اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۵ آبان ۱۴۰۰

زالی: تعداد مراکز تزریق واکسن کرونا در تهران باید افزایش یابد

زالی: تعداد مراکز تزریق واکسن کرونا در تهران باید افزایش یابد

رییس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: تعداد پایگاه تزریق واکسن در تهران باید افزایش یابد و مراکز موجود باید به صورت دو شیفت و برخی مراکز به صورت شبانه‌روز به ارایه خدمت بپردازند.

دکتر علیرضا زالی در دیدار با جمعی از مدیران و بازنشستگان این دانشگاه با اشاره به اهمیت موضوع واکسیناسیون و تاکید مقام معظم رهبری و سایر مسئولان ارشد بر تسریع در روند انجام آن، اظهار داشت: به دنبال افزایش واردات واکسن، نیاز به تقویت زیرساخت‌های لازم به نحو مقتضی حس شد، بر همین اساس دانشگاه‌های علوم پزشکی، مراکز واکسیناسیون متعددی را وارد مدار خدمت رسانی کردند و به تبع آن در استان تهران نیز بیش از ۱۴۴ پایگاه تجمیعی راه‌اندازی شد.

وی با بیان اینکه ۷۰ درصد این مراکز در شهر تهران مستقر هستند، ادامه داد: امور اجرایی تعدادی از این مراکز توسط سایر دستگاه ها تعیین تکلیف می شود و نظارت و تامین لجستیک آن ها بر عهده دانشگاه‌های علوم پزشکی است. تعداد این قبیل مراکز رو به افزایش است و با وجود همکاری های بی شائبه دستگاه های اجرایی، ممکن است با چالش هایی مواجه شود، بنابراین نظارت بر این مراکز اهمیت ویژه ای دارد.

زالی ادامه داد: برون‌سپاری امور و بهره‌گیری از ظرفیت نیروی انسانی سایر بخش ها در این مراکز تجمیعی، به علت تداوم فعالیت نیروهای بهداشتی در مراکز جامع خدمات سلامت و ارایه خدمت به مراجعین غیرکرونایی صورت گرفت.

وی اظهار داشت: تعدادی از مراکز تجمیعی واکسیناسیون نیز با اجرا، هدایت و نظارت کادر بهداشت دانشگاه های علوم پزشکی و همکاری دانشجویان، بسیجی ها، گروه های داوطلب و هلال احمر فعالیت می کنند، بخش دیگری از پایگاه ها هم هستند که مدیریت آنها برونسپاری شده و نیروهای بهداشتی دانشگاه ها مشغول ارایه خدمت هستند. در هر سه نوع از این مراکز، نظارت اهمیت ویژه ای دارد.

نیاز به اقدامی جهادی برای واکسیناسیون در تهران

زالی تصریح کرد: به علت شرایط پیچیده و تراکم جمعیت در استان تهران، نیاز به اقدامی جهادی در روند واکسیناسیون حس می شود و بنا به تاکید وزیر بهداشت باید حلقه نظارتی در این خصوص شکل گیرد تا شرایط به طور کامل مدیریت شود و نیازسنجی مراکز صورت گیرد.

رییس دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی با تاکید بر لزوم تشکیل هرچه سریع‌تر تیم‌های بازرسی برای نظارت بر مراکز تجمیعی واکسیناسیون، از حاضران در این نشست به منظور رسیدگی به چالش ها و کمبودهای برخی مراکز بر اساس چک لیست تهیه شده درخواست همکاری کرد، بررسی اطلاعات استخراج شده و تحلیل وضعیت موجود از بازدیدها در آینده ای نزدیک به بهبود روند ارائه خدمات و تسریع در روند واکسیناسیون منجر خواهد شد.

زالی مهمترین مولفه قابل توجه در امر بازرسی مراکز را خدمت رسانی در ساعات تعیین شده دانست و گفت: نظم و جلوگیری از ازدحام، حضور پزشک، وجود تجهیزات مورد نیاز و رعایت موازین شرعی نیز از جمله مواد مهم محسوب می شود.

وی از فعالیت مراکز جامع سلامتی خبر داد که در شیفت صبح خدمات غیرکرونایی و در شیفت عصر، تزریق واکسیناسیون انجام می‌دهند، گفت: اجرای این مدل نیز در آینده ای نزدیک به بهبود روند این فرآیند کمک بسیاری خواهد کرد.

رییس دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی اظهار داشت: دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی به علت جمعیت بالای تحت پوشش پیشتاز تشکیل این تیم های بازرسی خواهد بود و سپس در سایر دانشگاه ها پیاده سازی خواهد شد.

زالی یکی از مشکلات واکسیناسیون را مراجعه بدون نوبت در بسیاری از مراکز اعلام کرد و گفت: هرچه گروه های سنی کاهش پیدا کند، این مشکل کمتر می شودو در حال حاضر دو گروه در حال دریافت واکسن هستند؛ گروهی که مطابق با سال تولد از طریق سامانه وزارت بهداشت ثبت نام می کنند و گروه مشاغل که با معرفی نامه مجاز به تزریق هستند و تمامی گروه ها به صورت در حال واکسینه شدن هستند./ایرنا

کپی