اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۵ آبان ۱۴۰۰

در بازدید وزیر نفت از پالایشگاه تهران مطرح شد؛

اولویت اصلی وزارت نفت؛ تامین سوخت زمستانی

اولویت اصلی وزارت نفت؛ تامین سوخت زمستانی

وزیر نفت با اشاره به تحویل روزانه ۲۶۰ میلیون مترمکعب گاز طبیعی به نیروگاه‌ها گفت: امیدواریم با برنامه‌ریزی و تدابیر اندیشیده شده کمترین چالش را در تأمین سوخت زمستانی و گاز بخش خانگی داشته باشیم.

جواد اوجی پس از بازدید از پالایشگاه نفت تهران در جمع خبرنگاران افزود: با توجه به اینکه سطح کنونی ذخیره‌سازی‌های سوخت مایع نیروگاه‌های ما امسال نسبت به دوره مشابه پارسال ۳۰ درصد کمتر است، همه توان خود را بر انتقال گازوئیل و نفت کوره با نفتکش‌های جاده‌پیما و سامانه حمل‌ونقل ریلی گذاشته‌ایم.

وی ادامه داد: هم‌اکنون روزانه بیش از ۲۶۰ میلیون مترمکعب گاز تحویل نیروگاه‌ها می‌شود، امیدواریم با برنامه‌ریزی‌ها و نشست‌های ویژه بررسی شرایط تأمین سوخت زمستانی که میان شرکت‌های تابعه وزارت نفت انجام شده است کمترین چالش را در این زمینه به‌ویژه گاز طبیعی و بخش خانگی داشته باشیم.

وزیر نفت در پاسخ به پرسشی درباره ناترازی گاز گفت: پارسال در فصل سرما روزانه ۱۴۰ تا ۱۵۰ میلیون مترمکعب کمبود گاز وجود داشت که با محدودیت ارسال گاز طبیعی به صنایع و بخش نیروگاهی و جایگزین کردن سوخت مایع، جبران شد.

اوجی تصریح کرد: امسال باتوجه به اینکه ما در زمینه تولید گاز طبیعی رقم اضافه‌ای نخواهیم داشت و مصرف در بخش‌های خانگی، صنایع و نیروگاهی هم نسبت به پارسال با افزایش ۱۰ درصدی روبه‌رو می‌شود، پیش‌بینی می‌کنیم در فصل سرد سال (دی و بهمن‌ماه) روزانه با ۲۰۰ میلیون مترمکعب کسری گاز روبه‌رو شویم که طبق برنامه‌ریزی‌ها برای جایگزینی با سوخت مایع، سعی می‌کنیم هموطنان‌مان دچار مشکل نشوند.

وی درباره برخی نگرانی‌ها درخصوص استفاده سوخت مایع در نیروگاه‌ها و احتمال تشدید آلودگی هوا هم گفت: بحث ارتقای کمی و کیفی فرآورده‌های نفتی به‌ویژه نفت کوره را همچنان دنبال می‌کنیم و در دو تا سه سال آینده بی‌شک درجه گوگرد موجود در نفت کوره بیشتر پالایشگاه‌ها به‌ویژه پالایشگاه نفت آبادان را کاهش می‌دهیم، ما هم‌اکنون گازوئیل یورو ۴ به نیروگاه‌ها تحویل می‌دهیم و در بعضی از موارد کیفیت گازوئیل تحویلی نزدیک به استاندارد یورو ۵ است و برنامه‌ریزی کرده‌ایم که بیشتر نیروگا‌ها از گازوئیل پاک استفاده کنند.

وزیر نفت به موضوع دیپلماسی گازی نیز اشاره کرد و گفت: یکی از بحث‌هایی که ما دنبال می‌کنیم بحث دیپلماسی گازی با کشور‌های همسایه از جمله ترکمنستان است، این موضوع را هم در دستور کار خواهیم داشت که سهم کنونی ۲ درصدی تجارت گاز ایران افزایش یابد، همچنین مذاکراتی هم با طرف‌های ترکمنستانی، عراقی و دیگر کشور‌های همسایه برای افزایش صادرات و تجارت گاز خواهیم داشت.

وزیر نفت با اشاره به بازدید خود از پالایشگاه تهران نیزگ افزود: توفیق شد امروز از یکی از قدیمی‌ترین پالایشگاه‌های نفت کشور که نزدیک به ۱۳.۵ درصد ظرفیت پالایشی را در اختیار دارد بازدید کنیم.

وی اضافه کرد: این پالایشگاه آخرین مراحل تعمیرات اساسی، تأمین سوخت کشور و تولید فرآورده‌ها از جمله بنزین و گازوئیل را در دستور کار دارد، همچنین افزایش کمی و کیفی برای ظرفیت پالایشی کشور دیده شده است، در دولت سیزدهم، وزارت نفت افزایش ظرفیت پالایشگاه‌های موجود و ایجاد ظرفیت پالایشی جدید را دنبال می‌کند.

وزیر نفت تصریح کرد: وزارت نفت در دولت سیزدهم دو دستور کار در بحث پالایشگاه‌ها دارد، مورد نخست ارتقای کمی و کیفی پالایشگاه‌های کنونی و دوم ایجاد ظرفیت پالایشی به‌وسیله ساخت پالایشگاه‌های نو یا همان پتروپالایشگاه‌ها خواهد بود.

اوجی گفت: خوشبختانه سرمایه‌گذاران در بحث ایجاد و توسعه ظرفیت پالایشی مشخص شده‌اند و توافق‌هایی هم با وزارت نفت شده است و طبق برنامه زمانبندی شده، مسیر توسعه کمی و کیفی پالایشگاه‌ها طی خواهد شد، برای پالایشگاه‌های نو هم مطابق برنامه‌ای که سرمایه‌گذاران متعهد شده‌اند، دولت نیز بحث مجوز تنفس خوراک را برای آن‌ها در نظر گرفته است.

وی ادامه داد: ان‌شاءالله طبق برنامه زمانبندی تعریف شده برای پالایشگاه‌های موجود و پالایشگاه‌های جدید در چهار تا پنج سال آینده ظرفیت پالایش کشور یک و نیم برابر می‌شود.

وزیر نفت تأکید کرد: موضوع بهبود کیفیت فرآورده‌های نفتی و افزایش کیفیت بنزین و گازوئیل که در حوزه محیط زیستی برای ما بسیار مهم است را دنبال می‌کنیم، بحث طرح‌های توسعه کمی و کیفی پالایشگاه‌ها به‌طور جدی در دستور کار دولت سیزدهم است.
اوجی گفت: ظرفیت کنونی پالایش با احتساب نفت خام و میعانات گازی، ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه در روز است که قرار است طبق برنامه‌ریزی‌ها این رقم به بیش از روزانه سه میلیون و ۵۰۰ هزار بشکه برسد.

وی خطاب به سرمایه‌گذارانی که با وزارت نفت توافق کرده‌اند، گفت: براساس برنامه زمان‌بندی دولت هم از آن‌ها حمایت می‌کند، همچنین طبق برنامه پیشرفت طرح‌های افزایش ظرفیت تولید پالایشگاه‌های کنونی و ایجاد ظرفیت‌های نو ارزیابی می‌شود.

اوجی به موضوع گازرسانی به بعضی از شهر‌ها استان سیستان‌وبلوچستان نیز اشاره و اعلام کرد: پیرو نشستی که رئیس‌جمهوری در منطقه سیستان و بلوچستان داشتند، قول دادند که بحث گازرسانی به شهر‌های خاش، میرجاوه و زابل انجام شود، ما هم قول می‌دهیم که با برنامه‌ریزی تا پایان سال این شهر‌ها به شبکه گاز کشور متصل شوند و مردم این شهر‌ها تا پیش از پایان امسال از نعمت گاز بهره‌مند شوند.

بازدید وزیر نفت از پالایشگاه تهران
وزیر نفت در دومین بازدید عملیاتی خود با هدف بررسی تامین سوخت زمستانی از پالایشگاه تهران بازدید کرد.

آقای جواد اوجی، هفته گذشته در نخستین بازدید عملیاتی خود به عسلویه رفت و ضمن بررسی وضع تولید میدان گازی پارس جنوبی و چگونگی تامین سوخت زمستانی از بعضی از فازهای این میدان مشترک بازدید کرد.

وزیر نفت پس از نشست مشترک با مدیران صنعت نفت در منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس ابراز امیدواری کرد زمستان بدون چالشی را پشت‌سر بگذاریم.

اوجی در نخستین روز کاری خود در وزارت نفت بزرگترین دغدغه خود را تامین سوخت زمستانی عنوان کرده بود./ صدا و سیما

 

 

 

 

کپی