اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۲ آبان ۱۴۰۰

مشاور امنیت ملی پاکستان خواستار تعامل آمریکا با افغانستان شد

مشاور امنیت ملی پاکستان خواستار تعامل آمریکا با افغانستان شد

یک مقام امنیتی ارشد پاکستان با بیان اینکه اسلام‌آباد از جهان می‌خواهد تا با افغانستان تحت رهبری طالبان تعامل داشته باشند، گفت ایالات متحده در شرایطی که در روابطش با این کشور جنوب آسیا بازنگری می‌کند باید به پیام آن گوش کند.

به نقل از خبرگزاری رویترز، معید یوسف، مشاور امنیت ملی پاکستان به خبرنگاران گفت که اسلام‌آباد مرتبا از یک سازش سیاسی برای درگیری در افغانستان حمایت کرده بود و تاکید دارد که یک راهکار نظامی ممکن نیست.

او تاکید کرد، واشنگتن که به تازگی گفته است در حال ارزیابی دوباره روابطش با پاکستان است، باید به این مساله توجه کرده و به توصیه اسلام‌آباد درباره تعامل و افزایش همکاری با دولت جدید تحت رهبری طالبان گوش فرا دهد.

معید یوسف گفت: اگر باید ارزیابی مجدد صورت بگیرد، این ارزیابی مجدد باید به این نتیجه برسد که آنچه پاکستان می‌گوید منطقی است. بنابراین اکنون به آنچه پاکستان می‌گوید باید منصفانه گوش دهیم.

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا روز دوشنبه گفت که ایالات متحده در هفته‌های آینده به دنبال بررسی روابط خود با پاکستان خواهد بود تا بتواند مشخص کند که واشنگتن از آن می‌خواهد در آینده افغانستان چه نقشی ایفا کند.

پاکستان مناسبات عمیقی با طالبان داشته است و به حمایت از این گروه که در بیست سال گذشته با دولت تحت رهبری آمریکا در کابل جنگیده است، متهم می‌شود. پاکستان اما این اتهام را نمی‌پذیرد.

مشاور امنیت ملی پاکستان علیه انزوای افغانستان هشدار داد، چرا که قدرت‌های غربی در حالی که متعهد به کمک‌های فوری بشردوستانه هستند، تا حد زیادی از هرگونه کمک مالی دیگر یا به رسمیت شناختن رسمی دولت طالبان جلوگیری می‌کنند و ایالات متحده تقریباً ۱۰ میلیارد دلار از دارایی‌های بانک مرکزی افغانستان را مسدود کرده است. بسیاری از کشورها گفته‌اند که منتظرند ببینند آیا طالبان از حقوق بشر حمایت کرده یا جلوی نظامی‌گری را می‌گیرد یا خیر.

معید یوسف گفت: ممکن است صحبت از" منتظر ماندن و دیدن" رایج باشد، اما صبر و دیدن اساساً به معنای فروپاشی است. توقف کمک‌های بشردوستانه یک چاره موقت برای اطمینان از عدم وجود بحران فوری بشردوستانه است. کمک بشردوستانه معادل حکمرانی، حمایت نهادی و اقتصادی نیست که هر کشوری برای زنده ماندن در شرایطی که شما در جایی مثل افغانستان مشاهده می‌کنید، نیاز دارد./ ایسنا

کپی