اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۵ آبان ۱۴۰۰

گونه دلتا چه بلایی سر کودکان کرونایی می‌آورد؟

گونه دلتا چه بلایی سر کودکان کرونایی می‌آورد؟

سویه جدید کرونا به همان میزان که برای بزرگسالان خطرناک است، برای کودکان هم خطرناک است؛ کودکان دلتایی با علائم تب، سرفه، لرز، اسهال، آبریزش بینی، استفراغ، بی اشتهایی، دل درد، بی قراری، گلودرد و … رو به رو می‌شوند.

دکتر فریبا ویسی با اشاره به گستردگی علائم کرونای دلتا در کودکان گفت: این علائم شامل تب، سرفه، لرز، اسهال، آبریزش بینی، استفراغ، بی اشتهایی، دل درد، بی قراری، گلودرد و … است. در بسیاری کودکان علائم گوارشی فراوانی بیشتری دارد و شامل دل درد و دل پیچه و اسهال و… است.

وی با اشاره به بی توجهی اغلب والدین نسبت به این علائم گفت: اکثر والدین با این توجیه که کودک آن‌ها حمام کرده، جلوی کولر خوابیده، مسمومیت غذایی پیدا کرده و … وجود این علائم را نادیده گرفته و اقدامی در جهت تشخیص و درمان بیماری کرونا انجام نمی‌دهند.

ویسی تصریح کرد: این انکار وجود کرونا موجب می‌شود که بیماری ظرف دو سه روز در کودکان پیشرفت کرده و والدین زمانی کودک را به مراکز درمانی می‌رسانند که بیماری پیشرفت بسیاری دارد.

وی با اشاره به عوارض بسیار کرونا در کودکان گفت: درگیری‌های کبدی، سکته قلبی، خونریزی‌های مغزی و … را بخشی از عوارض بیماری کرونا در کودکان عنوان کرد و افزود: اگر والدین برای درمان کودک خود دیر اقدام کنند، احتمال بروز این عوارض تشدید می‌شود. مواردی داشته ایم که کودک شش ساله با فلج کامل مراجعه کرده و با برسی صورت گرفته مشخص شده بر اثر ابتلا به کرونا دچار خونریزی مغزی شده است.

ویسی تصریح کرد: در دو سه هفته اخیر مورد دیگری داشتیم که دختر بچه‌ای که به نسبت وضعیت عمومی خوبی هم داشت با شکایت درد خفیف در ناحیه قفسه سینه مراجعه کرد که مشخص شد بر اثر ابتلا به کرونا دور قلبش را مایع گرفته که خوشبختانه توانستیم به موقع مداخله کنیم، وگرنه احتمال سکته قلبی در چند روز آینده محتمل بود.

اخیرا یک مورد سکته مغزی در یک کودک شش ساله مبتلا به کرونا داشتیم که منجر به فوت او شد.
وی تصریح کرد: با توجه به این شرایط والدین باید نسبت به علائم کرونا در کودکان خود حساس باشند و با شناسایی به موقع نسبت به درمان آن اقدام کنند.

تنها در مرداد امسال حدود چهار هزار کودک مشکوک به کرونا به این بیمارستان مراجعه کرده اند و والدین باید بدانند که شیوع کرونا در کودکان هم به میزان بزرگسالان محتمل و خطرناک است.

ویسی یادآور شد: بسیاری عوارض کرونا هنوز شناخته شده نیست، چرا که ما تنها حدود ۱۸ ماه است این بیماری را می‌شناسیم و قطعا گذشت زمان می‌تواند جنبه‌های پنهان این ویروس را برای ما آشکار کند و بهترین راه فعلا و در این شرایط پیشگیری است./ صدا و سیما

کودکان از عوامل اصلی انتقال گونه دلتا/ تست کرونا در اکثر کودکان مثبت است

 

 

 

 

 

کپی