اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۵ آبان ۱۴۰۰

چگونه برای خود یک شبکه حمایتی بسازیم؟

چگونه برای خود یک شبکه حمایتی بسازیم؟
مینانبئی مربی مهارت های زندگی

همه ما خواهان روابطی سالم و رضایت بخش با دیگران هستیم. روابطی که در آن بتوانیم به راحتی از احساسات، علایق، آرزوها، ترس‌ها ، اهداف، شادی‌ها و غم ‌هایمان سخن بگوییم؛ تبادل احساس و اطلاعات داشته باشیم و یاری‌گر یکدیگر باشیم؛ چراکه نداشتن روابط خوشایند و صمیمانه، سبب احساساتی مانند تنهایی، درک نشدن و به اندازه کافی مورد توجه واقع نشدن، می‌شود. از این رو همه ما باید یک شبکه حمایتی برای خود ایجاد کنیم تا نیازهای مادی و معنوی‌مان در آن اقناع و برآورده شود.


مهارت ارتباط موثر را بیاموزیم

در یک ارتباط سالم و موثر، طرفین رابطه باید به خواسته ها و نیازهای طرف مقابل توجه داشته باشند و به دنیای مطلوب او نزدیک شوند؛ به گونه ای که احساس رضایت دوسویه از رابطه حاصل شود و  رابطه ای برد برد میان دو طرف برقرار شود. از ویژگی های چنین رابطه ای حرکت به سوی اهداف مشترک، داشتن شفافیت، بیان احساسات و عقاید و تلاش طرفین برای نگهداری و مراقبت از رابطه است.

در ارتباط موثر، اشخاص یاد می گیرند که به اصل مهم  «آنچه برای خود می پسندی، برای دیگران هم بپسند»، پایبند باشند تا بزرگترین ثروت و سرمایه زندگی خود که چیزی نیست؛ جز ارتباطات سالم و موثر، به دست بیاورند.


دیگران را آنگونه که هستند، بپذیریم

برای اینکه همیشه دوستانی داشته باشیم که با آنها لحظات خوشی را تجربه کنیم و از راهنمایی و مشورت و حمایت آنها در برابر آسیب ها بهرمند شویم، باید انسانها را با همه ویژگی های مثبت و منفی شان قبول کنیم و به عقاید، افکار و احساسات آنها احترام بگذاریم. دنیای آن ها را بپذیریم و به دنیای مطلوبشان قدم بگذاریم و سپس آنها را بی هیچ اجباری با دنیای خود آشنا و به آن دعوت کنیم؛ و هرگز برای تغییر دیگران نکوشیم؛ بلکه اگر قرار است تغییری رخ دهد، آن را از خودمان آغاز کنیم.

در واقع در یک ارتباط خوب و سالم تحمیلی وجود ندارد و کسی احساسات، باورها و شخصیت دیگری را تغییر نمی دهد یا او را متقاعد به عملی که ناخوشایند وی است، نمی کند؛ چرا که طبیعت انسان‌ها با خشونت و اجبار، سازگاری ندارد و هر تغییری باید درونی باشد.


با دوستانمان همواره در ارتباط باشیم

اگر قرار است دوستانی همیشگی و حمایت گر برای هم باشیم و دوستی های پایدار داشته باشیم، لازم است که همواره از احوال دوستانمان با خبر باشیم و در غم و شادی در کنار یکدیگر باشیم؛ در واقع خیلی جالب نیست که از دوستانمان بی خبر بمانیم و تنها زمانی که به آنها احتیاج داریم، سراغشان برویم؛ با این رفتار سبب می شویم که در وجود طرف مقابل احساسات منفی ایجاد شود؛ حال آنکه اگر ارتباطاتمان را پیوسته حفظ کنیم، در مشکلات نیز مانند خوشی ها رغبت بیشتری برای یاری رساندن در ما و دوستانمان وجود خواهد داشت.


واکنش های به موقع داشته باشیم

همه ما نیازمند دیده شدن و توجه هستیم. در یک رابطه موفق، طرفین متوجه و مراقب حالات، احساسات و تغییرات احوال دوستان خود هستند. نشان دادن توجه، تحسین، نادیده نگرفتن و طرد نکردن، از اصول بنیادین در یک رابطه سالم و موثر است؛ به ویژه در دنیای امروز که فضای مجازی برقراری ارتباط را آسان تر کرده است، به راحتی می توانیم با یک بازخورد ساده به تصویر صفحه شخصی یک دوست یا ارسال پیامک های مناسبتی، ویدئوهای پرمفهوم یا انگیزشی یا حتی جوک، برای پایداری روابطمان تلاش کنیم.


به آسانی سپاسگزاری و پوزش خواهی کنیم

سپاسگزاری و قدردانی بجا همواره سبب تکرار رفتارهای مثبت  در ارتباطات می شود و پوزش خواهی به موقع و سنجشگرانه در حفظ روابط دوستانه بسیار موثر است؛ اما بسیاری از اوقات ما از معجزه این دو مهارت غافل می شویم؛ در واقع به همان اندازه که پوزش خواهی به موقع و متواضعانه مانند آب روی آتش است و کینه و کدورت را می زداید و احترام ما را نزد دیگران بالا می برد، بی توجهی به این موضوع از اعتبار ما نزد دیگران می کاهد؛ در واقع بسیاری از ما اشتباهات و نواقص را می بینیم و بر دیگران گوشزد می کنیم؛ اما کمتر پیش می آید که از خوبی ها و تلاش های دیگران سپاسگزاری کنیم یا مسئولیت اشتباهات خود را بپذیریم و پوزش بخواهیم.


انتظارات معقول داشته باشیم

توقع، آفت دوستی است و برای داشتن روابط خوب و صمیمی و پرثمر، باید یاد بگیریم که توقع زیادی از دیگران نداشته باشیم و به دوستانمان با شروط و انتظارات بیش از اندازه فشار نیاوریم.


راه دل آدم ها را پیدا کنیم

مهربانی و عاطفه ریشه در احساسات مثبت دارد و یکی از مصداق‌ها برای ساختن رابطه، مهربانی های کلامی و مدیریت کلام است. گفتگو کردن هنر و مهارتی است که باید آموخته شود و شاخص سلامتی یک رابطه، نحوه‌ صحبت کردن افراد با یکدیگر است. کلام پرمهر ما در دوستی، حکم آهنربایی دارد که سبب کشش و جاذبه دوستی می شود. 

جان کلام این که رعایت چنین نکات ساده و پیش پا افتاده ای از اطرافیان ما برایمان یک شبکه ارتباطی می سازد که همواره ما را در دشواری ها و پستی و بلندی های زندگی یاری می دهد.

 

 

 

 

کپی