اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۵ آبان ۱۴۰۰

کلمات کلیدی

کتاب گوش کنید تا به آرامش برسید

کتاب گوش کنید تا به آرامش برسید
مسعود فروتن نویسنده، مجری و کارگردان سینما

هر تهرانی در طی روز 31 دقیقه در ترافیک می‌ماند. می‌توان این لحظات را با شنیدن کتاب صوتی سپری کرد. باید قبول کنیم که در عصر مدرن ترافیک هست و باید از زمانمان به‌خوبی استفاده کنیم و چه کاری بهتر از گوش کردن کتاب.

باید بدانیم که وقتی کتاب صوتی گوش می‌کنیم، به آرامش می‌رسیم و حتی صدای بوق ماشین‌ها و صداهای آزار دهنده اطراف خود را هم نمی‌شنویم. گاهی بعضی از مردم بخصوص جوان‌ترها را می‌بینم که با شنیدن موزیک اوقات‌شان را در ترافیک می‌گذرانند یا رادیو گوش می‌دهند، همه این کارها بسیار خوب است. اما اگر روزی نیم ساعت در ترافیک کتاب صوتی گوش دهیم، بتدریج متوجه می‌شویم که در طول بازه زمانی مثلاً یک ماه چقدر کتاب خوانده‌ایم.
از دیگر مزیت‌های شنیدن کتاب صوتی باید به این نکته اشاره کنم که زمانی که پشت فرمان نشسته‌ایم و نمی‌توانیم کتاب بخوانیم، چندین صفحه از یک کتاب را می‌شنویم، بدون آنکه تمرکزمان از رانندگی دور شود. یادم می‌آید که در زمان‌های گذشته ما برای فرزندانمان آنقدر کتاب می‌خواندیم تا خوابشان ببرد اما اکنون اکثر پدر و مادرها وقت ندارند برای کودکشان کتاب بخوانند برای همین والدینی که درگیر هستند می‌توانند برای کودکشان کتاب صوتی مناسب سنشان را بگذارند.
اغلب آدم‌ها می‌گویند که خواندن کتاب حس دیگری دارد، من خودم عاشق کاغذ، کتاب، کلمه و بوی کاغذ هستم. هنوز هم هر وقت از سرکار به خانه می‌آیم چند صفحه‌ای کتاب می‌خوانم. وقتی خیلی‌ها عادت به کتاب خواندن ندارند، خب می‌توانند عادت به شنیدن کتاب کنند. مخاطبانم کتاب‌های زیادی گوش می‌کنند. بسیاری به من می‌گویند که وقتی لحن خوب شما را در قصه گویی می‌شنویم می‌رویم و حتی خود کتاب را پیدا می‌کنیم و این همان تأثیر کتاب خواندن من و کتاب‌های صوتی برای مردم است. ما بزرگ‌ترها باید به فرزندانمان بیاموزیم؛ مثلاً اگر در روز 40 دقیقه موسیقی گوش می‌دهند، 10 دقیقه آن را به شنیدن کتاب اختصاص دهند. خیلی‌ها را در طی شبانه روز می‌بینم که
پیاده روی می‌کنند و چیزی هم گوش می‌کنند و من نمی‌دانم که چه چیزی گوش می‌دهند اما می‌توانم به آنها پیشنهاد دهم که کتاب صوتی گوش کنند و این تأثیر زیادی بر افراد می‌گذارد. لیست این کتاب‌های صوتی در سایت‌های انتشارات معتبر قابل دیدن است و در اینترنت می‌توان براحتی پیدا کرد.

کپی