر ایده تشکیل دولتی فراگیر با مشارکت همه اقوام تاکید کرد.

امیرعبداللهیان : سفر رئیس‌جمهور به تاجیکستان پیام‌های خوبی برای همسایگان دارد

وزیر امور خارجه کشورمان اظهار کرد: سفر رئیس جمهور به تاجیکستان دارای پیام های خوبی برای همه کشورهای همسایه ما و در عین حال کشورهای همسایه شمالی دارد.

به گزارش ایسنا، حسین امیرعبداللهیان با بیان اینکه اولین سفر رسمی آقای رئیسی به عنوان رئیس جمهور به دوشنبه پایتخت تاجیکستان انجام شده است، افزود: این سفر حاوی پیام های بسیار خوبی برای همه کشورهای همسایه و در عین حال برای کشورهای همسایه شمالی ما است.

امیرعبداللهیان با بیان اینکه تاجیکستان از چندین جهت دارای اهمیت است، افزود: تاجیکستان عضو اصلی سازمان شانگهای است و آخرین نشست سران این اجلاس روز گذشته در تاجیکستان برگزار شد. ما سال ها عضو ناظر این سازمان بودیم و تلاش هایی برای عضویت دائم ما صورت گرفته بود و با پیگیری هایی که در هفته های اخیر انجام شده است این امر محقق شد.

این دیپلمات عالی رتبه کشورمان همچنین با بیان اینکه تاجیک ها یکی از اقوام بزرگ در افغانستان هستند، افزود: گفت وگو در خصوص تحولات افغانستان به موازات مناسبات دوجانبه تهران-دوشنبه در دستور کار رایزنی روسای جمهور دو کشور قرار دارد./ ایسنا

کپی