اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۰

لزوم اقدام موثر سئول برای آزادسازی منابع ارزی ایران

لزوم اقدام موثر سئول برای آزادسازی منابع ارزی ایران

رئیس گروه دوستی ایران و کره جنوبی، گفت: دولت کره جنوبی در جهت رفع موانع دسترسی ایران به منابع مالی خود نزد بانک‌های کره‌ای گام‌های موثر بردارد.

 روح الله متفکرآزاد در دیدار یون کانگ هیان سفیر کره جنوبی در تهران به ارتباطات تاریخی میان دو کشور اشاره کرد و افزود: گروه دوستی پارلمانی جمهوری اسلامی ایران و کره جنوبی همواره خواهان تقویت و تحکیم روابطه دوستانه و دیرینه خود با جمهوری کره است.

وی خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی ایران از اقدامات صورت گرفته از سوی کره جنوبی در سال‌های اخیر که منجر به کاهش مراودات اقتصادی فی‌مابین گردیده، ناخرسند است.
رئیس گروه دوستی پارلمانی جمهوری اسلامی ایران و کره جنوبی با تأکید بر اهمیت دیپلماسی پارلمانی افزود: دیپلماسی پارلمانی به عنوان ابزاری تأثیرگذار در تقویت روابط سیاسی و مناسبات میان دو کشور همواره از جایگاه ویژه‌ای برخوردار بوده و مجلس یازدهم در جهت بکارگیری آن عزمی جدی و راسخ دارد.
وی تشکیل گروه‌های دوستی پارلمانی جمهوری اسلامی ایران و کره جنوبی در مجالس دو کشور را مهم دانست و تصریح کرد: تقویت گروه‌های دوستی پارلمانی سبب ارتقاء سطح مناسبات در بخش‌های مختلف می‌شود و مجلس شورای اسلامی نسبت به توسعه و گسترش تعاملات و همکاری‌های کمیسیون‌های مشترک و گروه‌های دوستی پارلمانی فی‌مابین استقبال می‌کند.
عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی با اشاره به شروع به کار دولت سیزدهم در ایران اظهار داشت: آغاز به کار دولت جدید در ایران سطح انتظارات را بنا به وعده‌های مقامات کره‌ای بالا برده است و ضرورت دارد دولت کره جنوبی نسبت به حل و فصل مشکلات و موانع در عرصه تجاری، اقتصادی با جمهوری اسلامی ایران قدم‌های موثری بردارد.
متفکرآزاد با اشاره به موضوع منابع ارزی بلوکه شده ایران در کره جنوبی خاطر نشان کرد: حل و فصل موضوع منابع ارزی مسدودی ایران در کره جنوبی نیاز به تلاش مضاعف برای آزادسازی هر چه سریع‌تر توسط دولت این کشور می‌باشد تا به سرعت خط اعتباری با ایران اجرایی گردد.
نماینده مردم تبریز در مجلس شورای اسلامی، کره جنوبی را یکی از شرکای خوشنام و قابل اعتماد ایران طی سال‌های گذشته نام برد، اما در خصوص تحرکات سه سال اخیر این کشور، گوشزد کرد: کره جنوبی تحت فشار آمریکا؛ با مسدود نمودن منابع ارزی کشورمان در شرایط کرونایی، نگاه مردم ایران را نسبت به خود تغییر داده است.
رییس گروه دوستی پارلمانی جمهوری اسلامی ایران و کره جنوبی در پایان این دیدار عدم دسترسی جمهوری اسلامی ایران به منابع ارزی خود را خلاف اصول تجارت و حقوق بین المللی دانست و تصریح کرد: از دولت کره‌جنوبی انتظار می‌رود در جهت رفع موانع دسترسی ایران به منابع مالی خود نزد بانک‌های کره‌ای گام‌های موثر و اساسی بردارد.
یون کانگ هیان سفیر جدید کره جنوبی در تهران نیز ایران را یکی از شرکای مهم و تجاری خود در منطقه دانست و گفت: کره جنوبی و جمهوری اسلامی ایران در طی ۶۰ سال گذشته مناسبات و تعاملات بسیار خوبی با یکدیگر داشته اند.
وی با اشاره به مشکلات ایجاد شده در مسیر منابع ارزی ایران نزد بانک‌های کره ای، بیان داشت: تنش‌های ایجاد شده در موضوع منابع ارزی ایران مربوط به تحریم‌های آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران است که امیدواریم با توجه به طرح‌های ارائه شده هرچه زودتر این موضوع حل و فصل گردد.
یون کانگ هیان چشم انداز آینده روابط دو کشور را مثبت خواند و افزود:مجالس دو کشور وگروه‌های دوستی پارلمانی می‌توانند مسیر سابق همکاری‌ها را با قدرت و قوت دنبال نمایند.

/خبرگزاری صدا و سیما

کپی