اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۲۹ مهر ۱۴۰۰

مقام ارشد نظامی آمریکا: سطح چالش استراتژیک کنونی با روسیه و چین در تاریخ ما سابقه نداشته است

مقام ارشد نظامی آمریکا: سطح چالش استراتژیک کنونی با روسیه و چین در تاریخ ما سابقه نداشته است

معاون رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا گفت، روسیه اکنون دارای قدرت نظامی باور نکردنی پس از ایجاد تغییرات در نیروهای مسلح خود در ۲۰ سال گذشته است.

به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، "جان هایتن" معاون رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا به پادکست شورای آتلانتیک گفت: روسیه به صورت غیرقابل باوری قدرت نظامی دارد. آنها ۲۰ سال گذشته ارتش خود را تغییر داده‌اند.

وی همچنین به این نکته اشاره کرد که روسیه عزم خود را برای نوسازی کامل نیروهای استراتژیک هسته‌ای، فضایی و سایبری خود پنهان نکرده، اما رهبران ایالات متحده توجهی نکرده و در استراتژی امنیت ملی ۲۰۱۰ باراک اوباما، رئیس جمهور پیشین آمریکا از روسیه به عنوان رقیب احتمالی آینده نامی نبرد.

این مقام ارشد دفاعی آمریکا افزود: در ۲۰۰۶، ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه اعلام کرد که نیروی اتمی خود را تغییر می‌دهد. آنها بخاطر ناتو و آمریکا تشکیل نیروهای سایبری و فضایی تهاجمی را آغاز کردند. روسیه و چین اکنون ایالات متحده و ارتش این کشور را با چالشی استراتژیک روبرو کرده‌اند که قبلا در تاریخ ندیده بودند.

معاون رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا افزود: واقعا مهم است که ما با روسیه و چین به صورت همزمان همکاری کنیم. تمام تمرکز ما به سمت اروپاست اما چین و روسیه نیز اهمیت دارند. آنها در آمریکای جنوبی، آفریقا و خاورمیانه هستند. آنها ظرفیت‌های جهانی دارند.

روسیه و چین همچنین نشان داده بودند که در حال توسعه مدرن‌ترین و مهیب‌ترین قابلیت‌های استراتژیک خود مانند تسحلیات مافوق صوت و موشک بالستیک قاره پیمای جدید چینی هستند./ ایسنا

کپی