اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۲۸ دی ۱۴۰۰
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

حمایت تمام قد اتحادیه عرب از عراق در عرصه منطقه‌ای و بین‌المللی

حمایت تمام قد اتحادیه عرب از عراق در عرصه منطقه‌ای و بین‌المللی

دبیرکل اتحادیه عرب در جریان دیدار با نخست وزیر عراق در بغداد بر حمایت این اتحادیه از نقش فعال و موثر عراق در عرصه عربی و منطقه‌ای تاکید کرد.

 به نقل از سایت شبکه خبری روسیا الیوم، احمد ابوالغیط، دبیرکل اتحادیه عرب در جریان سفرش به بغداد با مصطفی الکاظمی، نخست وزیر عراق دیدار کرد.

یک منبع مسئول در دبیرخانه اتحادیه عرب اعلام کرد، احمد ابوالغیط در جریان این دیدار خاطرنشان کرد، عراق از حمایت تمام قد و پشتیبانی سیاسی اتحادیه عرب به ویژه در چارچوب تلاش‌هایش برای احیای تحرکات کارآمد در عرصه عربی و تمامی تلاش‌ها برای فعالسازی نقش آن و تاکید بر هویت عراق و ماهیت عربی آن برخوردار است.

منبع مذکور همچنین اعلام کرد، ابوالغیط موفقیت بغداد در برگزاری کنفرانس کشورهای همسایه عراق در ۲۸ اوت گذشته که گام مهمی در احیای نقش فعال و کارآمد این کشور در عرصه عربی و منطقه‌ای بود، ارج نهاد.

طبق گفته این منبع، دو طرف در جریان این دیدار در خصوص تحولات عربی و بین‌المللی، تحولات و بحران‌های منطقه‌، آمادگی‌های کنونی برای برگزاری انتخابات پارلمانی زودهنگام که دهم اکتبر آتی برگزار می‌شود، به بحث و تبادل نظر پرداختند.

الکاظمی نیز در جریان این دیدار بر اهمیت مشارکت اتحادیه عرب در نظارت بر انتخابات آتی تاکید کرد.

ابوالغیط نیز متقابلاً تاکید کرد که اتحادیه عرب آماده ارائه هرگونه حمایت در این زمینه است.

ابوالغیط خطاب به مصطفی الکاظمی تصریح کرد، اتحادیه عرب از نقش فعال عراق در عرصه عربی و منطقه‌ای حمایت می‌کند.

سفر احمد ابوالغیط به بغداد در چارچوب مشارکت در کنفرانس بین‌المللی برای استرداد اموال غارت شده که عراق در دو روز پانزدهم و شانزدهم سپتامبر جاری میزبان آن است، انجام شد.

از سوی دیگر، مصطفی الکاظمی در جریان دیدار با ابوالغیط، مسائل کنونی کشورهای عربی و منطقه‌ای، اوضاع کشورهای عربی، آخرین تحولات مسأله فلسطین و نقش اتحادیه عرب در تقویت مسیر مثبت در این پرونده‌ها را مورد بررسی قرار داد.

نخست وزیر عراق ضمن تأکید بر نقش اتحادیه عرب در نزدیک کردن دیدگاه‌ها، کاهش تنش‌ها و تقویت حضور عربی در عراق تصریح کرد: عراق در روابط خارجی خود شیوه ارجحیت داشتن زبان گفت‌وگو به جای تنش و درگیری را دنبال می‌کند.

مصطفی الکاظمی همچنین گفت، عراق به ضرورت اعتماد کشورهای عربی به خود و استقبال از تبادل دیدگاه‌ها بین برادران تاکید دارد.

ابوالغیط نیز در این دیدار بازگشت عراق به ایفای نقش منطقه‌ای و عربی خود را ارج نهاد و آن را بازگشت پیروزمندانه‌ای خواند که پیامدهای مثبتی روی همه پرونده‌های منطقه‌ای و عربی از جمله پرونده‌های تقویت امنیت و ثبات و رشد و توسعه پایدار در منطقه خواهد داشت./ ایسنا

کپی