اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۵ مهر ۱۴۰۰

سقف اختصاص آب برای کشاورزان سختگیرانه شد

سقف اختصاص آب برای کشاورزان سختگیرانه شد

مدیرعامل شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران گفت: امسال برای کشت پاییزه سقف اختصاص آب سختگیرانه‌ و براساس الگوی کشت تعیین شد.

 سید حسن رضوی، با تاکید بر رعایت الگوی کشت تعیین و ابلاغ شده از سوی سازمان‌های جهاد کشاورزی استان‌های مختلف کشور افزود: اگر به دنبال گردش چرخ کشاورزی و فراهم بودن امکان تامین آب هستیم همه ارگان‌ها و کشاورزان مکلف به رعایت الگوی کشت و کشت محصولات کم آب‌بر هستند والبته در این زمینه همکاری استانداری‌ها به عنوان نماینده دولت بسیار ضروری است.

وی با اشاره به اینکه برای تعیین سقف آب قابل تامین برای کشت پاییزه، الگوی کشت مبنا قرار گرفته است گفت: ما میزان آبی که از هر سد می‌توانیم تامین کنیم به استان‌ها ابلاغ کردیم که این مقدار آب براساس الگوی کشت هر استان برنامه‌ریزی می‌شود، بر این اساس سقف تعیین شده و رعایت آن نیز سختگیرانه است.

مدیرعامل شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران با اشاره به اینکه سقف تامین آب هر ساله تعیین می‌شود، اما امسال رعایت آن بسیار مهم است ادامه داد: در برخی از استان‌ها مانند خوزستان واصفهان که با کم آبی مواجه هستیم برنج‌کاری انجام می‌شود این درحالی است که در این شرایط بحرانی آب، این کشت سه برابر کشت‌های دیگر نیاز آبی دارد.

رضوی با اشاره به کاشت ۹۰ هزار هکتار شلتوک در استان خوزستان در شرایط کم آبی فعلی که با کاهش ۴۶ درصدی آورد رودخانه‌ها مواجه هستیم گفت: اعلام می‌شود سال ۹۸ این رقم ۲۲۰ هزار هکتار بوده است این درحالی است که در سال ۹۸ بارش‌های بسیار قابل توجهی در کشور رخ داد و قابل مقایسه با شرایط بحرانی امسال نیست.

وی با تاکید بر اینکه غالب الگوی کشت ابلاغ شده به هر استان کم آب بر بوده و براساس برنامه‌های سازگاری با کم آبی تعیین شده است گفت: این برنامه با همکاری استانداری‌ها، سازمان‌های جهاد هر استان و سازمان برنامه و بودجه بسته شده است و اگر رعایت شود می‌توانیم در بحران نیز مدیریت را به خوبی انجام دهیم، اما اگر هر کسی کار خودش را انجام دهد و به موضوع آب توجه نکند و بجای غله و کشت کم آب بر، کشت‌های پر آب‌بر را انجام دهد اولین گروهی که خسارت خواهد خورد مردم هستند.

مدیرعامل شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران با بیان اینکه ۱۰ روز دیگر شروع سال آبی جدید و زمان اختصاص آب کشاورزی است گفت: سقف تعیین شده برای تامین آب براساس شرایط کم آبی است، اما اگر در ادامه سال آبی شرایط بهتر شود می‌توانیم برای کشت بهاره و تابستانه نیز آب مورد نیاز را تامین کنیم.

وی با اشاره به اینکه ما درحال حاضر مدیریت با ریسک را برای ذخیره سد‌های خود در نظر گرفته‌ایم افزود: اگر این ریسک را نمی‌پذیرفتیم در خیلی از مواقع متوقف می‌شدیم البته این مدیریت اگر با همکاری در رعایت الگوی کشت پاییزه انجام شود می‌توانیم با کمترین مشکل آب را تامین کنیم.

رضوی در خصوص تامین برق از نیروگاه‌های برق آبی در شرایط کم آبی فعلی گفت: اگر بخواهیم آب را حفظ کرده و تولید برق را در زمان اوج مصرف متوقف کنیم بسیاری از نیروگاه‌های حرارتی از شبکه خارج می‌شوند و خسارت ناشی از این اتفاق بسیار بیشتر از کاهش حجم ذخایر مخازن است.

مدیرعامل شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران با تاکید براینکه مدیریت در زمان بحران مفهوم پیدا می‌کند گفت: اگر شرایط ما عادی باشد ما نیز اعداد خود را حفظ می‌کنیم و به مشکلات کلان نگاه نخواهیم کرد، اما کشور در شرایطی است که در ۵۰ سال گذشته آورد رودخانه‌ها اعداد نادری را تجربه می‌کنند و همه‌ی رودخانه‌های دائمی، پرآب و حتی فصلی خسارات زیادی از کاهش بارندگی‌ها دیده‌اند.

وی گفت: سد‌های کشور برای شرایط بحرانی برنامه‌هایی داشتند که ما این برنامه‌ها را امسال عملیاتی کردیم و پاسخ مثبت گرفتیم و مانع از بروز بسیاری از بحران‌ها شدیم.

/ خبرگزاری صداوسیما 

کپی