اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۲۸ مهر ۱۴۰۰

کلمات کلیدی

امسال بیش از ۱۰ هزار تُن انواع ماهی در کردستان تولید می‌شود

امسال بیش از ۱۰ هزار تُن انواع ماهی در کردستان تولید می‌شود

مدیر امور شیلات و آبزیان سازمان جهاد کشاورزی کردستان گفت: براساس برآورد انجام شده امسال ۱۰ هزار و ۵۰۰ تُن انواع ماهی در استان تولید و روانه بازار می‌شود.

حمید حسین‌پور روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: پیش بینی می‌شود تا پایان سال جاری ۱۰ هزار و ۵۰۰ تن انواع ماهیان خوراکی شامل قزل آلا، فیتو فاگ، بیگ هد  و انواع ماهیان بومی اقتصادی در استان صید و روانه بازار شود.

وی با اشاره به اینکه در حوزه ماهیان سردابی در حال حاضر حدود ۲۴۰ مزرعه و استخر پرورش ماهی قزل آلا در استان فعال است، افزود: از مجموع مذکور چهار هزار و ۴۰۰ تن آن تنها مربوط به تولید ماهی قزل آلا  و مابقی هم شامل دیگر ماهیان پرورشی و تولیدی  در استان است.

مدیرامور شیلات و آبزیان سازمان جهاد کشاورزی کردستان گفت: خشکسالی، عدم وجود تسهیلات کم بهره ، افزایش نهاده ها( خوراک ماهی، بچه ماهی، مکمل‌ها) و قطعی برق در سال جاری از مهمترین مشکلاتی بخش تولید ماهیان سردابی در استان است.

حسین‌پور با اشاره به اینکه کردستان با دارا بودن منابع آبی گسترده دارای ظرفیت مناسبی در تولید و پرورش ماهی است، یادآور شد: در حال حاضر ۶ تعاونی صیادی در استان فعال است که۴۲۰ نفر به طور ثابت در این تعاونی‌ها مشغول بکار هستند.

وی با اشاره به اینکه صید ماهی توسط تعاونی‌های صیادان از دهه اول شهریور آغاز و تا اسفند ادامه دارد، اضافه کرد: براساس پیش بینی انجام شده بیش از ۶ هزار تن ماهی صید خواهند کرد.

در حال حاضر شیلات استان کردستان در بخش تکثیر و تولید ماهیان سردابی، صید و صیادی در منابع آبی(دریاچه های طبیعی و پشت سدها) ، تکثیر و پرورش ماهیان زینتی، تکثیر و پرورش زالو فعالیت دارد.

تولید آبزیان در این استان به ۲ صورت گرم آبی و سردآبی است که تولید ماهیان گرم آبی در ۶ منبع آبی در قالب ۶ تعاونی صیادی برای بیش از ۴۰۰ نفر به طور مستقیم ایجاد اشتغال کرده است.

کپی