اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۲ مهر ۱۴۰۰

کلمات کلیدی

آمریکا ۱۳۰ میلیون دلار از کمک‌های نظامی به مصر را تعلیق کرد

آمریکا ۱۳۰ میلیون دلار از کمک‌های نظامی به مصر را تعلیق کرد

واشنگتن بخشی از کمک‌های نظامی سالانه خود به مصر را تا رفع نگراین‌ها از وضعیت حقوق بشر در این کشور متوقف کرد.

 به نقل از رویترز، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا  گفت که دولت بایدن ارائه ۱۳۰ میلیون دلار از کمک های نظامی به مصر را تا زمانیکه قاهره اقدامات خاصی در زمینه حقوق بشر انجام دهد، متوقف می‌کند.

این اقدام آنتونی بلینکن ، وزیر امور خارجه آمریکا مغایر با سیاست پیشینیان وی در لغو بررسی کنگره درباره کمک‌های نظامی به مصر است. در گذشته ، تامین مالی نظامی دولت عبدالفتاح السیسی به ارزش ۳۰۰ میلیون دلار در سال مالی جاری ، به دلیل منافع ملی ایالات متحده مجاز بود.

به این ترتیب قاهره از ۳۰۰ میلیون دلار، ۱۷۰ میلیون دلار را بدون قید و شرط دریافت خواهد کرد و مبلغ باقیمانده در صورتی ارائه خواهد شد که قاهره اقدامات مشخصی درباره حقوق بشر اتخاذ کند.

گروه‌های حقوق بشری که از دولت خواسته بودند کل کمک‌های ۳۰۰ میلیون دلاری را مسدود کند ، از این تصمیم ابراز ناامیدی کردند و گفتند این "خیانت" به ایالات متحده است.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت: ما همچنان به بحث درباره نگرانی‌های جدی خود درباره حقوق بشر در مصر ادامه می دهیم. اگر دولت مصر به طور مثبت شرایط خاص مربوط به حقوق بشر را برطرف کند ، استفاده از ۱۳۰ میلیون دلار مجاز می شود.

بر اساس یک گزارش تحقیقاتی کنگره، ایالات متحده از سال مالی ۲۰۱۷ سالانه حدود ۱.۳ میلیارد دلار کمک خارجی به مصر ارائه کرده است. سیسی ، که اخوان المسلمین را در سال ۲۰۱۳ برکنار کرد ، بر سرکوب مخالفان نظارت کرده است که در سال های اخیر تشدید شده است. وی وجود زندانیان سیاسی در مصر را رد می کند و می‌گوید ثبات و امنیت در درجه اول اهمیت قرار دارد.

دربیانیه مشترک گروه‌های حقوق بشری از جمله دیده‌بان حقوق بشر و عفو بین الملل آمده است: اگر تعهد دولت به حقوق بشر صادقانه بود ، این تصمیم ساده بود: کنار گذاشتن ۳۰۰ میلیون دلار کمک نظامی برای تغییر مسیر دولت سیسی.

انتقاد گروه‌های حقوق بشری از تعهد بایدن برای ارتقاء حقوق و آزادی ها در سراسر جهان محدود به مصر نیست. آنها می گویند بایدن از اقدامات موثر خودداری کرده است./ ایسنا

کپی