اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۹ بهمن ۱۴۰۰
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

بزرگداشتی برای شیون فومنی

بزرگداشتی برای شیون فومنی

مراسمی مجازی برای بزرگداشت شیون فومنی، شاعر فقید برگزار می‌شود.

به گزارش روابط عمومی بنیاد فرهنگی شیون فومنی، به مناسبت  بیست‌وسومین سالگرد درگذشت این شاعر فقید دوزبانه معاصر از سوی کمیسیون ملی یونسکو - ایران و با همکاری بنیاد شیون فومنی مراسم بزرگداشتی در روز سه‌شنبه (۲۳ شهریور ۱۴۰۰) ساعت ۲۱ در قالب لایو اینستاگرامی به نشانی: unesco.iran@ برگزار می‌شود.

در این لایو اینستاگرامی، حجت‌الله ایوبی (دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو - ایران)، شمس لنگرودی (شاعر و پژوهشگر)، عبدالمهدی مستکین (مدیر گروه فرهنگ کمیسیون ملی یونسکو - ایران)، صفرعلی رمضانی (محقق و موسیقیدان گیلانی)، حامد فومنی (رییس بنیاد فرهنگی شیون فومنی) همراه با اجرای باران نیکراه به ارزش‌ها و جایگاه ادبی شیون فومنی در شعر گیلان و ادبیات معاصر خواهند پرداخت.

در خبر برگزاری این برنامه همچنین آمده است: شیون فومنی از معدود شاعران محبوب و مردمی شمال کشور به شمار می‌رود که به عنوان ترانه‌سرا و شاعر موفق دوزبانه در عرصه شعر گیلکی از مشاهیر و مفاخر فرهنگی و در شعر فارسی از غزلسرایان نامدار معاصر است.

او در سوم دی‌ماه ۱۳۲۵ در شهر فومن متولد شد و در ۲۳ شهریور ۱۳۷۷ پس از یک دوره بیماری کلیوی درگذشت. از شیون فومنی آثار متعددی به گیلکی و فارسی منتشر شده است. آرامگاه این شاعر در سیلمانداراب رشت قرار دارد.

کپی