اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۰
سخنگوی هیات رئیسه مجلس:

همه اضلاع مربع قدرت شرق با پیوستن به سازمان همکاری شانگهای کامل شد

همه اضلاع مربع قدرت شرق با پیوستن به سازمان همکاری شانگهای کامل شد

سخنگوی هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی گفت: با پیوستن رسمی ایران به سازمان همکاری شانگهای همه اضلاع «مربع قدرت شرق» کامل شد.

سید نظام الدین موسوی روز جمعه در گفت وگو با خبرنگار سیاسی ایرنا ضمن تشریح اهمیت پیوستن ایران به سازمان همکاری شانگهای تاکید کرد: در سازمان شانگهای کشورهای مختلف آسیایی حضور دارند که تاکنون روسیه، چین و هند مهمترین آنها بودند و اکنون با پیوستن جمهوری اسلامی ایران به این سازمان ضلع چهارم «مربع قدرت شرق» نیز کامل شد.

وی افزود: سه قدرت قبلی حاضر در سازمان شانگهای، به لحاظ اقتصادی و نظامی جایگاه بالایی در سطح جهانی دارند اما پیوستن ایران به این سازمان به عنوان قدرت چهارم با توجه به موقعیت سوق الجیشی، ذخایر انرژی و بویژه اثرگذاری سیاسی و معنوی آن در جهان اسلام، به لحاظ راهبردی حائز اهمیت فراوان است.

سخنگوی هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی با تشریح اهداف و ابعاد تعاملات موجود در سازمان شانگهای گفت: این سازمان بر خلاف نمونه غربی آن یعنی سازمان آتلانتیک شمالی(ناتو) صرفا یک پیمان نظامی و امنیتی نیست بلکه طی زمان ابعاد مختلفی از همکاری در حوزه های مختلفی چون اقتصادی، تجاری، فرهنگی، انرژی ‌ونیز مقابله با تروریسم و قاچاق را نیز شامل شده است.

وی ادامه داد: ایران اکنون عضو رسمی یک سازمان همکاری با بازاری در حدود سه میلیارد نفری است که به لحاظ اقتصادی فرصتی کم نظیر برای ما به شمار می آید ‌و باید برای بهره گیری از این فرصت، یک نقشه راه و برنامه راهبردی و بلندمدت تدوین کنیم.

موسوی تصریح کرد: پیوستن رسمی ایران به سازمان شانگهای به رغم فشارها و تهدیدهای متعدد رژیم ایالات متحده آمریکا نشان داد که عصر یکجانبه گرایی در روابط بین الملل به پایان آمده و شاهد شکل گیری نظم جدیدی در جهان هستیم که مربع قدرت شرق از بازیگران اصلی و تاثیرگذار آن به شمار می آید.

در پایان بیست و یکمین نشست سران سازمان شانگهای که در دوشنبه پایتخت تاجیکستان برگزار شد، سران ۸ کشور عضو اصلی سازمان، نظر موافق خود را با تبدیل عضویت جمهوری اسلامی ایران از عضو ناظر به عضو اصلی اعلام و اسناد مربوط به آن را امضا کردند./ ایرنا

واکنش یک عضو هیئت رئیسه مجلس به پذیرش ایران به عنوان عضو رسمی سازمان همکاری ⁧‫شانگهای

یک عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی در واکنش به نظر موافق سران هشت کشور عضو اصلی سازمان همکاری شانگهای، با تبدیل عضویت جمهوری اسلامی ایران از عضو ناظر به عضو اصلی، گفت: اقتصاد مقاومتی علاوه بر آن‌ که درون‌زا است، برای شکستن تحریم‌ها با اقتصادهای جهانی نیز تعامل دارد.

سید محسن دهنوی در صفحه رسمی توییتر خود نوشت:«با پذیرش ایران به عنوان عضو رسمی سازمان همکاری ⁧‫شانگهای‬⁩، سیاست خارجی ما وارد افق‌های روشن‌تری شد. همکاری با همسایگان و شرکای آسیایی باید رکن دکترین سیاست خارجی دولت سیزدهم باشد. اقتصاد مقاومتی علاوه بر آن‌ که درون‌زا است، برای شکستن تحریم‌ها با اقتصادهای جهانی نیز تعامل دارد.»

به گزارش ایسنا، در پایان بیست و یکمین نشست سران سازمان شانگهای که در دوشنبه پایتخت تاجیکستان برگزار شد، سران هشت کشور عضو اصلی سازمان، نظر موافق خود را با تبدیل عضویت جمهوری اسلامی ایران از عضو ناظر به عضو اصلی اعلام و اسناد مربوط به آن را امضا کردند.
بر این اساس فرآیند فنی تبدیل عضویت ایران به عنوان یکی از اعضای اصلی سازمان آغاز شده و کشورمان از این پس به عنوان عضو اصلی این سازمان مهم منطقه‌ای با کشورهای عضو همکاری و تعامل خواهد داشت./ ایسنا

کپی