اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۱ مهر ۱۴۰۰

خرید تضمینی ۱۰۰ هزار ۷۳۰ تن گندم در خراسان رضوی

خرید تضمینی ۱۰۰ هزار ۷۳۰ تن گندم در خراسان رضوی

مدیرکل غله و خدمات بازرگانی خراسان رضوی گفت: با پایان کار خرید تضمینی ۱۰۰ هزار و ۷۳۰ تن گندم مازاد بر نیاز از کشاورزان این استان خریداری شد.

حمیدرضا نوری روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا به کاهش خرید تضمینی گندم به خاطر خشکسالی اشاره کرد و گفت: میزان خرید تضمینی گندم امسال ۷۷ درصد نسبت به پارسال کاهش دارد اما خوشبختانه با اقدامات انجام شده از جمله واردات گندم از استانهای دیگر و خارج کشور، هم اکنون ذخیره گندم استان کامل شده است.

وی با اشاره به برپایی ۵۶ مرکز و کمیسیون خرید تضمینی گندم در خراسان رضوی افزود: هشت سیلوی دولتی، هفت سیلوی بخش خصوصی، پنج سیلوی جوار کارخانه‌های آردسازی در کنار ۱۹ انبار تعاون روستایی نیز به عنوان مباشر اداره‌ کل غله و خدمات بازرگانی خراسان رضوی، در امر خرید تضمینی گندم و ارائه خدمات مرتبط به کشاورزان فعالیت داشتند.

مدیرکل غله و خدمات بازرگانی خراسان رضوی ادامه داد: مهمترین عامل کاهش خرید تضمینی گندم در سال جاری را باید بحث خشکسالی از یک سمت و کاهش عمده تولید در مزارع از سوی دیگر دانست.

وی گفت: علاوه بر این طبیعی است که به علت بحث گرانی و کمبود نهاده‌های دامی، بخشی از تولید مزارع گندم به سمت مصرف به عنوان خوراک دام رفته باشد.

نوری اظهار کرد: خوشبختانه با پیگیری‌های انجام شده توسط شرکت بازرگانی دولتی ایران، استانداری خراسان رضوی و نهادهای نظارتی و امنیتی از محل تولید سایر استانها و بخشی دیگر از محل واردات گندم ذخیره مورد نیاز استان تامین شده است.

وی ادامه داد: هم اکنون هیچ گونه کمبودی در تامین آرد ، گندم و نان برای استان وجود ندارد، ضمن اینکه روند تامین و حرکت گندم از بنادر نیز بسیار خوب و به صورت مرتب در حال انجام است.

خراسان رضوی با وسعت ۱۱۸ هزار و ۸۵۱ کیلومتر مربع معادل هفت درصد کل مساحت کشور، دارای ۳۳ شهرستان، ۸۱ شهر، ۷۹ بخش، ۱۷۵ دهستان و سه هزار و ۲۸۱ روستاست.

کپی