اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۲۶ مهر ۱۴۰۰

کلمات کلیدی

افرا را در اوج کرونا در گیلان ساختیم

افرا را در اوج کرونا در گیلان ساختیم

تهیه کننده «افرا» با بیان اینکه تا پایان پخش سریال، درگیر تدوین، موسیقی و صداگذاری کار هستند، گفت: به دلیل پخش یکباره «افرا»، کمی خودمان را به روز کردیم و اکنون هرشب به شکل قسمت به قسمت تدوین کار را پیش می بریم.

محمدکامبیز دارابی درباره وضعیت تدوین سریال «افرا» توضیح داد: تصویربرداری کار مدتی است که به پایان رسیده است. ولی با توجه به اینکه قرار نبود پخش سریال در این تایم اتفاق بیفتد و طبق برنامه ریزی هایمان پیش بینی کرده بودیم به اندازه کافی برای تکمیل و پایان دادن به کار زمان داشته باشیم، اما ناگهان زمان پخش سریال طبق تصمیم تلویزیون جلو افتاد، به عبارتی به روز شدیم و با سرعت بیشتر، «افرا» را در نهایت به آنتن شبکه یک سیما رساندیم.

وی ادامه داد: در حال حاضر همزمان با پخش «افرا»، کارهای تدوین، صداگذاری، موسیقی و اصلاح رنگ را به شکل قسمت به قسمت پیش می بریم و آماده می کنیم. البته کار تدوین مجموعه کمی جلوتر است، ولی بخشی از مراحل فنی و جزییات، هرشب قبل از پخش سریال انجام می شود. در حال حاضر روایت قصه «افرا» به نیمه رسیده و با توجه به اینکه کارمان ۴۰ قسمتی است، با محاسبه ما و نمایش شش قسمت در هفته، تا اواخر مهر ماه مشغول مسائل پخش خواهیم بود.

تهیه کننده «افرا» درباره دشواری های کار در ایام کرونا در زمان تصویربرداری این مجموعه گفت: ما سال گذشته تصویربرداری «افرا» را آغاز کردیم و با توجه به اینکه گیلان هم یکی از قرمزترین شهرها در اوج کرونا بود کار برایمان سخت شد. از طرفی کارمان از تنوع لوکیشن برخوردار بود و قصه پرکاری داشتیم. با بازیگران فرعی و هنروران، زیاد کار داشتیم؛ بنابراین کار دشواری های خودش را داشت ولی تمام تلاشمان را کردیم تا با رعایت پروتکل های بهداشتی و همکاری گروه، کنترل کنیم و خدا را شکر تا پایان کار کسی آسیبی ندید.

دارابی همچنین خاطرنشان کرد: از سویی دیگر به دلیل اینکه با توجه به زمان قصه نمی خواستیم در «افرا» به بحث کرونا اشاره کنیم، هم به لحاظ بحث خطری که همواره عوامل را تهدید می کرد و هم به لحاظ اینکه باید دقت می کردیم تا در پلان هایمان ماسک دیده نشود، کار برایمان سخت تر شده بود. به عنوان مثال اگر رهگذری یا ماشینی عبور می کرد که ماسک داشتند باید خیلی کار را تکرار می کردیم تا کار خراب نشود، به دلیل اینکه اصلا زمان قصه ما به کرونا نمی خورد و ناگزیر نباید به آن می پرداختیم.

او همچنین درباره پرداخت به موضوع محیط زیست در «افرا» و اینکه با توجه به حساسیت های این بخش به لحاظ پرداخت و ممیزی های احتمالی به مشکلی برنخوردید؟ بیان کرد: به هرحال در هرکاری یکسری خطوط قرمز و چهارچوب هایی وجود دارد که باید رعایت شود و در پروژه ما هم به طور طبیعی تا حدی وجود دارد. ضمن اینکه همه ما تهیه کنندگان و کارگردانان هم طبعا به این موارد واقفیم. با این وجود، آنچه که باید در قصه «افرا» و مسائل مبتلا به محیط زیست و قشر زحمتکش و متعهد محیط بان پرداخته می شد و مورد نظر ما بود، خوشبختانه انجام شد؛ البته به شکل دراماتیک و نه گل درشت و امیدوارم فایده داشته باشد و گامی سازنده در حل این مشکلات و آگاه‌سازی بیشتر مردم تلقی شود.

تهیه کننده «افرا» گفت: امیدوارم این سریال به شکل خوبی دیده شود و بینندگان از کار رضایت داشته باشند؛ چراکه واقعا برایش زحمت کشیده ایم و کل کار در شهرستان گرفته شده است که مشخصاً دشواری های خاص خود را در جریان تولید دارد. در هر حال امیدوارم تاثیرش برای بینندگان رضایت بخش باشد.

او در پایان درباره سریالی کمدی که پیشتر گفته می شد قرار است به تهیه‌کنندگی او و کارگردانی احمد کاوری در شبکه نمایش خانگی به تولید برسد، اعلام کرد: صحبت هایی مقدماتی برای پروژه ای که گفتید انجام شده بود که مربوط می شود به یکی دو سال قبل و بحث و جلساتی هم در این زمینه صورت گرفت اما فعلاً منتفی شده است و در حال حاضر تصمیمی برای تولید آن نداریم.

سریال «افرا» به کارگردانی بهرنگ توفیقی هرشب ساعت ۲۲ و ۱۵ دقیقه از شبکه یک سیما به روی آنتن می رود. مهدی سلطانی، پژمان بازغی، اسماعیل محرابی، روزبه حصاری، پیام دهکردی، علیرضا آرا، مینا وحید، فریبا متخصص و ... از بازیگران این مجموعه تلویزیونی هستند. «افرا» به تهیه کنندگی محمدکامبیز دارابی و مجید مولایی تهیه شده است./ایسنا

کپی