اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۲۹ مهر ۱۴۰۰
روایت گمشده

کنفرانس منطقه‌ای یا بین‌المللی

کنفرانس منطقه‌ای یا بین‌المللی
مترجم: حسین جابری انصاری

در جلسه دوجانبه من و بیکر که حدود ساعت ۵ عصر آن روز از ماه مارس ۱۹۹۱ در همان کاخ کنفرانس‌ها برگزار شد، دنیس راس مدیر برنامه‌ریزی سیاسی و مارگارت تتوایلر [Margaret Tutwiler] سخنگوی رسمی وزارت خارجه امریکا نیز با بیکر همراه بودند. گفت‌و‌گوها در این ملاقات بی‌پرده و ناگزیر بود و از زاویه آشکار کردن مواضع و برنامه امریکا برای ما اهمیت داشت.

آهنگ آن کردم و به‌گونه‌ای با بیکر تعامل کردم که گویی این ملاقات، در حکم دیدار شناسایی و پیش درآمدی بر نشست در انتظار میان بیکر و رئیس‌جمهوری اسد در دمشق است. باید به دقت از این سر در می‌آوردم که چه در سر بیکر می‌گذرد و سوریه چه جایگاهی در نظر او دارد، همچنین باید توجه او را به نکات مشخص و پیشنهادهایی جلب می‌کردم که مناسب بود در ملاقات پیش روی او با اسد، مورد توجه قرار گیرد. بیکر با تکرار گفته‌های خود در نشست ۹ کشور درباره اهمیت برگزاری کنفرانس منطقه‌ای در خاورمیانه همانند کنفرانس هلسینکی گفت: وضعیت آن زمان با وضعیت فعلی خاورمیانه مشابه و اتحاد شوروی، اروپای شرقی را اشغال کرده بود. در پاسخ گفتم: اتحاد شوروی اشغالگر نبود و حضورش بر اساس توافق با کشورهای اروپای شرقی بود. بیکر گفت مثلاً برلین؟ به او گفتم شما هم برلین غربی را با توافق با آلمان غربی اشغال کرده بودید.

بیکر، ناخشنود از این پاسخ من، دوباره به موضوع اساسی مورد نظرش یعنی کنفرانس منطقه‌ای بازگشت. او گفت: چهارده ماه با مصر و اسرائیل و کشورهای دیگر برای اجرای گفت‌و‌گوی فلسطینی - اسرائیلی کار کرده، اما سرانجام نتوانسته با آنها بر سر موضوع نماینده فلسطینی‌ها، به توافق برسد. بیکر در پاسخ به تأکید و آهنگ چندباره من بر موضوع برگزاری کنفرانس بین‌المللی گفت: برگزاری این کنفرانس را به‌شکل نهایی کنار نگذاشته ایم، اما احساس می‌کنیم زمان برگزاری آن هنوز فرا نرسیده است و روند صلح را بر اساس برگزاری کنفرانس منطقه‌ای آغاز می‌کنیم.
به او گفتم ما می‌دانیم که کنفرانس بین‌المللی نمی‌تواند فردا برگزار شود و لازم است مقدمات آن بخوبی فراهم شود. ما می‌دانیم حکومت فعلی امریکا از هر حکومت پیشین امریکا بهتر است، زیرا وضعیت را بخوبی درک می‌کند و می‌تواند مشکلات رویاروی منطقه را درک کند و می‌تواند بر اسرائیل در مسیر روند صلح تأثیر‌گذار باشد، اما برای کمک به پیشبرد روند صلح، باید نقش راهبری سوریه در منطقه مورد توجه امریکا قرار گرفته و به روابط سوریه و امریکا از زاویه دید نظریه «تروریسم» نگاه نشود. همچنین افزودم اگر آهنگ آن کرده اید که به نتایج مثبت برسید، سوریه باید در جریان همه تحولات، از الف تا یای آن قرار گیرد. بیکر  پاسخ داد: ما در نظر داریم سوریه از الف تا یای موضوعات، مشارکت داشته باشد. وی در پایان نشست گفت: هنگام رهایی گروگان‌های ما در لبنان فرارسیده است. من هم گفتم تماس‌های لازم برای تحقق این امر را انجام خواهیم داد./ ایران 

کپی