اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۲۸ مهر ۱۴۰۰

کلمات کلیدی

۲۵ میلیارد تومان برای آزادسازی خانه ستارخان هزینه شده است

۲۵ میلیارد تومان برای آزادسازی خانه ستارخان هزینه شده است

شهردار منطقه ۴ تبریز گفت: تاکنون برای آزادسازی و تملک خانه‌های اطراف خانه قدیمی ستارخان بیش از ۲۵ میلیارد تومان هزینه شده است.

اکبر امجدی روز پنجشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا با اشاره به اینکه تملک قطعات اطراف خانه ستارخان ادامه دارد، افزود: بر اساس برآوردهای انجام شده و نقشه مدون، در مجموع تعداد ۲۲ قطعه زمین موجود در منطقه مورد نظر و تعداد یازده قطعه برای احداث پارک تملک شده و بقیه نیز در حال انجام است.

وی گسترش فضای سبز و احداث پارک در مجاورت خانه ستارخان را از برنامه های اولویت دار شهرداری منطقه ۴ تبریز اعلام و اضافه کرد: تملک قطعات اطراف خانه ستارخان جهت تبدیل به پارک در مراحل نهایی است و به‌ زودی با اتمام تملک مرحله احداث و بهره‌برداری شروع می‌شود.

امجدی اظهار کرد: این امر به‌ منظور توسعه فضای سبز منطقه و همچنین ساماندهی و زیباسازی اطراف خانه ستارخان انجام می‌ شود.

وی با اشاره به اهداف شهرداری منطقه ۴ طی سال‌های گذشته مبنی بر گسترش فضاهای عمومی این منطقه، گفت: علاوه بر پارک اطراف خانه ستارخان، احیای باغ در محله ستارخان نیز یکی دیگر از پروژه‌های در دست اقدام منطقه است که به شکل جدی دنبال می‌شود.

امجدی اضافه کرد: برای تملک این باغ قدیمی که ۱۴ هزار مترمربع مساحت دارد، بالغ بر ۱۳ میلیارد تومان هزینه شده است.

به گزارش ایرنا، خانه تاریخی ستارخان سردار ملی مربوط به دوره پهلوی است و در خیابان شمس تبریزی، کوی امیرخیز، کوچه ستارخان غربی، کاشی ۲۱ واقع شده است که در تاریخ ۱۴ مهر ۱۳۸۶ با شماره ثبت ۱۹۷۴۳ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

ستارخان قراچه‌داغی (۲۸ مهر ۱۲۴۵ –۲۵ آبان ۱۲۹۳) از سرداران جنبش مشروطه ایران ملقب به «سردار ملی» است که در برابر نیروهای دولتی ضد مشروطه در تبریز ایستاد.

کپی