اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۲۹ مهر ۱۴۰۰

کلمات کلیدی
نمایش‌های تازه‌ای این روزها میزبان اهل تئاتر هستند

از «در انتظار گودو» تا «درخت شیشه‌ای آلما»

از «در انتظار گودو» تا «درخت شیشه‌ای آلما»

این روزها سالن‌های تئاتر دوباره شاهد اجرای گروه‌های نمایشی هستند که بعد از مدتی رکود به دلیل آغاز پیک پنجم کرونا دوباره به صحنه برگشته‌اند.

گروه فرهنگی / این اتفاق امیدواری‌ها را در دل اهل تئاتر زنده کرد که با توجه به آمار بالای واکسیناسیون در کشور، دیگر شاهد تعطیلی سالن‌ها و مراکز فرهنگی و هنری نباشند و بتوانند کم‌کم به روال سابق و شرایط پیش از کرونا برگردند. در ادامه نگاهی می‌اندازیم به برنامه اجرای نمایش‌هایی که روی صحنه هستند یا بزودی اجرای خود را شروع می‌کنند.
«در انتظار گودو» در فضای باز باغ کتاب
این روزها امیررضا کوهستانی نمایش «در انتظار گودو» ی ساموئل بکت را با بازی لیلی ‌رشیدی، مهین ‌صدری، الهام ‌کردا و مونا ‌احمدی براساس ترجمه‌ای از کیوان سررشته روی صحنه می‌برد. این نمایش که از 14 مرداد اجرای خود را شروع کرده تا 24 شهریور هر شب ساعت 20 با مدت زمان یک ساعت و 20 دقیقه میزبان علاقه مندان است.
«شب جنایتکاران» در سالن صنوبر
مهدی محبعلی (سهاب) نمایش «شب جنایتکاران» نوشته خوزه تریانا، نویسنده کوبایی را در سالن صنوبر پردیس تئاتر شهرزاد روی صحنه دارد. نمایشی که خود ترجمه آن را انجام داده است و از 12 مرداد تا 18 شهریور هر شب ساعت 20:30 میزبان علاقه‌مندان شده است. در خلاصه داستان این نمایش با بازی شیرین ‌عطاالهی، محمدرضا ‌حسن‌زاده، سوگند دیانی و نازی نخجیری آمده است: «شب جنایتکاران داستانی از فروخورده شدن فریادهایی است که گاهی آنقدر بلند هستند که شنیده نمی‌شوند. روایتی از یک جنایت زیبا»
«تابوت» در پردیس تئاتر شهرزاد
سناتور حسینی، نویسنده و کارگردان جوان افغانستانی متولد ایران نمایش «تابوت» را با بازی خودش، فیض احمد رضایی، سارا ‌رضایی، محمد ‌قاسمی، بهار ‌مولایی و محمد ناظریه روی صحنه برده است. نمایشی که در خلاصه داستان آن آمده است: «و ناگهان دلت می‌گیرد از فاصله بین آنچه که می‌خواستی باشی و آنچه که هستی... آنجا که می‌خواهی باشی و اما... آیا رفتن تنها راه‌حل است؟!» و تا 22 شهریور هر روز ساعت 18 در سالن صنوبر پردیس تئاتر شهرزاد روی صحنه می‌رود.
«قصه شهرزاد به روایت سنمار» در سالن ارکیده
«سنمار معمار قصه شهرزاد را برای نعمان می‌خواند در حالی که قصه سنمار را از زبان شهرزاد خوانده‌اند و حکایاتی دیگر که وقوع آنها سال‌ها پس از شهرزاد بوده است» این خلاصه داستان نمایش «قصه شهرزاد به روایت سنمار» به نویسندگی و کارگردانی حامد شیخی است. نمایشی براساس «قصه‌های هزار و یک‌شب» با نگاهی به نمایشنامه «مجلس قربانی سنمار» اثر بهرام بیضایی که از 17 شهریور تا دوم مهر در سالن ارکیده پردیس تئاتر شهرزاد میزبان علاقه‌مندان است.
«نت آخر» در سالن گلایل
حسین تبریزی نمایش «نت آخر» را به نویسندگی و کارگردانی خود از 21 شهریور تا 11 مهر هر روز ساعت 18 در سالن گلایل پردیس تئاتر شهرزاد اجرا می‌کند. نمایشی که در خلاصه داستان آن چنین آمده است: «تاوان سنگینی برای رسیدن به آرمان‌های بزرگ لازم است و طمع همواره انسانیت را تباه می‌سازد.»
«خانه نبود» در آژمان
«خانه نبود» نام نمایشی است به نویسندگی و کارگردانی بهنام شریفی که از 15 شهریور تا اول مهر در تماشاخانه آژمان اجرا می‌شود. نمایشی که در خلاصه داستانش آمده است: «این نمایش را در یک خط نمی‌شود خلاصه کرد.» و طبق اعلام گروه اجرایی ظرفیت هر اجرا ۲۰ نفر است و هر گروه از بازیگران، دو به دو، به مدت دو شب روی صحنه خواهند بود.
«دارائیت A نامساوی A» در پردیس سپند
«دختری جوان شاید هم پسری جوان - بیشتر دختری جوان - سرخورده از انتخاب‌هایش تصمیم به رفتن می‌گیرد که بماند.» این خلاصه داستان نمایش «دارائیت A نامساوی A» که از 15 شهریور تا اول مهر در پردیس سپند اجرا می‌شود. نویسنده این اثر سعید ‌خزاعی ‌کیان و کارگردان آن بهناز متولی باشی نائینی است.
«متران پاژ» در خانه نمایش مهرگان
حسین حسینی، کارگردان نمایش «متران پاژ» نیز که اجرای خود را از 20 مرداد آغاز کرده بود تا 18 شهریور در خانه نمایش مهرگان روی صحنه است. او این نمایش را براساس نوشته‌ای از الکساندر وامپیلوف با ترجمه خودش روی صحنه برده است.
«بگذار دیوانه بمانم» در تماشاخانه سیمرغ
مهران باقری با نمایش «بگذار دیوانه بمانم» از 17 شهریور تا هفتم مهر هر روز ساعت 19:15 میزبان علاقه‌مندان است. در خلاصه داستان این نمایش آمده است: «در فضای تیمارستان، یک بیمار روانی قصد خودکشی دارد که...»
«مصلوب» در خانه نمایش مهرگان
فائزه ‌محمدیان، نویسنده، طراح و کارگردان نمایش «مصلوب» است و از 31 مرداد تا 19 شهریور در خانه نمایش مهرگان میزبان علاقه‌مندان خواهد بود. در خلاصه داستان این نمایش آمده است: «تو را ایستاده بر دریا میان امواج آسیمه‌سر دیدم، آنجا که مسلمانان را به صلیب می‌کشیدند.»
«درخت شیشه‌ای آلما» در نوفل لوشاتو
«درخت شیشه‌ای آلما» به نویسندگی و کارگردانی فرید قادرپناه از 11 تا 31 شهریور در عمارت نوفل لوشاتو روی صحنه است. این نمایش هر شب ساعت 20 روی صحنه می‌رود و در خلاصه داستانش آمده است: «کتابی به دست یک زوج جوان و عاشق می‌رسد که صفحه اول آن نوشته شده: «بعد از ورق زدن این صفحه زندگی شما تغییر خواهد کرد. لطفاً با احتیاط ورق بزنید.». زن و شوهر کتاب را ورق می‌زنند.»
«ب، ن، چ» در تماشاخانه هیلاج
«ب، ن، چ» به نویسندگی و کارگردانی نیما صمدی از 21 شهریور تا 15 مهر هر روز ساعت 18 در تماشاخانه هیلاج روی صحنه می‌رود. نمایشی که در خلاصه داستان آن آمده است: «همه ما چیزی که به اندازه کافی دریافت می‌کنیم عشقه و تنها چیزی که به اندازه کافی نمی‌بخشیم عشقه.» و گروه اول بازیگرانش از ۲۱ شهریور ماه و گروه دوم بازیگرانش از ۱ مهر ماه به روی صحنه می‌روند.
«یک ساعت سن پیر» در تماشاخانه هیلاج
فیروزه اصفهانی‌زاده نمایشنامه «یک ساعت سن پیر» را بر‌اساس نمایشنامه مارتین مک دونا نوشته است و طراحی و کارگردانی آن را شاهرخ دریانورد برعهده دارد. نمایشی که در خلاصه داستانش آمده است: «تا حالا برای نجات دادن جون یک نفر، کس دیگه‌ای رو قربانی کردی..؟» و برداشتی آزاد از نمایشنامه «مأمور‌های اعدام» اثر «مارتین مک دونا» که از 15 شهریور تا پنجم مهر هر شب ساعت 20 روی صحنه می‌رود.

کپی