اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۱ مهر ۱۴۰۰

تشنج؛ نشانه اصلی ابتلای کودکان به نوع شدید کرونا

تشنج؛ نشانه اصلی ابتلای کودکان به نوع شدید کرونا

محققان دریافتند تشنج، نشانه اصلی عفونت شدید کووید ۱۹ در کودکان است.

محققان، همه کودکانی که بین ۱ مارس تا ۳۱ دسامبر ۲۰۲۰ به بخش‌های اورژانس مراجعه کرده بودند و مبتلا به عفونت کووید ۱۹ بودند، مورد بررسی قرار دادند.

در مجموع، ۱۷۵ کودک مبتلا به عفونت حاد کووید ۱۹ در بخش‌های اورژانس در طول دوره مطالعه تشخیص داده شدند. سن آنها از ۶ ماه تا ۱۷ سال متغیر بود. پنج تن با وضعیت صرع مراجعه کرده و به دوزهای زیاد داروهای ضد تشنج واکنش داده بودند. شش تن تب داشتند. هفت تن، سابقه قبلی اختلال عصبی داشتند.

این مطالعه نشان داد که بر خلاف بزرگسالان، تشنج در کودکان زود رخ می‌دهد و ممکن است نشانه اصلی کووید ۱۹ حاد در کودکان باشد. تشنج ممکن است بدون بروز تب حتی در کودکانی که سابقه صرع ندارند و با بیماری شدید همراه نیستند، رخ دهد.

ویروس کرونا بیشتر باعث ایجاد علائم در بزرگسالان می‌شود تا در کودکان. در موارد نادر، علائم خفیف کووید ۱۹ مانند سردرد، خواب‌آلودگی، خستگی، تب و علائم تنفسی بی‌اهمیت در کودکان، ظاهر می‌شود.

مشخص شده است که در بزرگسالان مبتلا به عفونت شدید کووید ۱۹، تظاهرات عصبی مانند سکته مغزی، حمله ایسکمی، تغییر وضعیت روانی و تشنج رخ می‌دهد؛ اما هیچ نشانه‌ای از علائم عصبی در کودکان مبتلا به بیماری کووید ۱۹ در دسترس نیست.

تا به امروز، تشنج به عنوان یکی از علائم عصبی کووید ۱۹ در نظر گرفته نشده است، زیرا معمولاً در بیماران مبتلا به عفونت شدید در زمان بستری شدن، رخ می‌دهد.

محققان بر انجام تحقیقات بیشتر در این زمینه، تأکید دارند./  صدا و سیما

کودکان قربانیان مهم کرونا/ بروز تظاهرات بالینی ویروس با چند چهره در کودکان

کودکان به نوع خفیف کرونا دچار می‌شوند یا نوع شدید آن؟

آیا گونه دلتا کودکان را به نوع شدید کرونا مبتلا می‌کند؟

آیا کودکان کرونایی باید در بیمارستان بستری ‌شوند؟

کودکان ویروس کرونا را در خانواده پخش می‌کنند

آخرین اخبار مربوط به کرونا در ایران و جهان را اینجا بخوانید

 

 

 

 

 

کپی