اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۲ آبان ۱۴۰۰

شورای امنیت طرفین درگیر در مناقشه سد النهضه را به مذاکره زیر نظر اتحادیه آفریقا فراخواند

شورای امنیت طرفین درگیر در مناقشه سد النهضه را به مذاکره زیر نظر اتحادیه آفریقا فراخواند

شورای امنیت شامگاه چهارشنبه با صدور بیانیه‌ای از طرف‌های درگیر در مناقشه سد النهضه خواست تا مذاکرات را زیر نظر اتحادیه آفریقا از سر بگیرند.

به نقل از روسیا الیوم، در این بیانیه آمده است که شورای امنیت مرجع ذیصلاح در اختلافات فنی و اداری بر سر منابع آبی و رودخانه ها نیست.

این شورا با تاکید بر ضرورت بازگشت به "توافق اصول" منعقد شده در سال ۲۰۱۵ ، از مصر، سودان و اتیوپی خواست تا مذاکرات را از سر بگیرند.

وزیر خارجه سودان در واکنش به این بیانیه گفت: ما بار دیگر از میانجی‌گری اتحادیه آفریقا برای کمک به حصول توافق درباره سد النهضه استقبال می‌کنیم و انتظار داریم روند مذاکرات سد النهضه زیر پرچم اتحادیه آفریقا در اسرع وقت از سر گرفته شود.

همزمان، اتیوپی در واکنش به بیانیه شورای امنیت درباره سد النهضه اعلام کرد: ما هیچ مطالبات احتمالی بر اساس قطعنامه شورای امنیت در خصوص سد النهضه را به رسمیت نمی‌شناسیم.

وزارت خارجه اتیوپی گفت، این کشور از موضوع مذاکرات سه جانبه به رهبری اتحادیه آفریقا استقبال می‌کند. اما مایه تاسف است که شورای امنیت موضع‌گیری درباره مساله مربوط به حق آب و توسعه را خارج از اختیارات خود اعلام کرد.

وزارت خارجه مصر نیز اعلام کرد: صدور این بیانیه از سوی شورای امنیت تاکیدی بر اهتمام ویژه اعضای شورا به مسئله سد النهضه و مهار پیامدهای منفی آن بر صلح و امنیت بین المللی است.

وزارت خارجه مصر افزود: این بیانیه با توجه به ماهیت الزام آور آن، انگیزه مهمی برای تلاش‌های انجام شده با هدف موفقیت روند مذاکرات آفریقا است که اتیوپی را به مشارکت با جدیت و اراده سیاسی صادقانه به منظور دستیابی به یک توافقنامه حقوقی الزام آور در مورد قوانین آبگیری و بهره برداری از سد النهضه ملزم می‌کند./ ایسنا

کپی