اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۲۸ مهر ۱۴۰۰

آنتی‌بادی ناشی از واکسن فایزر بعد از 4 ماه کم می‌شود

آنتی‌بادی ناشی از واکسن فایزر بعد از 4 ماه کم می‌شود

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها در آمریکا (CDC) اخیرا اعلام کرده است که آنتی بادی ناشی از دریافت واکسن فایزر پس از گذشت 4 ماه کاهش پیدا می‌کند.

گروهی از محققان به منظور بررسی میزان تأثیرگذاری واکسن‌های کرونا بر کاهش خطر بستری شدن در بیمارستان به دلیل مبتلا شدن به بیماری کووید -۱۹، مطالعه جدیدی انجام دادند. آن‌ها برای نیل بدین هدف تقریباً سه هزار و ۷۰۰ بزرگسال بستری شده در بیمارستان را مورد ارزیابی قرار دادند.

نتایج بررسی‌های انجام شده نشان می‌دهد که دریافت دو دوز واکسن فایزر خطر بستری شدن در بیمارستان به دلیل مبتلا شدن به بیماری کووید -۱۹ را به میزان ۹۱ درصد کاهش می‌دهد، اما پس از گذشت ۱۲۰ روز این تأثیرگذاری به ۷۷ درصد کاهش پیدا کرد؛ بنابراین سازمان غذا و داروی آمریکا (CDC) اعلام کرده است که افراد بالای ۶۵ سال یا کسانی که در معرض ابتلاء به نوع شدید بیماری کووید -۱۹ قرار دارند باید ۶ ماه پس از دریافت دوز دوم واکسن کرونای فایزر، دوز تقویت کننده را دریافت کنند.

به گفته محققان، میزان تأثیرگذاری واکسن مدرنا در دوره زمانی مشابه کاهش پیدا نکرده بود، به طوری که این واکسن حتی تا چهار ماه پس از واکسیناسیون کامل خطر بستری شدن در بیمارستان به دلیل مبتلا شدن به بیماری کووید -۱۹ را ۹۲ درصد کاهش می‌دهد؛ در حالی که پیش از این میزان تأثیرگذاری آن ۹۳ درصد گزارش شده است./ ایمنا

کدام واکسن‌ کرونا حریف بهتری برای سویه دلتا است ؟

همه افراد بعد از دریافت دوز دوم واکسن کرونا آنتی‌بادی دارند

دوز سوم یا تقویت‌کننده واکسن فایزر چه زمانی عرضه می‌شود؟

کپی