اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۲۹ مهر ۱۴۰۰

کلمات کلیدی

داستانی متفاوت با نگاه متفاوت به جهان ادبی

داستانی متفاوت با نگاه متفاوت به جهان ادبی
ریحانه جعفری نویسنده و مترجم کتاب کودک و نوجوان

کتاب ادسون آرانتس دوناسیمنتو و خرگوش هیمالیایی اش نوشته جمشید خانیان را پیشنهاد می‌کنم که انتشارات طوطی آن را منتشر کرده است.

این کتابی متفاوت است که برای ادبیات نوجوان و بزرگسال در ایران داریم. به این دلیل کتاب متفاوت است که راوی داستان  در آن نویسنده است و قصه‌ای را می‌نویسد که برمی‌گردد به ماجرای آتش‌سوزی سینما رکس آبادان و ناگهان یکی از شخصیت‌های داستان بیرون می‌آید و شروع به صحبت می‌کند. داستان بین دو نفر اتفاق می‌افتد و یکسری اتفاقات را در این حین می‌بینیم. شخصیت داستان می‌گوید که تو چرا می‌خواهی ماجرای سینما رکس را عین همان چیزی که در واقعیت اتفاق افتاده بنویسی؟ چون تمام افرادی که در سینما بودند می‌سوزند و فوت می‌کنند. قهرمان داستان می‌گوید که چرا می‌خواهی این فاجعه دوباره اتفاق بیفتد؟ تو نویسنده‌ای و می‌توانی آن را عوض کنی و پایان دیگری به آن بدهی.
وقتی مؤلفی داستانی را می‌نویسد در حقیقت دغدغه‌ها و ذهنیتی  دارد؛ گفت‌و‌گوهایی که با خودش دارد و شخصیت‌های داستانش در ذهنش پررنگ هستند و مدام در حال چینش آنهاست. این داستان برایم بسیار جالب بود چون نویسنده طراحی داستانش را در آن انجام می‌دهد. این داستان انگار به مرحله نوشتن نرسیده و فکر نویسنده است و نویسنده این کتاب در این داستان درس داستان‌نویسی را هم به علاقه مندان نشان می‌دهد. کتاب تک منظوره نیست و شما فقط یک داستان نمی‌خوانید، بلکه به شیوایی با تکنیک داستان‌نویسی هم روبه‌رو می‌شوید و زبان قوی نویسنده در داستان دیده می‌شود ؛ چینش بسیار دقیق کلمات و آهنگین بودن آن و همچنین شخصیت‌پردازی خوبی دارد و ارتباطاتی که اشخاص داستان دارند بخوبی طراحی شده است و دیالوگ‌های درجه یکی دارد که بخوبی کنار هم ردیف شده‌اند. این داستان فضا‌سازی بسیار خوبی دارد و خوب است که همه آن را بخوانند. داستانی متفاوت با نگاه متفاوت به جهان ادبی و همچنین داستانی که درباره تکنیک‌های داستان‌نویسی گفت‌ و‌ گو می‌کند.

کپی