اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۶ آبان ۱۴۰۰

تاکید ایران و روسیه بر تکمیل و راه اندازی کریدور شمال جنوب

تاکید ایران و روسیه بر تکمیل و راه اندازی کریدور شمال جنوب

کاظم جلالی سفیر جمهوری اسلامی ایران و رئیس منطقه ویژه اقتصادی لوتوس در آستاراخان روسیه بر راه اندازی و تکمیل هر چه سریعتر کریدور شمال جنوب تاکید کردند.

 میلوشکین رئیس منطقه ویژه اقتصادی لوتوس آستارا خان روسیه روز پنجشنبه در دیدار با جلالی سفیر ایران با توجه به اهمیت این کریدور بر راه اندازی سریع  و حمایت ایران تاکید کرد. 

وی با بیان اینکه همکاری خوبی با ایران داریم و این همکاری نتیجه خوبی داشته است، اظهار داشت: کریدور شمال جنوب مورد تاکید مقام های روسیه و جمهوری اسلامی ایران است، اجرا و تکمیل آن می تواند نقش حیاتی در توسعه دو کشور ایفا کند. 

وی خواستار تشکیل یک اپراتور واحد بین سه کشور ایران روسیه و هند جهت متمرکز شدن مسائل کریدور شمال جنوب شد و گفت در همین رابطه به زودی سفری به ایران و سپس به هند خواهیم داشت. 

میلوشکبن تصریح کرد اگر ما با شما  در سال ۲۰۲۲ میلادی به توافق برسیم می توانیم کریدور را یکسال بعد راه اندازی کنیم. 

جلالی سفیر جمهوری اسلامی ایران در فدراسیون روسیه با استقبال از پیشنهادات طرف روس بر اهمیت این کریدور تاکید کرد و اظهار داشت که  با تمام وجود به اهمیت این کریدور واقفم و طی یکسال اخیر جلسات فروانی برای تکمیل این کریدور انجام شد.

وی با بیان اینکه این مسیر مورد تاکید جمهوری اسلامی ایران است و بر راه اندازی ان تاکید داریم گفت: راه اندازی این کریدور پایه های روابط دو کشور را مستحکم خواهد کرد.

جلالی گفت: تنها خلاء در کریدور شمال جنوب مسیر رشت استارا است که پیگیری های فروانی برای تکمیل ان شده است. 

جلالی اظهار داشت: با توجه به اهمیت این مسیر با همکاری روس به صورت ترکیبی راه آهن، دریا و زمینی این مسیر برای اولین بار در دو ماه پیش فعال شد. 

وی بهترین مسیر در حال حاضر را ترکیبی اعلام کرد و گفت : ایران و روسیه از طریق دریا و راه آهن و بدون واسطه  می توانند تبادلات اقتصادی را گسترش دهند./ایسنا

کپی