اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۲ آبان ۱۴۰۰

کلمات کلیدی

خشم فرانسه از پیمان دفاعی آکوس؛ "جهان جنگل است"

خشم فرانسه از پیمان دفاعی آکوس؛ "جهان جنگل است"

تیم رئیس‌جمهوری فرانسه از اقدام جو بایدن در اعلام پیمان فناوری زیردریایی هسته‌ای با انگلیس و استرالیا که موجب لغو توافق تسلیحاتی پاریس با کانبرا می‌شود، خشمگین شده است.

به نقل از واشنگتن اگزماینر، ژان ایو لودریان، وزیر خارجه و فلورنس پارلی، وزیر نیروهای مسلح فرانسه عصر چهارشنبه در بیانیه مشترکی گفتند: انتخاب آمریکا برای کنار گذاشتن یک متحد و شریک اروپایی مانند فرانسه از مشارکت ساختاری با استرالیا، آن هم در زمانی که ما در منطقه هند و اقیانوسیه با چالش‌های بی‌سابقه‌ای روبرو هستیم، نشان‌دهنده عدم انسجام است که فرانسه فقط می‌تواند به آن اشاره کرده و متاسف شود.

اعتراض آنها نشانه نارضایتی پاریسی‌ها از موافقتنامه‌ای است که ناظران آمریکایی آن را به عنوان یک پیشرفت استراتژیک بزرگ برای استرالیا و شاهدی بر قدرت شبکه اتحاد ایالات متحده توصیف می‌کنند و آن را نقطه مقابل استدلال چین می‌دانند، مبنی بر اینکه خروج آشفته آمریکا از افغانستان، شکست آینده حمایت آمریکا از متحدان را پیش‌بینی می‌کند.

با این حال، دولت امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه این اعلامیه را نقض اعتماد از سوی استرالیا و نشانه بی‌احترامی از سوی بایدن می‌داند که نیاز به "خودمختاری استراتژیک" از ایالات متحده را افزایش می‌دهد.

این رهبران فرانسه گفتند: این تصمیم تأسف‌بار... فقط نیاز به بلند و واضح کردن موضوع خودمختاری استراتژیک اروپا را تقویت می‌کند. هیچ راه معتبر دیگری برای دفاع از منافع و ارزش‌های ما در جهان، از جمله در هند - اقیانوس آرام وجود ندارد.

همچنین ژرار آرو، سفیر پیشین فرانسه در ایالات متحده در پیامی توییتری گفت: جهان جنگل است. به تازگی این حقیقت تلخ با اقدام آمریکا و انگلیس در چاقو زدن از پشت از طریق استرالیا به فرانسه یادآوری شد. زندگی همین است.

روز چهارشنبه انگلیس، آمریکا و استرالیا در تلاش برای مقابله با قدرت فزاینده چین از امضای یک عهدنامه ویژه برای به اشتراک گذاشتن فناوری‌های پیشرفته دفاعی خبر دادند که با محکومیت چین روبرو شد. این شراکت تحت عنوان آکوس (AUKUS) به استرالیا امکان می‌دهد برای اولین بار زیر دریایی‌هایی با نیروی محرکه هسته‌ای بسازد.

در نتیجه این توافق، استرالیا معامله‌ای برای ساختن زیر دریایی‌هایی را که فرانسه طراحی کرده است، کنار می‌گذارد. فرانسه در سال ۲۰۱۶ برنده یک قرارداد ۵۰ میلیارد دلاری (دلار استرالیا) برای ساخت ۱۲ زیردریایی برای نیروی دریایی استرالیا شده بود که بزرگترین قرارداد دفاعی استرالیا بود./ ایسنا

کپی