اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۱۰ آذر ۱۴۰۰

دادگاه رسیدگی به پرونده ترور دانشمندان هسته‌ای

دادگاه رسیدگی به پرونده ترور دانشمندان هسته‌ای

جلسه دادگاه رسیدگی به پرونده ترور دانشمندان هسته‌ای امروز برگزار شد.

این پرونده در شعبه ۵۵ بین الملل مجتمع شهید بهشتی و به ریاست قاضی سلمان پورمریدی در حال رسیدگی است.

رییس شعبه ۵۵ بین الملل گفت: در این پرونده چند مرحله داخواست و شکایت ایران به امریکا ابلاغ شده، اما پاسخی نداده است.
در این پرونده، دادخواست حقوقی از طرف خانواده‌های شهدای هسته ای: شهیدان رضایی نژاد، علیمحمدی، شهریاری، احمدی روشن و فخری زاده علیه دولت و مسئولان آمریکایی برای حمایت از رژیم صهیونیستی و دست داشتن در این ترورها، مطرح شده است.
قاضی پورمریدی در اغاز جلسه دادگاه افزود:بحث پرونده‌های حقوقی و موارد حقوقی در دادگاه مطرح و اثبات می‌شود و این در تاریخ ماندگار خواهد شد.
وی گفت: دولت آمریکا نخبگان بسیاری از کشور‌ها اعم از ایران و فلسطین را هم به قتل رسانده، اما تا امروز هیچ کشوری جسارت طرح شکایت از جنایت‌های آمریکا نداشته است.
قاضی رسیدگی کننده به پرونده تاکید کرد: این دادگاه با دعاوی متعدد، سابقه رسیدگی به اتهامات علیه آمریکا دارد، دولت آمریکا اموال و دارایی‌های ایران را مصادره می‌کند و دادگاه در مورد نقش برخی افرادی در این موضوع‌ها رسیدگی می‌کند که نقش آن‌ها تاکنون مورد توجه قرار نگرفته است.
قاضی پور مریدی با تاکید بر اینکه دولت آمریکا در واقع به کشتار علم می‌پردازد، تاکید کرد: بعد از طرح دادخواست از سوی خانواده شهدای هسته‌ای از طریق چند مدل مانند سفارت و دفتر حافظ منافع در واشنگتن، در دو مرحله شکایت ایران را به آمریکا اعلام کردیم، ولی امریکایی‌ها پاسخی ندادند و طبعا پاسخی هم برای آن نداشتند./صداوسیما

کپی