اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۳۱ شهریور ۱۴۰۰

طلب گندمکاران

۱۰۰ درصد طلب گندمکاران استان مرکزی پرداخت شد

۱۰۰ درصد طلب گندمکاران استان مرکزی پرداخت شد

مدیریت شعب بانک کشاورزی استان مرکزی گفت: ۱۰۰ درصد طلب گندمکاران این استان پرداخت شد و چهار هزار و ۴۱۴ میلیارد ریال منابع مالی برای خرید تضمینی گندم کشاورزان توسط بانک کشاورزی استان مرکزی به گندمکاران استان در سال جاری اعطا شده است.

«مسعود رضایی» روز پنجشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: ۸۹ هزار و ۸۴ تن گندم از ابتدای خرید تضمینی این محصول در استان مرکزی با عاملیت دولت از کشاورزان استان مرکزی خریداری و ذخیره سازی شد.

وی ادامه داد:طلب گندمکاران استان با پرداخت این منابع مالی تا تاریخ ۱۷ شهریورماه جاری تسویه شده‌است.

مدیریت شعب بانک کشاورزی استان مرکزی خاطرنشان کرد: محصول گندمکاران استان مرکزی در قالب ۱۷ هزار و ۷۶۰ محموله از کشاورزان خریداری و انبارهای و سیلوهای استان ذخیره سازی شد.

استان مرکزی با یک میلیون و ۴۱۴ هزار نفر جمعیت و ۱۲ شهرستان در قلب کشور قرار دارد. استان مرکزی به‌عنوان دومین قطب صنایع مادر تخصصی، چهارمین قطب صنعت کشور محسوب می‌شود و در زمینه تنوع تولیدات صنعتی رتبه نخست کشور را به خود اختصاص داده است.

این استان با وجود صنعتی بودن در زمره ۱۰ استان نخست کشور در بخش کشاورزی است که ۹۰ هزار بهره‌بردار شامل ۲۰ درصد شاغلان استان در این حوزه فعال هستند.

۶۷۰ هزار هکتار اراضی باغی و کشاورزی در استان مرکزی وجود دارد که یک و ۲ دهم درصد تولیدات کشاورزی مازاد بر نیاز استان به سایر مناطق ارسال می‌شود.

این استان رتبه چهارم تولید بچه ماهی قزل آلا، رتبه اول در تنوع تولید گل و گیاهان زینتی، رتبه دوم تولید گل‌ها شاخه بریده، رتبه سوم در تولید گل و گیاهان زینتی، رتبه دوم سطح زیر کشت و تولید انار کشور، رتبه ششم تولید پسته، مقام هشتم تولید گل محمدی، مقام نهم در تولید انگور، رتبه سوم در تولید لوبیا و رتبه پنجم در تولید جو را به خود اختصاص داده است.

استقرار ایستگاه انار ساوه، پژوهشکده گل و گیاهان زینتی محلات، ایستگاه ملی تحقیقات لوبیای خمین، وجود شعبه ششم تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی، وجود ایستگاه تحقیقات ماهیان زینتی و مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی نیز از ظرفیت‌های علمی و تحقیقاتی استان مرکزی است.

کپی