اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۲۴ مهر ۱۴۰۰

کرونا باعث افت شدید آموزشی و افزایش ترک تحصیل دانش‌آموزان شد

کرونا باعث افت شدید آموزشی و افزایش ترک تحصیل دانش‌آموزان شد

سرپرست وزارت آموزش و پرورش گفت: دانش آموزان به سبب دوری از مدرسه آسیب های جدی فراوانی دیده اند به طوری که شاهد افزایش ترک تحصیل و افت شدید آموزشی هستیم.

علیرضا کاظمی روز پنجشنبه در مراسم افتتاح مدرسه امام رضا (ع) شهرستان آق قلا از توابع استان گلستان اظهارداشت: همه مردم در برابر این آسیب مسئولیت دارند و با توجه به اینکه مدرسه مهم ترین کانون توسعه است باید شرایط حضور دانش آموزان در مدارس را فراهم کنیم و برای جلوگیری از وارد شدن آسیب های دیگر به آنان برنامه ریزی اساسی داشته باشیم.

وی بیان کرد: معلمان الگوهای فرزندان در توسعه و نشر فضائل اخلاقی هستند.

سرپرست وزارت آموزش و پرورش در بخش دیگری از سخنان خود یادآور شد: با نهضت فراگیر مدرسه سازی جهش های خوبی در کشور انجام شده است به طوری که در استان گلستان آیت الله نور مفیدی به عنوان یک روحانی فرزانه، فرهیخته و اندیشمند خدمات ارزشمندی در دوران حیاتش به نظام انقلاب داشته و دارند و برای اولین بار در کشور اقدام به ساخت ۱۷ باب مدرسه کردند.

به گفته کاظمی آیت الله نورمفیدی در نوع خود یک رخداد بی نظیر است.

وی ادامه داد: در آستانه سال تحصیلی این پیام را به مردم می دهیم با برنامه ریزی دقیق، فعالیت و تلاش فراوان همکاران آموزش و پرورش در کل کشور آمادگی لازم برای شروع سال تحصیلی جدید از اول مهرماه وجود دارد.

وی افزود: آرزو داریم شر ویروس کرونا کم شود و در کنار حضور فیزیکی دانش آموزان نشاط را به آنان عرضه کنیم و دانش آموزان را در مسیر تعلیم و تربیت واقعی قرار دهیم و آنان را از آسیب های اجتماعی محافظت کنیم.

سرپرست وزارت آموزش و پرورش با اشاره به اهمیت ساخت مسجد و مدرسه گفت: این ۲ نهاد و کانون مکمل یکدیگر هستند و برای رسیدن به اهداف سند بنیادی آموزش و پرورش چاره ای جز برقراری ارتباط بین این ۲ نهاد فرهنگی وجود ندارد.

کاظمی اظهارداشت: باید کارکرد مسجد را به مدرسه بیاوریم و کارکرد اهداف مدرسه را در مساجد دنبال کنیم.

وی در بخش دیگری از سخنان خود یادآور شد: برای بازگشایی مدارس الگوی متفاوتی نسبت به دوره های پیشین ارائه شده که به ملاحظه نمایندگان مجلس رسیده و در هیأت دولت ارائه شد و هفته آینده این الگو در اختیار استان ها قرار خواهد گرفت.

وی همچنین قول داد که یک باب کانون فرهنگی-تربیتی در شهرستان آق قلا با کمک سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز ساخته  و تجهیز شود.

وی تصریح کرد: همچنین مبالغی به کانون فرهنگی و تربیتی و دارالقرآن شهرستان آق قلا به منظور ثبت و توسعه فعالیت ها قرار می دهیم.

وی افزود: سهمیه ویژه تبلت به منظور استفاده دانش آموزان محروم و نیازمند شهرستان آق قلا از لوازم الکترونیکی آموزشی اختصاص داده خواهد شد.

گلستان حدود ۲ هزار و ۵۵۰ باب مدرسه با بیش از ۱۲ هزار و ۵۰۰ کلاس درس و بیش از ۳۷۶ هزار دانش‌آموز دارد.

همچنین وظیفه تعلیم و تربیت این دانش‌آموزان برعهده ۲۶ هزار و ۲۷۳ فرهنگی و کارمند است.

سرپرست وزارت آموزش و پرورش عصر امروز ضمن دیدار با نماینده ولی فقیه در گلستان و امام جمعه گرگان در جلسه شورای آموزش و پرورش استان و شورای معاونان اداره کل آموزش و پرورش استان شرکت خواهد کرد./ایرنا 

کپی