اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۲۴ مهر ۱۴۰۰

ایران و برزیل بر گسترش تبادل تجاری تاکید کردند

ایران و برزیل بر گسترش تبادل تجاری تاکید کردند

سفیر جمهوری اسلامی ایران با رئیس کمیسیون روابط خارجی مجلس سنای برزیل دیدار و گفت و گو کرد و دو طرف راه‌های گسترش مناسبات و همکاری های تجاری را مورد بررسی قرار داده اند.

 سناتور کاتیا آبرئو رئیس کمیسیون روابط خارجی و دفاع ملی سنای برزیل با حضور در ضیافت شام حسین قریبی در برازیلیا حضور یافت و طرفین آخرین وضعیت روابط دوجانبه را بررسی کردند. 

در این دیدار، حسین قریبی ضمن برشمردن آخرین موارد دستورکار دوجانبه و اشاره به ویژگی و ظرفیت های بالای اقتصادهای ایران و برزیل، بر نقش مهم سنای برزیل و بویژه کمیسیون روابط خارجی در کمک به توسعه روابط تأکید کرد.

آبرئو نیز با اشاره به جایگاه ایران و اهمیت روابط دوجانبه و مرور آخرین آمار و ارقام مناسبات اقتصادی ظرف سال‌های اخیر، از آمادگی خود و سنای برزیل برای تسهیل ارتقای بیش از پیش روابط دو کشور خبر داد.

دو طرف همچنین بر لزوم پایدارسازی و متنوع سازی مناسبات اقتصادی و افزایش تبادلات تجاری تأکید کردند و توافق داشتند که تسریع در ایجاد فرصت‌های گفت وگو بین مقام‌های عالیرتبه سیاسی دو کشور در تحقق این هدف نقشی سازنده ایفا خواهد کرد. 

سناتور آبرئو از شخصیت های بسیار متنفذ سیاسی و صاحب نام در برزیل است که سابقه حضور در موقعیت‌های مختلف سیاسی و اقتصادی از جمله بعنوان وزیر کشاورزی را در کارنامه خود دارد.

سنای برزیل متشکل از ۸۱ سناتور است که نقش مهمی در نظام سیاسی برزیل و سیاست خارجی برزیل دارد و رئیس کمیسیون روابط خارجی سنا جایگاه ویژه ای در این مجلس دارد.

/ایرنا 

کپی