اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۷ آبان ۱۴۰۰

سرمایش مستقل آپارتمانی با مینی چیلر امکان پذیر است

سرمایش مستقل آپارتمانی با مینی چیلر امکان پذیر است

چیلر‌های کوچکی که ظرفیت محدودی دارند. این دستگاه مخصوص تولید آب سرد، برای سرمایش ساختمان‌های مسکونی استفاده می‌شود و در دسته چیلر‌های تراکمی قرار دارد. چیلر‌های کوچک و کم صدایی که معمولا ظرفیت آن‌ها کمتر از 20 تن است و برای آپارتمان‌ها و واحد‌های کوچکی که به سرمایش مستقل احتیاج دارند، بهترین گزینه است تا درگیر مشکلات مربوط به موتورخانه نشوند.

اگر برای آپارتمان مسکونی خود دنبال سیستم سرمایش مناسبی با مصرف برق پایین هستید، خرید مینی چیلر بهترین انتخاب برای شماست. این دستگاه با ظرفیت مناسب، بهترین عملکرد را برای شما به ارمغان می‌آورد. مینی چیلر‌ با راه‌اندازی راحت و هزینه‌های نگهداری پایین، گزینه‌ای فوق‌العاده برای سرمایش مستقل واحد‌های آپارتمانی است.

مینی چیلر چیست؟

چیلر‌های کوچکی که ظرفیت محدودی دارند. این دستگاه مخصوص تولید آب سرد، برای سرمایش ساختمان‌های مسکونی استفاده می‌شود و در دسته چیلر‌های تراکمی قرار دارد. چیلر‌های کوچک و کم صدایی که معمولا ظرفیت آن‌ها کمتر از 20 تن است و برای آپارتمان‌ها و واحد‌های کوچکی که به سرمایش مستقل احتیاج دارند، بهترین گزینه است تا درگیر مشکلات مربوط به موتورخانه نشوند.

 

عملکرد مینی چیلر

اساس کار مینی چیلر‌ طوری‌ست که بخار مبرد به وسیله کمپرسور، متراکم شده و فشار و دمای آن افزایش می‌یابد. گرمای مبرد از طریق کندانسور به هوای اطراف دفع شده تا تبدیل به مایع شود. در زمان عبور مایع خروجی از شیر انبساط، افت فشار شدید اتفاق می‌افتد و مایع مبرد تبخیر شده و باعث کاهش بیشتر دمای مبرد می‌شود. به این صورت مبرد سرد ورودی به اواپراتور، آب عبوری در جریان را خنک کرده و بعد از تبخیر مجددا به کمپرسور باز می‌گرداند و این سیکل با همین روند ادامه‌دار خواهد بود.

اجزای سازنده مینی چیلر

مینی چیلر‌ها از 4 بخش اصلی تشکیل می‌شوند:

شیر انبساط

کنترل دما و مقدار جریان مبرد ورودی به اواپراتور، که نقش مهمی در تعیین دمای آب خروجی دارد. شیر انبساط در دو نوع مکانیکی و الکتریکی در بازار وجود دارد.

اواپراتور

نوعی مبدل حرارتی برای تامین آب سرد مورد نیاز فن کویل، مبدل حرارتی پوسته و لوله، مبدل حرارتی صفحه‌ای دو نوع مبدل قابل استفاده به عنوان اواپراتور است.

کندانسور

بهترین و عمده‌ترین مصرف مینی چیلر‌ در ساختمان‌های مسکونی است و به همین دلیل بهره برداری آسان از آن اهمیت ویژه‌ای دارد. کندانسور مورد استفاده در این سیستم غالبا از نوع کندانسور هوایی است زیرا فرآیند سرویس و نگهداری ساده‌تری دارد. کندانسور شامل کویل هوا خنک و فن محوری است که گرمای بخار داغ خروجی از کمپرسور را به هوای بیرون دفع می‌کند. به همین دلیل مینی چیلر باید در فضای آزاد بیرون از ساختمان قرار بگیرد.

در صورتی که به سیستم سرمایش مستقل آپارتمانی نیاز دارید، خرید مینی چیلر گرین یا دیگر برندهای مطرح موجود در بازار بهترین انتخاب برای شماست.

---

 

کمپرسور

به کمک آن می‌توان انرژی مورد نیاز برای حرکت مبرد در مسیر سیکل تبرید را تامین کرد. کمپرسور‌ها انواع مختلفی دارند که تکنولوژی هر یک با دیگری متفاوت است و به دلیل پایین بودن ظرفیت مینی چیلر‌ها از کمپرسور‌های روتاری و اسکرال استفاده می‌شود. در صورت استفاده از مینی چیلر‍‌ها در پروژه‌های صنعتی با تامین نیاز برودتی محدود از کمپرسور‌های پیستونی نیز استفاده می‌شود. کمپرسور مینی چیلر‌های تراکمی از نوع کمپرسور اسکرال است. مینی چیلر‌ها در ظرفیت‌های پایین و معمولا برای یک واحد مسکونی کاربرد دارند و نیروی محرکه مورد نیاز آن توسط برق شهری تامین می‌شود. نکته مهم در رابطه با نوع کمپرسور به کار رفته در مینی چیلر‌ها استفاده از کمپرسور اینورتردار است که به دلیل بهینه سازی در  مصرف انرژی بیش از گذشته مورد توجه قرار گرفته است. امکان استفاده از تعداد زیادی کمپرسور در مینی چیلر‌ها وجود ندارد و به همین دلیل وجود اینورتر باعث کاهش تعداد دفعات روشن و خاموش شدن کمپرسور شده و باعث افزایش طول عمر دستگاه می‌شود.

مینی چیلر کجا نصب می‌شود

معمولا در ساختمان‌های مسکونی و آپارتمان‌ها در تراس نصب می‌شوند تا طول لوله کشی فن کویل‌ها به حداقل برسد. اما به دلیل فضای کم ساختمان‌های فعلی، تراس‌ها جواب‌گوی نصب مینی چیلر‌ نیستند. در چنین مواردی دستگاه در پشت بام نصب می‌شود. نصب این دستگاه در تراس اغلب با مشکل مواجه می‌شود، مگر اینکه فضای کافی وجود داشته باشد. اغلب در ساختمان‌های مسکونی بزرگ استفاده از مینی چیلر مرکزی به مراتب رایج تر است. در ضمن در صورت نیاز به برودت محدود در بخش صنعتی از مینی چیلر صنعتی استفاده می‌شود که تفاوت چندانی با نوع آپارتمانی خود ندارد.

---

 

تفاوت چیلر و مینی چیلر

از لحاظ ساختاری با چیلر تفاوت چندانی ندارد، تنها در میزان ظرفیت برودتی اختلاف دارند که مینی چیلر‌ها با ظرفیت پایین (10 تن) تعریف می‌شوند.

مزایا استفاده از مینی چیلر

·       هزینه پایین سرویس و نگهداری

·       دو فصل بودن مینی چیلر

·       قابلیت قرارگیری در فضای آزاد

·       عدم نیاز به برج خنک کننده در مینی چیلر

·       قابل استفاده در مناطق خشک

·       مصرف پایین برق

·       کم صدا و کم حجم بودن دستگاه

·       مستقل بودن هزینه واحد‌ها از هم

·       و..

---

 

خرید آسان مینی چیلر

 مینی چیلر‌ انتخاب مناسبی برای ساختمان‌های مسکونی و البته در مواردی مناسب استفاده در بخش صنعتی است. در آپارتمان‌های تجاری و اداری نیز با هزینه بسیار پایین قابل استفاده است. در صورتی که قصد خرید مینی چیلر را دارید، کارشناسان واحد فروش شرکت تاسیساتی ونداد تجهیز در خدمت شما هستند.

کپی