اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۲۹ دی ۱۴۰۰
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

برای سلامت قلب چربی بسوزانیم یا عضله بسازیم؟

برای سلامت قلب چربی بسوزانیم یا عضله بسازیم؟

نتایج تحقیقات جدید نشان می‌دهد سلامتی قلب جوانان در طولانی مدت به کاهش وزن وابسته‌تر است تا عضله‌سازی.

به نقل از یو اس نیوز، افزایش عضله در دوران جوانی، مسئله قلبی عروقی ایجاد نمی‌کند اما از دست دادن چربی برای قلب فواید بیشتری به همراه دارد.

جاشوا بل، محقق ارشد این تحقیق، یکی از محققان ارشد همه‌گیرشناسی در دانشگاه بریستول، انگلستان می‌گوید: ما بی‌تردید همیشه ورزش کردن را تشویق می‌کنیم.

وی گفت: «مزایای سلامتی زیادی در مورد عضله‌سازی وجود دارد و قدرت به خودی خود یک غنیمت است. ما فقط باید انتظارات را در مورد اینکه عضله‌سازی به‌راستی برای جلوگیری از بیماری‌های قلبی می‌تواند مفید باشد، کاهش دهیم و بدانیم افزایش چربی محرک اصلی در این زمینه است.»

محققان بیش از ۳۲۰۰ انگلیسی متولد دهه ۱۹۹۰ را بررسی کردند. نتایج نشان داد، در افرادی که دوران نوجوانی و جوانی چربی از دست داده‌اند نسبت به افرادی که عضله‌سازی کرده‌اند احتمال بسیار کمتری وجود دارد که تا سن ۲۵ سالگی عوامل خطرزایی مانند افزایش قند، التهاب یا کلسترول بد را توسعه دهند.

شرکت‌کنندگان برای ارزیابی سطوح چربی بدن و توده بدون چربی در سنین ۱۰، ۱۳، ۱۸ و ۲۵ سالگی اسکن شدند و تست‌های قدرت گرفتن دست نیز در ۱۲ و ۲۵ سالگی ارزیابی شد.

بل توضیح داد که در سن ۲۵ سالگی، شرکت‌کنندگان تحت آزمایش فشار خون و آزمایش خون قرار گرفتند تا سطح حدود ۲۰۰ عامل متابولیک  به‌عنوان «دروازه‌ای برای بیماری‌های قلبی و سایر مشکلات سلامتی» ازجمله انسولین، پروتئین واکنشی سی، کلسترول، تری گلیسیرید، گلوکز، کراتینین و اسیدهای آمینه شاخه‌دار تجزیه و تحلیل شود.

به نظر می‌رسد، برای کاهش عوامل خطرزای بیماری قلبی، تغییرات در چربی بدن بسیار بیشتر از تغییرات در ماهیچه‌ها اهمیت داشته باشد.

وی افزود: با برخی اقدامات مانند کاهش سطح کلسترول بد به نظر می‌رسد که کاهش چربی تا پنج برابر بیشتر از افزایش عضلات محافظت‌کننده باشد.

بل می‌گوید: افزایش عضلات فقط در نوجوانی، بین ۱۳ تا ۱۸ سالگی مفید است. این زمان پرمشغله رشد و بلوغ ممکن است زمانی باشد که ما نیز باید برخی از افزایش عضلات را تقویت کنیم و مزایای قلبی بعد از آن کم می‌شود.

در حالی که ماهیچه‌ها برای پیامدهایی مانند تحرک و استقلال مهم هستند، به نظر می‌رسد که کنترل چربی در مورد حفظ نشانگرهای بیماری قلبی در اولویت قرار دارد.

بل تاکید کرد که این یافته‌ها بسیار مهم هستند زیرا زمینه ناراحتی‌های قلبی آینده در بین جوانان و نوجوانان را بیان می‌کنند.

لونا سندون دانشیار دانشکده حرفه‌های بهداشتی در مرکز پزشکی دانشگاه تگزاس در دالاس که یافته‌های این تحقیق را مرور کرده است، گفت: به جای تمرکز بر چربی سوزی بعدی، هدف شما باید از ابتدا ممانعت از افزایش چربی اضافی باشد.

سندون می‌گوید: برای حفظ وزن سالم بدن در طول دوران کودکی و نوجوانی، عادات تغذیه سالم و فعالیت را از ابتدا ایجاد کنید تا بهترین فرصت شروع عوامل خطرزای بیماری‌های قلبی در مراحل اولیه کاهش یابد و منظور از ابتدا، در رحم و در دوران نوزادانی است.

سندون توصیه کرد که باید بر آموزش والدین در مورد بارداری سالم و الگوهای تغذیه سالم تمرکز شود.

وی می‌گوید: تغذیه با شیر مادر، غذاهای سالم کامل و وعده‌های متناسب با سن در دوران نوزادی و اوایل کودکی حائز اهمیت هستند.

سندون هشدار داد که محدود کردن کالری در دوران کودکی به‌طور کلی ایده خوبی نیست، زیرا این موقع، زمان رشد است. کالری‌ها و غذاهای با کیفیت برای رشد و تکامل مناسب مورد نیاز هستند. ورزش و تمرین نیز می‌تواند راهی عالی برای حفظ تناسب اندام در حال رشد باشند.

سندون تاکید کرد: بازی فعال تا حد زیادی به حفظ تناسب اندام کودکان بدون تمرکز بر چربی بدن کمک می‌کند. همچنین کودکان فعال ممکن است این عادات فعال بودن را در بزرگسالی ادامه دهند.

نتایج این تحقیق به‌تازگی در مجله PLOS Medicine منتشر شده است./ ایسنا 

مانع چربی‌سوزی بدن کشف شد/ دانشمندان یک قدم به ابداع درمان جدید چاقی نزدیک‌تر

مصرف مواد خوراکی همراه ورزش به چربی سوزی بیشتر کمک می کند

آیا سلامت قلب در میانسالی با زوال عقل در کهنسالی ارتباط دارد؟

فواید روغن نارگیل؛ از چربی‌سوزی تا تقویت پوست و دندان

راه‌های عضله‌سازی روزه‌داران در ماه رمضان

نسخه‌ای برای سلامت قلب بهبودیافتگان کرونا

نسخه‌ای برای سلامت قلب

 

 

 

کپی