اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۲۸ مهر ۱۴۰۰

کلمات کلیدی

عزم اعضای کمسیون فرهنگی مجلس برای بهبود شرایط آثار باستانی ری

عزم اعضای کمسیون فرهنگی مجلس برای بهبود شرایط آثار باستانی ری

شرایط آثار باستانی شهرستان ری هم اکنون به دلیل کمبود بودجه و عوامل دیگر وضعیت نابسامانی دارد، به طوری که بسیاری از این آثار ملی و چند هزار ساله در شرایط بحرانی قرار دارند، ولی حضور، بازدید و عزم جدی اعضای کمسیون فرهنگی مجلس نوید بهتر شدن شرایط این آثار را در آینده می‌دهد.

شهرستان ری با ۱۹۸ اثر باستانی از جمله برج باروی ری، برج طغرل، آتشکده تپه میل، قلعه دیر و سایر آثار از جمله شهرستان هایی است به لحاظ آماری و قدمت از بسیاری استان های کشور و برخی کشورهای جهان آثار باستانی و میراثی بیشتری دارد.

قدمت و وسعت شهرستان ری در گذشته های نه چندان دور به گونه ای بوده که کلان شهر امروز تهران در کنار این شهر باستانی یک قریه و روستایی محسوب می شده ولی متاسفانه امروز آثار باستانی و تاریخی چنده هزار ساله این شهرستان حال و روز خوبی ندارند و بسیاری از آنها در معرض تخریب قرار گرفته اند.

شهرستان ری به لحاظ موقعیت جغرافیایی در ناحیه دشت قرار گرفته و کوه بی بی شهربانو و آراد به عنوان مظهر استواری و تپه چشمه علی یکی از قدیمی‌ترین آثار باستانی شهرری به عنوان شاخص در حوزه گردشگری از اهمیت بالایی برخوردار است.

این شهرستان علاوه بر داشتن آثار باستانی چند هزار ساله دارای ۳۲ بقعه متبرک از جمله حرم مطهر حضرت عبدالعظیم الحسنی (ع)، امامزادگان مجاور ایشان است، امامزاده عبدالله(ع)، آستان بی بی زبیده(س) و سایر امامزادگان واجب التعظیم است که تمامی این عوامل موجب توریست پذیری این شهرستان شده است.

کثرت آثار تاریخی و وجود امامزادگان واجب التعظیم در این شهرستان موجب شده اعضای کمسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی به رغم تمامی مشکلات و کمبود وقت که دارند یک روزهای خدمت خود را برای بازدید از این شهرستان اختصاص دهند تا پس از بازدید نزدیک از نقاط قوت، ضعف و مشکلات آثار تاریخی این شهرستان تصمیمات لازم را برای بهبود وضع موجود بگیرند.

بودجه اداره میراث فرهنگی و گردشگری شهرستان ری باید افزایش یابد

رییس کمسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی در ادامه این گزارش با بیان اینکه بودجه فرهنگی کشور امسال از نیم درصد به سه و نیم درصد رسیده است، گفت: بودجه اداره میراث فرهنگی شهرستان ری باید افزایش داشته یابد.

حجت الاسلام مرتضی آقاتهرانی خاطرنشان کرد: ارتقا اداره میراث فرهنگی شهرستان ری و افزایش بودجه این اداره می تواند بخش عمده مشکلات آثار باستانی و تاریخی این شهر کهن را مرتفع نماید.

وی ادامه داد: اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی با سفر به نقاط مختلف کشور و استان تهران به دنبال شناسایی نقاط ضعف و قوت هستند تا بتوانند به خوبی حمایت های لازم را از بخش های مختلف فرهنگی انجام دهند.

این نماینده مجلس با اشاره ارتباط خوب بین مجلس و دولت، اظهار داشت: اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس به صورت مستقیم با سه وزیر ورزش و جونان، میراث فرهنگی و گردشگری و وزارت ارشاد ارتباط دارند و می توانند به خوبی وضعیت موجود را برای افزایش بودجه و رسیدگی ها مختلف به وزرا تبیین نمایند.

رییس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی یادآور شد: سایر وزارتخانه ها نیز به صورت غیر مستقیم با این کمیسیون در ارتباط هستند و همین مثله موجب می شود نیازهایی که نمایندگان مردم در بازدید از نقاط مختلف احصاء می شود به گوش متولیان امر برسد.

آقاتهرانی با تاکید براینکه حضور نمایندگان در میان مردم باید موجب تغییر وضعیت و بهبود شرایط موجود شود، اضافه کرد: مردم پس از بازدید نمایندگان مجلس از نقاط مختلف به زودی تغییر را در محلات خود خواهند دید.

اعتبارات ویژه‌ احیای ری باستان باید در برنامه توسعه هفتم تخصیص داده شود

نائب رییس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی نیز در ادامه این گزارش در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به اینکه اعتبارات موجود در حوزه میراث فرهنگی کشور امکان ایجاد تحول در این حوزه را نمی دهد، تاکید کرد: باید در فصل فرهنگ و گردشگری برنامه توسعه هفتم کشور اعتبارات ویژه ای برای احیا ری باستان تخصیص داده شود.

غلامرضا منتظری اظهار داشت: اعضای کمسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی برای بهبود شرایط آثار باستانی و تاریخی شهرستان ری در ابتدا با مسئولان سازمان میراث فرهنگی کشور و استان تهران جلسه ای ترتیب خواهد داد و پس از آن به دنبال راهکاری های علمی و عملی برای برون رفت از این وضعت خواهد بود.

وی با اشاره به اینکه اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی با هدف اشراف بیشتر و احصا مشکلات در حوزه‌های فرهنگی، اجتماعی و گردشگری سلسله سفرهای علمی و فرهنگی را به کل کشور برنامه ریزی کرده اند، افزود: خوشبختانه اعضای این کمسیون پس از بازدید از آثار تاریخی شهرستان ری از وجود چنین مکان هایی در کنار پایتخت ابراز خوشحالی کردند.

اعضای کمسیون فرهنگی مجلس به دنبال ارتقای اداره میراث فرهنگی ری به اداره کل هستند

در ادامه این گزارش نماینده مردم شهرستان ری در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه امکانات و بودجه اداره میراث فرهنگی جوابگوی تعداد زیاد آثار تاریخی و نیازهای گردشگران شهرستان ری نیست، گفت: اعضای کمسیون فرهنگی مجلس به دنبال ارتقای اداره میراث فرهنگی ری به اداره کل هستند.

سید علی یزدی خواه اظهار داشت: شهرستان ری به‌واسطه وجود ظرفیت‌های بی‌شمار در حوزه‌های تاریخی، مذهبی، آثار باستانی و میراثی به‌عنوان یکی از کلان‌شهرهای جذب توریسم مذهبی، فرهنگی و گردشگری محسوب می‌شود که باید یک اداره کل میراث فرهنگی داشته باشد.

وی با اشاره به اینکه برای اولین بار در کشور مرکز میراث فرهنگی شهرستان ری تا ۲ هفته دیگر در شهرستان ری راه اندازی می شود، بیان داشت: امیدواریم با راه اندازی این مرکز بخش از نیازهای حوزه گردشگری و آثار باستانی جنوب تهران مرتفع شود.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، پردیس و اسلامشهر در مجلس شورای اسلامی یادآور شد: با اتمام واکسیناسیون در کشور به زودی شاهد جنب و جوش تازه ای در کشور خواهیم بود از همین جهت باید زیرساخت های لازم برای پذیری از توریست و احیای آثار تاریخی در شهرستان ری ایجاد شود.

این عضو کمسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: با توجه به تعامل خوب بین نمایندگان مجلس شورای اسلامی و وزرای دولت شاهد کارهای خوبی در حوزه های مختلف در شهرستان ری خواهیم بود./ایرنا


 

کپی