اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۲۸ شهریور ۱۴۰۰

پنج رویداد جهان

پنج رویداد جهان

اعدام یکی از رهبران پنجشیر
طالبان، «روح‌الله عزیزی صالح» برادر معاون ریاست جمهوری سابق افغانستان و یکی از رهبران مقاومت در پنجشیر را اعدام کردند. این خبر را «عبدالله صالح» یکی از برادرزاده‌های این فرمانده مقاومت، با ارسال پیامی متنی به خبرگزاری رویترز تأیید کرده است. عبدالله صالح در پیام خود به این خبرگزاری نوشته است طالبان عموی او را روز گذشته کشته‌اند، اجازه دفن او را به بستگانش نداده و گفته‌اند پیکر او باید بپوسد. بر اساس گزارش‌ها روح‌الله صالح در درگیری‌ها در پنجشیر کشته شده‌است. برخی گزارش‌های تأیید نشده حاکی از آن است که صالح زمانی که با وسیله نقلیه شخصی قصد سفر به کابل را داشته توسط طالبان توقیف و سپس کشته شده است.
 
 
 
---
محاکمه وزیر بهداشت سابق فرانسه
«آنیِس بوزَن» وزیر بهداشت سابق فرانسه که مدیریت وی در ابتدای شیوع ویروس کرونا مورد انتقاد قرار گرفته بود از سوی دستگاه قضایی این کشور به آنچه «به خطر انداختن جان دیگران» خوانده شده است متهم شد. بوزَن در زمانی که همه جهان پس از دریافت نخستین اطلاعات هشداردهنده از شیوع یک بیماری همه‌گیر از مبدأ استان ووهانِ چین نگران و بهت‌زده بودند طی سخنانی خطر سرایت ویروس کرونا و گسترش آن در کشورش را «بسیار اندک» توصیف کرده و سپس تصریح کرده بود که این تحلیل ممکن است در آینده دستخوش تغییر شود. وی مدعی است که به کاخ الیزه و دفتر نخست‌وزیری درخصوص خطر بالقوه شیوع ویروس کرونا هشدار داده بود.
 
 
 
---
بازداشت فراریان زندان رژیم صهیونیستی
پلیس رژیم صهیونستی عنوان کرده است که از شش زندانی فلسطینی که در اوایل هفته جاری توانسته بودند از یک زندان فوق امنیتی فرار کنند، چهار نفر را دستگیر کرده است. به گفته پلیس دو زندانی در ساعات اولیه امروز در یک پارکینگ پیدا شدند و دو نفر دیگر را روز گذشته در نزدیکی شهر ناصریه دستگیر کردند. در پی فرار این شش زندانی از زندان جلبوع در شمال اسرائیل، عملیات جست‌وجو برای یافتن آنها از روز دوشنبه گذشته آغاز شد. این اولین‌بار در ۲۰ سال گذشته است که چنین حادثه‌ای در زندان فلسیطینیان در سرزمین های اشغالی اتفاق می‌افتد.
 
 
---
سالگرد ویژه 11 سپتامبر
جو بایدن در پیام ویدیویی خود درباره بیستمین سالروز حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر وحدت را برجسته‌ترین خصیصه امریکاییان دانست. رئیس‌جمهور امریکا از مناطق وقوع این حملات تروریستی دیدن می‌کند.
 
 
 
---
افزایش خودکشی در دوران کرونا
دفتر سازمان جهانی بهداشت (WHO) در ایالات متحده هشدار داد همه‌گیری کرونا، فاکتورهای خطرزا در اقدام به خودکشی را در نقاط مختلف جهان افزایش داده است. مطالعات نشان می‌دهد که بحران جهانی همه‌گیری، عوامل خطرزای مرتبط با رفتارهای خودکشی همچون از دست دادن شغل، آسیب دیدن یا مورد سوءاستفاده قرار گرفتن، اختلالات بهداشت روان و موانع دسترسی به مراقبت‌های بهداشتی را تشدید کرده است. در جهان از هر ۱۰۰ مورد مرگ، یک نفر به‌دلیل خودکشی جان خود را از دست می‌دهد و اقدام به خودکشی پس از تصادفات جاده‌ای، بیماری سل و خشونت بین فردی، چهارمین علت اصلی مرگ در بین جوانان ۱۵ تا ۲۹ ساله است. طبق اعلام سازمان جهانی بهداشت، سالانه تعداد افرادی که بر اثر اقدام به خودکشی جان خود را از دست می‌دهند نسبت به ویروس HIV، مالاریا، سرطان سینه یا از جنگ و قتل 
بیشتر است.
 
 
 
کپی