اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۲۹ شهریور ۱۴۰۰

پریسا عزیزی خرشکی، روانشناس و مشاور خانواده پاسخ داد؛

چرا تصویر رویایی قبل از ازدواج با تجربیات واقعی متفاوت است؟

چرا تصویر رویایی قبل از ازدواج با تجربیات واقعی متفاوت است؟
مینانبئی

تصورات سیندرلایی از ازدواج و آمدن شاهزاده با اسب سفید؛ اینکه با ازدواج درد تنهایی پایان می‌یابد؛ اینکه عشق همیشه در زندگی پا برجا خواهد ماند و اگر واقعا عاشق هم باشیم، هیچ مشکل اساسی نخواهیم داشت و افکاری مانند اینکه ازدواج موجب شادی فرد می‌شود، در شمار باورهایی درباره ازدواج در ذهن بسیاری از جوانان است که با واقعیت تا اندازه ای تعارض دارد.

واقعیت این است که متاهل های بسیاری هستند که پس از ازدواج احساس تنهایی بیشتری می کنند. روان شناسان برآنند که ازدواج موفق صرفا با عشق و بدون مراقبت، تعهد و تلاش به دست نمی آید و چه بسا که مشکلات و سختی های روزمره زندگی مشترک، احساسات عاشقانه را کمرنگ یا بیرنگ می کند؛ از آن مهم تر این است که در طول زندگی شکل و شمایل عشق تغییر می کند و از تب و تاب اولیه می افتد و اگر هوشمندانه و آگاهانه پیش رویم، با اینکه عشقمان از جوش و خروش افتاده، ژرفا می گیرد و به صورتی دیگر، یعنی همان دوست داشتنی که برتر از عشق است، پدیدار می شود.

گفت و گو با پریسا عزیزی، روان شناس و مشاور خانواده، را درباره عشق و ازدواج در ادامه بخوانید:
 

در جایگاه یک روان شناس تعریف شما از عشق چیست؟

عشق انواع و اقسام دارد. یک قسم آن ناسالم یا سالم بودن است. در نظریه مطالعاتی عشق در روانشناختی، عشق سالم، تشبیه به یک مثلث می شود که سه راس دارد. یک رأسش جاذبه (بخش هیجانی عشق)، رأس دیگرش، صمیمیت (بخش رفتاری عشق) و رأس سوم، تعهد (بخش شناختی عشق) است.

عشق از جاذبه و هیجان شروع می شود و  وقتی دو نفرنسبت به هم کشش و جاذبه دارند، تصمیم به داشتن یک برقراری رابطه می گیرند. کم کم رفتارهای یکدیگر را می بینند و سپس به سبب ویژگی های فردی و خاص طرف دیگر رابطه، مانند مهربانی، خونگرمی، درک و شعور و تعهد و... به هم علاقه مند می شوند.

کم کم از قسمت رفتاری به صمیمیت می رسند و این صمیمیت سبب می شود که دو جوان تصمیم بگیرند تا این پدیده خوشایند، جدی و ماندگار بشود که در این زمان در فرهنگ ما به شکل رسمی مراسم خواستگاری برگزار می شود.
 

چه زمانی از نظر شما یک عشق ناسالم است؟

اگر جوانی نزد من بیاید و بگوید من عاشق شدم و از او بپرسم چرا؟چه شد که این احساس را داری؟ و دلیل نداشته باشد، این عشق ناسالم است؛ چون فرد تنها دچار هیجان شده است. عشق سالم و پخته، عشقی است که در آن بینش وجود دارد و ویژگی های مثبت و منفی هر دو طرف دیده می شود و هر سه رأس مثلث عشق یعنی هیجان، صمیمیت و تعهد را داراست.
 

چگونه است که تصویر رویایی قبل از ازدواج با تجربیات بعد از آن آنقدر متفاوت است؟

نخست اینکه جوانان و بیشتر دختران، به موضوع ازدواج به گونه ای رویایی و آرمانی نگاه می کنند و فقط قسمت هیجانی و احساسی آن را می بینند؛ در حالی که ازدواج از سه بخش تشکیل می شود: بخش رفتاری، بخش هیجانی، بخش شناختی اما جوانان به بخش رفتاری و شناختی و سختی ها توجه نمی کنند چون در سن هیجان هستند و شرایط سنی آنها هیجان را می طلبد.

دیگر اینکه آموزش و آگاهی کافی ندارند؛ حتی خود، خواسته ها و نیازهای خویش را نمی شناسند تا ویژگی ها و خواسته ها و دنیای جنس مخالف را بدانند و در یک کلام مهارت های لازم برای زندگی مشترک و روابط بین فردی را ندارند؛ بنابراین وقتی که وارد زندگی می شوند و رفته رفته عشق و محبت اولیه کمرنگ می شود و مشکلات یکی یکی خودش را نشان می دهد، بلد نیستند چه کنند و چگونه مسائل را حل و فصل کنند.
ولی اگر از ابتدا آموزش دیده باشند و بدانند که دلایل کمرنگ شدن عواطف چیست، کمتر دچار نگرانی و مشکل می شوند.

برای مثال ضروری است یک زوج بدانند که ترشحات هورمونی پیش از ازدواج باعث هیجان و عشق و احساسات پر حرارت می شود و بعد از ازدواج، این ترشحات و هیجانات ناشی از آن کم می شود؛ دانستن این واقعیت سبب می شود تا جوانان پس از گذشت مدت زمان کوتاهی از زندگی وقتی به یکباره با چنین مشکلی مواجه می شوند، دچار شوک و سرخوردگی نشوند./ ایران‌آنلاین

توجه به زیبایی ظاهری در ازدواج؛ خوب است یا بد؟

مقرارتی برای زن و شوهرها که بهتر است بدانید

 

 

 

 

 

 

 

کپی